Głos

Okładka książki Głos
Arnaldur Indriðason Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Erlendur Sveinsson (tom 5) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Erlendur Sveinsson (tom 5)
Mroczna Seria
Data 1. wydania:
2010-01-01
Jacek Godek
literatura islandzka Erlendur Sveinsson Jacek Godek

Książkę jako "dobry kryminał" polecił mi pan z biblioteki, ja natomiast po przeczytaniu, raczej nie polecę jej nikomu.

Historia średnia- morderstwo w hotelu, nieznana nikomu ofiara z rzekomo artystyczną przeszłością; wybitnie nudni bohaterowie, niezbudowani w żaden konkretny sposób- nawet ciężko stwierdzić, kim kto był i jaką miał rolę. Mieszające się wątki, zupełnie niezwiązane i niepotrzebne. Rozwiązanie jak i cała fabuła- niebudzące żadnych emocji.

Przeczytałam, ale jedyne, co mogę o tej książce powiedzieć, to tyle, że była po prostu nudna, bez jakiegokolwiek wyrazu.
Niestety.

Klaustrofobiczna Islandia - najlepsza na kryminał.

Klaustrofobiczna Islandia - najlepsza na kryminał.

Nudna i posępna.

Nudna i posępna.

Przeszłość nie umiera. Stwierdzam że dawno nie czytałam kryminału którego motywy nie sięgałyby lata wstecz. I tu też tak się dzieje. Śledztwo i historia prowadzona jest dwutorowo i przeszłość z teraźniejszością się zbiega w zaskakującym rozwiązaniu.

Jest tyle dobrych kryminałów, że szkoda czasu na ten. U mnie na szczęście był audiobook.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że "Głos" można sobie darować.

Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że "Głos" można sobie darować.

Kolejny świetny kryminał Indridasona. Autor sprawnie myli trop i do końca nie wiedziałam, kto zabił pracownika hotelu - dawnego słynnego solistę chóru dziecięcego. Szkoda, że nie wszystkie części zostały wydane w formie elektronicznej. Bardzo polubiłam Erlendura Sveinssona.

1926

Islandia, okres przedświąteczny. W jednym z hoteli zostaje zamordowany portier, który jak co roku miał udać się na zabawę choinkową przebrany za Mikołaja.
Całkiem udany kryminał, choć nie pochłonął mnie jakoś mocno. Jedna z wielu książek, którą się czyta z przyjemnością, ale szybko się o niej zapomina.

To specyficzne proste kryminały. Wiele wątków obyczajowych i zero napięcia. Czyta się jak dobrą relaksującą literaturę. Bez wypieków, ale z zainteresowanie. Książki tego autora czytam dość chaotycznie, ale nie ma to większego znaczenia.

Indridason odmalowuje obraz ludzi, których dotknęły różne nieszczęścia, wyalienowanych , samotnych, nieszczęśliwych , żyjących bez rodziny, bez przyjaciół, bez Boga. Ale jednocześnie są to często ludzie wrażliwi, inteligentni, o skomplikowanych charakterach. No i jeszcze tytuł – „Głos”. Przez całą książkę przewija się motyw śpiewu, śpiewu młodego chłopca, który skończył wiele lat później zamordowany . Jak pisze o nim Indridason , był to „mężczyzna, który niegdyś miał tak słodki i pełen tęsknoty głos chłopięcy głos. Chłopiec, którego śpiew zmusił Erlendura , by wrócił do najboleśniejszych wspomnień”.
Tym razem historia rozgrywa się w ciągu kilku dni przed Świętami Bożego Narodzenia . Zamordowany zostaje portier hotelu, który odgrywał ponadto w różnych uroczystościach rolę Świętego Mikołaja. Żył on samotnie, od 20 lat w wyjątkowo nędznych warunkach, w pomieszczeniu hotelowym przeznaczonym na różne graty, przekształconym w mini pokój mieszkalny . Nikt o nim nic nie wiedział i robił wrażenie osoby mało ciekawej. Okazało się jednak , że w dzieciństwie był wspaniałym śpiewakiem , śpiewał solo , nagrał 2 płyty i wróżono mu międzynarodową karierę. Im bardziej akcja się rozwija, tym więcej ciekawych rzeczy wychodzi na jaw.
całość