Sprzedam mamę

2016-06-01
2016-06-01
Karolina Jaszecka
Karolina Jaszecka Dennis Wojda

Mama dziesięcioletniego Oskara robi najlepszą serową pizzę na świecie i opowiada wspaniałe baśnie. Poza tym jednak zmusza go do jedzenia warzyw, sprzątania swojego pokoju, pomagania w domu i przy maleńkim bracie. Najgorsze jest jednak to, że uważa iż Oskar powinien być ODPOWIEDZIALNY! Chłopiec nie może już dłużej tego znieść, chce być wolny, tak jak jego przyjaciółka Nora.

Ona to ma dopiero dobrze! Mieszka z tatą, który jest gwiazdą bardzo "inteligentnego" teleturnieju i wiele podróżuje po świecie. W tym czasie opiekują się nią kolejne narzeczone taty, albo zostaje sama. Robi, co chce. Nikt jej do niczego nie zmusza, nie ogranicza na każdym kroku. Po prostu bajka! Jak tego nie zazdrościć?

Oskar wpada więc na genialny plan. Sprzeda mamę i będzie wreszcie wolny! Wspólnie z Norą wystawiają ogłoszenie na popularnym serwisie internetowym....

Sięgając po tę książkę otrzymujecie niezwykle ważną opowieść ubraną w lekki, żartobliwy ton. I to od was zależy, jak ją potraktujecie. Mnie, poza tym, że nieźle rozbawiła, skłoniła też do głębszych przemyśleń. Zastanawiałam się nad tym, co kryje się w głowie mojej córki, gdy nie pozwalam jej na kolejne lody, zmuszam do umycia czarnych rąk, albo ubrania kurtki w chłodny dzień. Czy to, że opiekuje się nią najlepiej, jak potrafię i kocham najmocniej na świecie wystarczy, aby pewnego dnia nie uznała, że ma mnie serdecznie dość?

Dla mnie to historia o tym, jak łatwo można przestać rozumieć siebie i swoje intencje. Z drugie strony to przykry obraz zaniedbania i opuszczenia własnego dziecka. Gdy wszyscy koledzy skupiają się na tym, żeby zazdrościć Norze fantastycznego taty, ona wścieka się i nie chce o nim rozmawiać. Potajemnie próbuje kupić wystawianą na sprzedaż mamę Oskara. To mówi samo za siebie....

Bardzo wam ją polecam! Podsuńcie ją własnym dzieciom, kiedy będą się na was złościć 😉 Warto!

Instagram: @biblioteka.malych.czytaczy

Ale tytuł, co nie? Teraz sobie wyobrażam, że wszystkie mamy reagują po mojemu, czyli miną w stylu „No jakże to tak, ktoś ma czelność!” A zaraz potem dzwoneczek w głowie przypomina, że w sumie to może i mogłam na ostatni konflikt zareagować mniej emocjonalnie…albo czy aby moje dziecko nie ma też czasem ochoty wystosować ogłoszenia w podobnym stylu.
Książka, którą dziś prezentujemy jest zabawna, ale jak to zwykle w książkach bywa (co osobiście uwielbiam i czego zawsze szukam w literaturze) posiada także drugie dno, dzięki czemu staje się także wartościowa.
Bohaterem jest dziesięcioletni Oskar, który pewnego dnia postanawia zamieścić w sieci ogłoszenie o sprzedaży mamy. Podejmuje taką decyzję, ponieważ jest przekonany, że odkąd w jego domu pojawił się maleńki brat, mama stała się zupełnie inną osobą i tym samym wywróciła jego życie do góry nogami. Wymaga od niego odrabiania lekcji, opieki nad rodzeństwem, wyniesienia śmieci, dbania o porządek w pokoju, a nawet…no właśnie. Nawet każe mu jeść warzywa i czytać książki! Koszmar, prawda?
Dlatego rozżalony chłopiec generuje odpowiednie ogłoszenie o sprzedaży i umieszcza je w sieci. Pomaga mu w tym jego najlepsza przyjaciółka Nora, której tata jako znany prezenter telewizyjny jest w ciągłych podróżach. Dziewczynką zajmują się jego kolejne narzeczone, więc delikatnie mówiąc, Nora ma mnóstwo wolności i może robić, co chce.
Jakież jest zdziwienie Oskara, kiedy zaczynają odzywać się chętni na taką mamę! To znak, że jest ktoś, komu pasowałaby właśnie taka, a nie inna mama i kto uważa, że właśnie taka jest idealna. W chłopcu zaczynają rodzić się wątpliwości, bo skoro tyle osób jest chętnych na jego mamę, to całkiem prawdopodobne, że może ona wcale nie jest taka zła. Przecież opowiada wspaniałe baśnie i robi najlepszą na świecie pizzę z czterema serami. No i jest prawdopodobieństwo, że stanie na wysokości zadania, kiedy okaże się, iż bliska mu osoba potrzebuje pomocy.
Książka dzięki Wydawnictwu Tatarak jest świetnie wydana. Kolorowa, twarda okładka, a w środku tekst podzielony na niedługie rozdziały z rozbrajającymi „zapowiadaczami”. Czarny, biały i pomarańczowy – właściwie wewnątrz natkniecie się tylko na te trzy kolory. Dużo tekstu, ale większa czcionka, dużo też ilustracji z przezabawnymi opisami, którym młodszy czytelnik poświęci więcej czasu. I chociaż nie znajdziecie tu niewiadomo jakiej głębi, bo książka jest z tych lekkich do czytania – przesłanie jest jedno: rodzic kocha swoje dziecko najbardziej na świecie. I dziecko rodzica też. Chociaż czasem obie strony pozwalają rządzić emocjom to zawsze, ale to zawsze są dla siebie całym światem. Warto pomyśleć. Polecamy dzieciakom 7+.

Książka, którą dziś...

No powiedzcie sami - czy tytuł zwrócił Waszą uwagę???Ja byłam na tyle ciekawa, że kiedy ową książkę przyniosłam do domu, pokazałam starszym synom i spytałam - jak sądzą - co będzie w tej książce? Odpowiedzieli - ciekawy tytuł, może się tam sporo dziać!Głównym bohaterem jest prawie dziesięcioletni Oskar, który od urodzenia młodszego braciszka nie czuje miłości i troski maminej! Jest zazdrosny, że mama poświęca cały prawie czas maleństwu a nie jemu! Nie podoba mu się, że odkąd został starszym bratem, mama wymaga od niego pewnych rzeczy. On nie chce być odpowiedzialny i dojrzały. Podoba mu się natomiast życie jego przyjaciółki Nory! Dziewczynka jest tylko pod opieką swojego ojca. A w sumie to jest tylko pod swoją opieką, bo ojciec ciągle z powodu swojej pracy wyjeżdża i nie ma go w domu. Nora jest ciągle sama, nikt jej niczego nie każe, nie zmusza, nie wymaga - czyli może robić co chce, z kim chce, jak długo chce itp. Żyć nie umierać normalnie :) Ale czy to jest dobre dla dziecka? Dla dziecka 10-letniego? Co do samej książki, to wydawnictwo TATARAK pięknie wydało tę - kolor pomarańczowy przykuł uwagę i moją, i moich dzieci. Zresztą swoją barwą wyróżniała się nawet stojąc na półce z innymi naszymi książkami. Pismo dosyć duże, więc dzieci nie miały problemu z samodzielnym czytaniem. A te wyróżnione na pomarańczowo teksty w książce - extra pomysł. Super podział na rozdziały. Zresztą nazwy rozdziałów też są pomysłowe. I mojemu 11 letniemu synowi spodobały się ilustracje. Ukłon do Denisa Wojda! Syn powiedział - te obrazki takie młodzieżowe! Bo jakby nie było, on sam już nastolatek, więc patrzy, by mu mama nie podsuwała dziecinnych książeczek :)
W jaki sposób 10 latek wpadł na taki pomysł? Dobrze, że moje dzieci nie wpadły na pomysł, żeby mnie sprzedać! Choć kiedy czytałam, jakie propozycje dostawał Oskar w zamian za mamę, to aż poczułam ciarki na plecach, kiedy pomyślałam, co ktoś mógłby zaproponować w zamian za mnie!!!?

Podczas czytania książki ciekawiło mnie bardzo - jak mama Oskara by zareagowała czytając, co inne dzieci proponują w zamian za nią?! Ubawiłam się z synami podczas czytania tej książki. Aczkolwiek dobrze rozumiem problem poruszany tutaj. Sama mam młodsze rodzeństwo i pamiętam jak to było, kiedy urodził się bracia czy siostra. Aczkolwiek miałam kolegów i koleżanki z którymi spędzałam sporo czasu podczas wspólnych zabaw. Owszem, też musiałam czasem wziąć na spacer wózek z maluszkiem w środku, czy pomóc w wypraniu pieluch ( kiedyś były tylko terowe i flanelowe pieluchy),musiałam czasem ustąpić młodszemu rodzeństwu, czasem więcej im czasu poświęcić i ich przypilnować. I też wtedy myślałam: ZA JAKIE GRZECHY!? No ale to minęło, rodzeństwo mi podrosło, bawili się ze mną później, a dziś mam w nich wielkie wsparcie i wielką miłość. I takiego pięknego czasu na pewno doczeka Oskar. Kiedyś. Ale w tej książce można w bardzo fajny sposób przeczytać o problemach i dylematach starszego brata i zarazem pierworodnego syna.

Oskar jest zupełnie normalnym 10-letnim chłopcem.
Ma rodziców, 3-tygodniowego brata i przyjaciółkę Norę.
Pewnego dnia postanawia dać w internecie takie ogłoszenie:

Sprzedam w miarę nową mamę, która ma 38 lat (wygląda na 36 albo mniej).
Jest ładna, dobrze gotuje (chociaż robi to rzadko i zawsze upiera się przy warzywach na parze).
Uzależniła się od owoców. Ma obsesję na punkcie książek (i tego, żeby wszyscy je czytali).
Ostatnio częściej się złości i narzeka. I przestaje mnie kochać.*

Rzeczywiście zamieszcza ogłoszenie o sprzedaży mamy, ale nieco zmienione:

Sprzedam mamę. Lat trzydzieści osiem, włosy jasnokasztanowe,
nie za wysoka (ale też niezbyt niska),oczy piwne, dość ładna.
Robi pyszne lazanie, pizzę z czterema sosami i naleśniki na ostro.
Jest bardzo opiekuńcza i ma miły głos. Prawie nigdy się nie złości.*

W "podrasowaniu" treści ogłoszenia pomogła mu Nora, która zna się na marketingu.
Na internecie i na wielu innych rzeczach też się zna.
Jest przedsiębiorcza, pewna siebie, wygadana i samodzielna.
I może zostawać sama w domu!
A Oskar nie. Oskar musi chodzić z mamą i bratem nawet do lekarza!

O, mama Oskara ma więcej na sumieniu:
1. Kocha jego brata bardziej od niego,
2. Jest miła i czuła dla wszystkich (!) innych dzieci.
3. Chce, by wszyscy (zwłaszcza Oskar) czytali książki.
4. Nie pozwala Oskarowi jeść tego, na co ma ochotę.
5. Ogranicza jego swobodę artystyczną i prawa lokatora.*
6. Wciąż powtarza, że Oskar musi być odpowiedzialny.

Nazbierało się tego, prawda?
Nic dziwnego, że Oskar chce sprzedać mamę!

Oskar jest głównym bohaterem książki "Sprzedam mamę" Care Santos.
Nie mniej ważna jest tu Nora. Tak, ta przebojowa dziewczynka, której wszyscy zazdroszczą
ojca - popularnego prezentera pewnego programu telewizyjnego. Tak, ta dziewczynka,
zostająca w domu z kolejnymi partnerkami swego ojca, albo nawet sama - czego niektórzy
jej zazdroszczą...

Czy Oskarowi uda się sprzedać mamę i jaką rolę odegra tu Nora, sprawdźcie sami :-)

Oskar jest zupełnie normalnym 10-letnim chłopcem.
Ma rodziców, 3-tygodniowego brata i przyjaciółkę Norę.
Pewnego dnia postanawia dać w internecie takie ogłoszenie:

Sprzedam w miarę nową mamę, która ma 38 lat (wygląda na 36 albo mniej).
Uzależniła się od owoców. Ma obsesję na...

Zabawna i przewrotna. Fantastyczne ilustracje.

Zabawna i przewrotna. Fantastyczne ilustracje.

Recenzja pisana razem z 8-letnią córką Adą.

Ada

Podobało mi się:
• Główny bohater dużo myślał o różnych rzeczach i to było ciekawe.
• Mama był też bardzo intrygująca.
• Super był też kot Nory.
Nie podobało mi się:
• Mało prawdopodobne jest, żeby ktoś chciał sprzedać swoją mamę.
• Postać Nory była nierealistyczna, bo Nora mieszkała bez opieki żadnego dorosłego.
• Irytująca była szata graficzna.
• Na zabawną książkę była za mało zabawna.

Inga

Książka bardzo przeciętna. Za dużo udziwnień i za dużo w niej taniej psychologii. Mama zdecydowanie zbyt cudowna jak na taką, której chcemy się pozbyć. Do końca nie wiem, o czym naprawdę była – o zazdrości, kiedy pojawia się nowe rodzeństwo, o samotności bogatych dzieci, czy o groźbie, jaką niesie ze sobą internet, z którego korzysta dziecko?

Recenzja pisana razem z 8-letnią córką Adą.

Ada

Podobało mi się:
• Główny bohater dużo myślał o różnych rzeczach i to było ciekawe.
• Mama był też bardzo intrygująca.
• Super był też kot Nory.
Nie podobało mi się:
• Mało prawdopodobne jest, żeby ktoś chciał sprzedać swoją mamę.
• Postać Nory była nierealistyczna, bo Nora mieszkała bez opieki żadnego...

Co byście zrobili, gdybyście mieli dziesięć lat i nieznośną mamę? Która w dodatku kocha twojego młodszego brata, który jest brzydki i pomarszczony jak fasolka, a w dodatku jedyne co robi, to je, robi siusiu, śpi, i wrzeszczy po nocach? A ty we wszystkim jej pomagasz i jesteś c o n a j m n i e j przystojny?
Na pewno macie wiele pomysłów, ale Oskar decyduje się sprzedać mamę. No cóż, podwójny zysk...

Na pewno macie wiele pomysłów, ale Oskar decyduje się sprzedać mamę....

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży