Sztokholm znam to miasto

Okładka książki Sztokholm znam to miasto Judith Drews
Okładka książki Sztokholm znam to miasto
Judith Drews Wydawnictwo: Zakamarki literatura dziecięca
2016-07-14
2016-07-14
14 min.
Katarzyna Skalska, Tatiana Zgaińska-Filipowska
Katarzyna Skalska Tatiana Zgaińska-Filipowska Sztokholm Szwecja podróże przewodniki turystyka

Okładka książki Wierzcie w Mikołaja! Benjamin Chaud, Lotta Olsson
Wierzcie w Mik... Benjamin Chaud, Lot...
Okładka książki Rita i Cosiek Jean Philippe Arrou-Vignod, Olivier Tallec
Rita i Cosiek Jean Philippe Arrou...
Okładka książki Piwnice. Zagadki spod podłogi Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak-Chojnacka
Piwnice. Zagad... Aleksandra Cieślak,...

Moja córka jest wielką miłośniczką książek posiadających bardzo dużo szczegółów. Wyszukiwanie małych elementów, przemierzanie labiryntami lub ulicami stało się jej wielką pasją. Ważne, aby na ilustracjach dużo się działo, było mało tekstu, a bohaterowie zachęcali do wielogodzinnego wymyślania niepowtarzalnych historii oraz rozwiązywania zagadek. Wszystkie te cechy na książka Judith Drews „Sztokholm - znam to miasto”. Już sama okładka nęci i zaprasza do wejścia do niezwykłego miasta, w którym tłok, gwar i zabawa to codzienność. Na pierwszym planie zobaczymy jacht ze szwedzką banderą (dzięki czemu dzieci poznają narodową flagę),ujrzymy kilka znanych nam postaci: Astrid (Lindgren),Alfred (Nobel),Selma (Lagerlöf) i wielu, wielu innych prawdziwych oraz fikcyjnych, których los związał ze Sztokholmem.
Na pierwszych stronach zobaczymy galerię postaci. Pod każdą z nich zamieszczono zadanie, które pomoże rozpocząć piękną przygodę z książką. Na kolejnych wchodzimy już w wir miejskiego życia. Po ulicach biega Pippi, jej małpka oraz koń. Nie zabraknie też krasnali, wodników, duszków, wróżek, amorków, fontann, smoków, zabaw w piaskownicy, reniferów, robotników, policjantów, książąt, pomników, gwiezdnego chłopca, trolli, pingwinów, piłkarzy, królików, kotów, ptaków, kaczuszek, ryb, niedźwiedzi, gigantycznych wiewiórek, szopów praczy, samolotów, wiatraków. Zycie w szwedzkiej stolicy jest niesamowicie bogate, przez co można zginąć w labiryncie miasta na wiele godzin.
Książka bardzo dobrze przyciąga uwagę dzieci. Ze względu na grube, solidne strony mogą po nią sięgać już dwulatki. Bogactwo szczegółów, bardzo dobre zagadki i możliwość toczenia własnej opowieści sprawia, że chętnie sięgną po nią również uczniowie, którzy z wykorzystaniem książek i Internetu mogą odkrywać zawarte w książce szczegóły, poznawać legendy, gwiazdy, twórców, władców i naukowców.
Po takie książki warto sięgać z kilku powodów. Pierwszym jest pokazanie naszym pociechom, że zabawy z lekturami to bardzo przyjemna przygoda. Kolejnym trenowanie koncentracji i spostrzegawczości, a także logicznego myślenia pociechy w czasie wyszukiwania szczegółów, wzbogacanie słownictwa, poszerzanie wiedzy. Książki bez tekstu aż proszą się o to, by samodzielnie wymyślić przygody bohaterów, co powoli na wielogodzinne ćwiczenie dziecięcych umiejętności językowych oraz kreatywności. Proste ilustracje wykorzystujące podstawowe kolory oraz nieskomplikowane elementy będą doskonałą inspiracją do tworzenia własnych niepowtarzalnych miast pełnych gwaru. Warto dzieciom zaproponować, aby po takiej lekturze narysowały kawałek swojego miasta, swoje ulubione miejsca.
„Sztokholm” to również doskonały materiał do terapii. Liczne zwierzęta, niezwykłe postaci, wielość przedmiotów staną się doskonałym pretekstem do uważnej pracy z kolejnymi stronami. Możemy ćwiczyć z dzieckiem wyszukiwanie konkretnych przedmiotów, liczenia ich, określania kierunków i usytuowania, wyszukiwania znanych zabaw.
Jeśli już wcześniej spotkaliście się z twórczością Szwedów, dzieci poznały Sztokholm oraz lektury z nim związane na pewno ta książka ucieszy je jeszcze bardziej. Moja córka była zachwycona tym, że mogła znaleźć na stronach nowej lektury znane jej postaci. Szczególną sympatią darzy Pippi, jej konia i małpkę, a wszystko dzięki komiksom o Pippi również wydanym przez Wydawnictwo Zakamarki. Kolejną postacią, która ma u nas niesamowite powodzenie jest Łucja z kołem ratunkowym.
Książkę polecam wszystkim dzieciom. Solidne strony sprawią, że posłuży im ona bardzo długo.

Styl rysowania pani J. Drews pozwala przenieść się w świat sztokholmskich ulic, wędrówki po dzielnicach i zakamarkach miasta. Poznawać kulturę, zabytki, sztukę. Iść do muzeum, skansenu, obserwować zgiełk przy fontannie Sorgels Torg, przechadzać się po targu. Obserwować życie codzienne i odświętne.
Do oglądania, szukania, śledzenia. Moc kolorów, zagadek. Duże kartonowe rozkładówki. Dla tych, którzy znają miasto, chcą je poznać, lub pospacerować mentalnie po pięknie zilustrowanych miejscach.

Do oglądania, szukania, śledzenia. Moc kolorów, zagadek. Duże kartonowe...

Wakacyjną porą Wydawnictwo Zakamarki zachęca czytelników do zapoznania się z książką Judtih Drews "Sztokholm - znam to miasto". Tej pozycji nie można jednoznacznie nazwać lekturą, tylko i wyłącznie, dla dzieci.
Owszem, najmłodsi na pewno będą odczuwali dużą frajdę podczas jej oglądania. Dorosli natomiast, mogą wyciągnąć z niej wiele informacji na temat stolicy Szwecji- Sztokholmu. Coś mi się wydaje, że ta książka, choć dużych rozmiarów, może być traktowana jako mini- przewodnik po tym pięknym mieście.
Autorka na dwunastu stronach przedstawiła najważniejsze, najbardziej znane miejsca w Sztoholmie m.in. Zamek Królewski, Skansen, Muzeum Okrętu Vasa, Kulturhuset-wielki ośrodek kultury. W tych punktach Judith Drews umieściła najbardziej znane postacie ze świata szwedzkiej polityki, nauki i kultury. Wśród tłumu różnych ludzi, można odnaleźć króla Karola XVI Gustawa, księżniczkę Wiktorię, machającą do kogoś Astrid Lindgren, idącego z prezentem Alfreda Nobla, czytającą pisarkę Selmę Ottilia Lovisa Lagerlof i wiele, wiele innych. Autorka odniosła się również do szwedzkiej tradycji czy wierzeń, jak choćby przez wpadającą do wody Łucję czy spacerującą trollicę.

Chciałabym napisać, że te wszystkie postacie i miejsca rozpoznałam bez problemu. Niestety, nie byłam w Sztokholmie, dlatego wiele rzeczy musiałam doczytywać, bo móc wytłumaczyć je swoim dzieciom. Przyznam, że robiłam to z wielką radością i ciekawością. Na podstawie wielu informacji, zdjęć nabrałam wielkiej ochoty by odwiedzić to skandynawskie miasto.
Książka wydaje się być trudna, ponieważ dotyczy tak konkretnego miejsca, nie do końca znanego wszystkim. Ale z perspektywy dziecka wcale taka nie jest. Na pierwszych dwóch stronach autorka w pośredni sposób przedstawiła ważne postacie i dołożyła różne zagadki jak np. "Czego przestraszył się król?, "Co Alfred daje Selmie?" , "Prześledź, którędy idzie trollica" itd. Moi synkowie bardzo dobrze się bawili szukając odpowiedzi na zadane pytania. Trzeba przyznać, że znalezienie ich wymaga niezłego wytężenia wzroku. Trudniejsze zadania zamieniałam młodszemu synkowi coś łatwiejszego jak np. znalezienie konia czy samolotu.
Tego typu zbiory są nie tylko doskonałą zabawą dla dzieci, ale również ogromną lekcją.
Chyba do tej pory nie miałam kontaktu z żadną książeczką dla dzieci, tak bogatą w informacje. Po jej lekturze, sama czuję się dokształcona.
Sztokholm- znam to miasto" jest dobrym sposobem na organizację czasu dla naszych najmłodszych czytelników, ale również doskonałą bazą do tego by odpowiednio przygotowanym wyruszyć w podróż do stolicy Szwecji. Dodatkowe plusy: twarde, wodoodporne strony!

Więcej recenzji i zdjęć na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

• Serie
  • Czytane synkowi
  • Przedszkole
  • Żłobek
  • Czytam Julce
  • Wyszukiwanka
  • Przeczytane z Hanią

Dodaj cytat z książki Sztokholm znam to miasto