Wysypisko książek

Książka „Wysypisko Książek”
Autor Katarzyna Grzybek
Ilustracje Karolina Piętoń
Wydawnictwo @wydawnictwotadam
Książka może być pretekstem do rozmów z dzieckiem, na tematy takie jak, co jest najlepsze w książkach, dlaczego lubimy czytać, czy lubi chodzić do biblioteki i dlaczego, ale również np. o ochronie przyrody, o dzikich wysypiskach śmieci. Ilustracje w książce są pełne magii i niosą nas przez opowieść.
Historia opowiada o malowniczym miasteczku Zaczytanku, gdzie wszyscy mieszkańcy uwielbiali czytać książki, chętnie odwiedzali bibliotekę i spędzali tam miło czas. Jednak wraz z pojawieniem się w mieście innych, łatwiejszych atrakcji, biblioteka opustoszała, a książki trafiły na dzikie wysypisko śmieci w środku lasu.
Czy książki odzyskają dawne życie? i Kto przyczyni się do zmiany tej smutnej rzeczywistości?
https://www.instagram.com/zaczytana.mama_books/?hl=pl ig

Książka „Wysypisko Książek”
Autor Katarzyna Grzybek
Ilustracje Karolina Piętoń
Wydawnictwo @wydawnictwotadam

Muszę się przyznać, że tę poruszającą historię pochłonęłam jednym tchem, wielokrotnie się wzruszając i reflektując nad istotą i głębią zawartego w niej przekazu. Wspaniały pomysł na prostą, aczkolwiek sugestywną opowieść, której uroku i animuszu dodają przepiękne ilustracje, autorstwa Karoliny Piętoń. Magia, jaka wypływa z tej pięknej opowieści zmusza do głębszych refleksji, bo o trudnym okresie dla czytelnictwa mówi się od dłuższego czasu, a tutaj dodatkowo mamy wzruszającą historię wyrzuconych na wysypisko książek oraz aspekt czytelnika, który porzuconym książkom jawi się jako artysta – człowiek o wyjątkowej wrażliwości.

Opowieść o wyrzuconych na wysypisko książkach snuje nam stara „Księga Baj”. W Zaczytanku kiedyś ludzie byli bardzo szczęśliwi, czytali książki, dyskutowali o nich, wypożyczali je z Biblioteki. Odkąd Bibliotekę wykupił bogaty kupiec i zamienił na salon gier, ludzie odrzucili mądrości książek i dali się całkowicie pochłonąć niewdzięcznej rozrywce, jaką były gry komputerowe i nie tylko.

Porzucone przez ludzi książki czuły się bardzo nieswojo leżąc i kisnąc w lesie, do którego nikt nie zaglądał, a nawet jeśli, to tylko po to, by wyrzucić śmieci. Pewnego dnia dołączyła do nich Tęczowa Książka, której się wydawało, że właścicielka tylko na chwilę ją porzuciła, że wróci po nią. Marzyła, by wreszcie ktoś ją przeczytał, odkrył jej magiczną treść. I kiedy wszystkim się wydawało, że nie ma już dla nich ratunku, stała się rzecz magiczna, wręcz niezwykła.

Autorka poruszyła w swej opowieści ważne kwestie, zwracając uwagę na problemy zewsząd nas otaczające, przenikające do codzienności. Po pierwsze, współczesne zatracanie się młodych czytelników w wirtualnym świecie, na rzecz wyimaginowanych wartości odrzucających mądrości płynące ze słowa pisanego.

Po drugie, pokazała niechlubne cechy ludzkiej natury skłonnej do zaśmiecania świata natury, wyrzucania śmieci w lasach, zagracania własnej przestrzeni. Ale też mówi o nadziei, która nigdy nie powinna gasnąć, wiara w drugiego człowieka, nadrzędne wartości. Magia z książek nigdy nie straci swojego waloru, zawsze ludzkość będzie wracała do ich uniwersalnych przesłań, ponadczasowych, sugestywnych aspektów, bo książki są przecież magiczne, wyjątkowe i niepowtarzalne.

„Wysypisko książek” Katarzyny Grzybek, to wzruszająca i refleksyjna opowieść o tym, że do książek zawsze się wraca, że to one są tymi, które otwierają nam drzwi do innych światów, są magiczne i jedyne w swoim rodzaju. To opowieść o książkach wyrzuconych na wysypisko, porzuconych, ale wiara w człowieka nigdy nie wygasła i jej optymistyczne zakończenie zachęca do szukania w nich swoich ścieżek i najważniejszych wartości w życiu. A ilustracje Karoliny Piętoń podkreślają jej wyjątkowość.

Szczerze polecam!

To cudowna książka. Dlaczego? Bo jest o książkach, czytaniu, o miłości do literatury i o tym że czytanie jest bardzo ważne; słowem o tym wszystkim, co dla mnie jest takie ISTOTNE.

Bajeczka ta opowiada o książkach z biblioteki w miasteczku Zaczytanku (śliczna nazwa),które zostały wywiezione na dzikie wysypisko śmieci w lesie. Mogłyby tam zostać na zawsze, gdyby nie pewien rozbrykany psiak oraz jego pan, chłopczyk imieniem Artek.

Artek, prawdziwy artysta o ogromnej wyobraźni i niezwykłej wrażliwości, jest katalizatorem dobrych zmian. Prawdziwych dobrych zmian, nie takich, jakie teraz dzieją się w naszym kraju.

Więcej - http://mcagnes.blogspot.com/2017/04/wysypisko-ksiazek-katarzyna-grzybek.html

"Aby czytać książki, nie wystarczy tylko znać litery. Do tego trzeba być trochę artystą".

Na nasze dzieci czyha straszny potwór. Ten potwór to pożeracz wyobraźni. Zamyka wszystkie furtki otwierające przejście do tajemniczego ogrodu świata fantazji. Blokuje tunele, do świata podziemia i podziemnych stworków, i burzy schody, które prowadza nas do nieba, do chmur z waty cukrowej, do mieniących się gwiazd i księżyca, który smakuje całkiem tak jak rogal maślany z cukierni nieopodal. Ten potwór, ten Pożeracz Wyobraźni, ma pewien plan działania, który skrupulatnie realizuje. Zasada jest prosta: im bardziej elektronika przejmuje stery w naszym życiu, tym bardziej Potwór wygrywa. A zanik wyobraźni jest wprost proporcjonalny do wielkości ekranu iPoda, iPada, tabletu i laptopa, większej ilości megapikseli i bardziej zaawansowanej szaty graficznej. Kiwacie głowami, prawda? Smutne to, prawda?

Ale! Mamy ogromnego sprzymierzeńca w walce z Pożeraczem Wyobraźni. Tym sprzymierzeńcem jest, a raczej są... książki! To książki sprawiają, że widzimy "bardziej", czujemy mocniej i słyszymy więcej.

"Wysypisko książek" to przepiękna bajka o książkach. O tym, jak bardzo książki kochają dzieci, jak bardzo cieszą się na wspólną przygodę, i jak ubolewają nad tym, że gry i konsole niszczą dziecięcą niewinność i fantazję. Ale mimo tego, że wszystkie książki wylądowały na wysypisku śmieci, mimo, że nikt do nich nie zagląda, a jedyne o czym marzą książki to to, "aby być przeczytanym" nie gaśnie nadzieja, że dzieci tak naprawdę o książkach nie zapomną. I nagle, na wysypisku pojawia się niespodziewane gość. I wszytko się odmienia!

Wiecie jak to jest z pomocą? Najważniejsze jest to, żeby POZWOLIĆ SOBIE POMOC. Książki są naszą ostoją, fundamentem naszej wyobraźni. Dlatego pozwólmy im działać i po prostu je czytajmy=) one już zajmą się resztą=)

Piękna bajka, nie tylko o tym, że czytanie i wyobraźnia, to towar deficytowy. W treści Wysypiska książek znajdziemy wiele informacji o tym, jak ważna jest wrażliwość, jakie cuda potrafi zdziałać uśmiech, jak bardzo świat może zmienić się pod wpływem jednego dobrego uczynku. Kiedy zerkniemy na wysypisko śmieci znajdziemy wiele niepotrzebnych rzeczy, ale znajdziemy też nadzieje, że każda z nich dostanie druga szansę. I ta nadziej jest najważniejsza.

Warto zwrócić uwagę na oprawę graficzną, a konkretnie – kolory. Nadzieja jest tęczowa, nadzieja rozprasza mrok i zmienia ciemne, smutne tło na żółte, na jasne, na wesołe.

Ta przepiękna okładka to tylko zapowiedz prawdziwego piękna, które pochłonie nas, kiedy książkę otworzymy =)

Ciekawa opowieść z przepięknymi ilustracjami. Ten tekstuwrażliwia małego Odbiorcę, a bajeczny świat książek uczy szacunku do słowa pisanego.
Polecam Małym i Dużym Czytelnikom.

Polecam Małym i Dużym Czytelnikom.

Bardo polecam te ksiazke.Ma duzo pieknych ilustracji .Polecam kazdemu dziecku a nawet doroslemu.

Rewelacyjna i mądra książka, nadaje się w sam raz jako prezent dla dziecka

Rewelacyjna i mądra książka, nadaje się w sam raz jako prezent dla dziecka

• Samodzielne
  • Polska

Dodaj cytat z książki Wysypisko książek