Kolorowy szalik

Okładka książki Kolorowy szalik
Emilia DziubakBarbara Kosmowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: To Lubię literatura dziecięca
literatura dziecięca
To Lubię
Wydawnictwo Literatura
2014-10-10
2014-10-10
Emilia Dziubak

Okładka książki Dzień czekolady Emilia Dziubak, Anna Onichimowska
Ocena 6,6
Dzień czekolady Emilia Dziubak, Ann...
Okładka książki Dziewczynka z parku Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Ocena 7,6
Dziewczynka z ... Emilia Dziubak, Bar...

Książka składa się z dwóch historii luźno połączonych ze sobą opartych na pewnym przeciwieństwie. W pierwszej poznajemy chłopca, który z Warszawy przeprowadza się na wieś, w drugiej odwrotnie, inny chłopiec ze wsi dołącza do klasy w szkole w mieście. Wątkiem przewodnim w obu opowiadaniach jest oczywiście problem bycia nowym, innym oraz pułapki zbyt pochopnej oceny na podstawie wyglądu. Czyli temat stary jak świat, o którym napisano i powiedziano wiele. Co jednak bardzo ujęło mnie w tej książce, to sposób podejścia do tematu. Nie mamy tu prostych, szybkich rozwiązań, schematów znanych z innych książek o podobnej tematyce. Sprawy, jak to u 12-latków nigdy nie są proste i oczywiste i "Kolorowy szalik" doskonale to ilustruje. Szczególnie w postaci Emi w drugim opowiadaniu. Bardzo polecam do podsunięcia młodemu nastolatkowi a potem do podyskutowania i zachęcenia do przemyśleń.

Książka Barbary Kosmowskiej i Emilii Dziubak oferuje na tym razem dwa opowiadania. Pierwsze nosi tytuł "Kolorowy szalik" i opowiada o chłopcu, który wraz z rodzicami wprowadził się na wieś ze względu na zdrowy klimat. Drugie, zaś opowiada o chłopcu, który przeprowadził się z wsi do miasta. Uważam, że warto przeczytać tę książkę ponieważ uczy ona tolerancji, empatii i szacunku dla innych.

Na półkach: , , , , , ,

To moja kolejna powieść Pani Basi Kosmowskiej, którą "pochłonęłam" bardzo szybko📚📖😃
Wzrusza, skłania do refleksji, pozostaje na długo w pamięci🧡😊
Polecam, także dorosłym, choć należy do kategorii dla dzieci🤗

Wzrusza, skłania do refleksji, pozostaje na długo w pamięci🧡😊
Polecam, także dorosłym, choć należy do kategorii dla dzieci🤗

Dla dzieci - tak. Ale dla starszego - nie. Wychodzę z założenia, że dorośli mogą znaleźć wiele dla siebie w książkach dla dzieci, mówią o rzeczach, o których często zapominamy. Tutaj niestety to opowiadanie - nie przekonało mnie. Sam temat, czyli to by nie oceniać ludzi po wyglądzie jest jak najbardziej potrzebny, żeby dzieciom to wpajać od małego. Ale książka po prostu jest płytka. Bardzo spłaca samą "przemianę" bohaterów. Jestem dwa dni po lekturze tej książki, a nie umiem sobie przypomnieć bohaterów. Temat Kolorowego Szalika pozostał dla mnie jeszcze bardziej mdły niż Dziwne Spodnie - tutaj historia zapadła mi bardziej w pamięć, lecz niestety, morał jak wspomniałam dla starszego odbiorcy niż kilkulatka jest płytki.

Cudowna

Cudowna

Zbiór dwóch opowiadań. Pierwsze jest takie Schmittowskie (chodzi mi o autora "Oskara i Pani Róży"). Drugie jest tendencyjne. Szkoda, że pierwsze opowiadanie urywa się...

Osobiście uważam, że upieczenie dwóch pieczeni na jednym ogniu nie powiodło się w przypadku "Kolorowego szalika". Z jednej strony autorka słusznie zauważyła problem akceptacji i samoakceptacji, destrukcyjnej roli środowiska rówieśniczego, z drugiej nie potrafiła uciec od tendencji.

Więcej na:

To było wybitnie przeciętne. Bohaterowie wykreowani jak... no, nie wykreowani. Mam wrażenie, że wszyscy uczniowie robili za marne tło, nikt się niczym nie wyróżniał

Kolejna książka do wspólnego czytania, bo jak napisała @Kózka28 "Nierzadko książki dla dzieci są bardziej potrzebne dorosłym, niż ich potomkom."
Językowo może to nie jest mistrzostwo świata, ale przesłanie bardzo potrzebne i prosto przekazane.

"Kolorowy szalik" i "Dziwne spodnie" to dwa opowiadania Barbary Kosmowskiej skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Tematyka jest zbieżne i dotyczy tolerancji nowych osób w w środowisku szkolnym. Odbiorca ma się zastanowić jakie zachowanie jest właściwe.
Do klasy dochodzi nowy uczeń. Chłopiec ma dziwne ubranie, własne zdanie i zwyczaje. Nie zabiega o przyjaźń i zainteresowanie innych dzieci. Kto powinien pierwszy rozpocząć rozmowę? Komu jest łatwiej zrobić pierwszy krok i zaciekawić sobą innych? Czy większość zawsze ma rację? Czy grupa dzieci zawsze musi znaleźć sobie ofiarę, którą będzie wyśmiewać?
Osoby przeprowadzające się w nowe środowisko poddawane są ocenie. Niestety czasami taka ocena może być krzywdząca. Warto jest najpierw poznać osobę, jej charakter, sytuacje, w której się znalazła. Wyglad zewnętrzny, status rodziny w większości przypadków nie decyduje o wartości człowieka. Czy temu młodemu chłopcu uda się znaleźć przyjaciół w nowej klasie? W obu opowiadaniach jest nawiązanie do książki TAJEMNICZY OGRÓD.

Książka strasznie poruszyła moje serce. Łzy cisnęły mi się do oczu podczas pewnego momentu. Po ostatnim rozdziale daje dużo do myślenia, a myśli o tym plączą się po całej głowie! Polecam każdemu!