Letarg

Okładka książki Letarg Thomas Enger
Okładka książki Letarg
Thomas Enger Wydawnictwo: Czarne Cykl: Henning Juul (tom 1) Seria: Ze Strachem kryminał, sensacja, thriller
Henning Juul (tom 1)
2012-01-13
Iwona Zimnicka
literatura norweska

Okładka książki Ofiary Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Ofiary Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Blizny Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Blizny Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Nieobliczalni Thomas Enger, Jørn ...
Okładka książki Zasłona dymna Thomas Enger, Jørn Lier Horst
Zasłona dymna Thomas Enger, Jørn ...

Wyrwany z letargu

"Kamienowanie w Norwegii?" – zapytał mężczyzna, który znalazł martwe, zmasakrowane ciało dziewczyny do połowy zakopane w dole, by zaraz dodać pełne uprzedzeń zdanie – "To na pewno sprawka tych cholernych imigrantów".
Ale dla Henninga Juula, dziennikarza śledczego pracującego dla jednej z internetowych gazet, sposób dokonania egzekucji oraz wybór ofiary nie miał nic wspólnego z honorowym zabójstwem, szariatem i karami hudud. Jego czuła intuicja niczym węch psa gończego, otwarty umysł na wszelkie objawy niekonwencjonalizmu i lata pracy w zawodzie, gdzie liczył się przede wszystkim research i najdrobniejszy, najbardziej nieistotny w nim szczegół, podpowiadały mu, że pozornie logiczne elementy zbrodni, jednak do siebie nie pasują. Zaczyna więc śledztwo na miarę swoich sił fizycznych człowieka po tragicznym wypadku, możliwości technicznych, kontaktów z informatorem i powoli budzącej się w nim chęci do podjęcia nowej gry. Bardzo niebezpiecznej i ryzykownej, w miarę rozwoju, której stawał się świadkiem morderstw kolejnych osób w nią zaplątanych. Relacjonowanej przez narratora zewnętrznego naprzemiennie z oficjalnym śledztwem prowadzonym przez miejscową policję.
Jednak płaszczyzna kryminalna wprowadzająca dynamikę i napięcie, które skutecznie dostarczały mi adrenaliny w coraz większych dawkach, w miarę zbliżania się do końca książki, nie była jedyną w tej powieści. Drugą, równie ważną, a może nawet ważniejszą, było jej przesłanie społeczne, dostarczające mi ciekawego i bardzo aktualnego materiału do przemyślenia – systematyczny wzrost odsetek imigrantów, w tym z krajów o bardzo odmiennej kulturze, nie tylko w Norwegii, ale w ogóle w krajach europejskich. Również w Polsce. Poruszony w tym kryminale temat praw szariatu i obyczajów arabskich, zwraca uwagę na zbyt małą wiedzę Norwegów na jej temat. Pełna uprzedzeń postawa mężczyzny, który znalazł zwłoki ukamienowanej dziewczyny, wyrażona w poglądzie – "Nie mam nic przeciwko pomaganiu ludziom, którzy cierpią tam, skąd pochodzą, ale jeśli chcą być tutaj, to muszą, do diabła, przestrzegać norweskiego prawa, szanować naszą kulturę i sposób życia, które tworzyliśmy przez tyle lat". – może obrócić się przeciwko wszystkim mieszkańcom Norwegii. Narzucanie tylko i wyłącznie własnych warunków, bez poznania kultury imigrantów, w ostateczności może zranić rykoszetem również gospodarzy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wykorzysta tę ignorancję, niewiedzę, uprzedzenia i izolację do osiągnięcia własnych, egoistycznych celów – władzy i wpływów. Ta książka obrazowo to udowadnia, a w kontekście ekstremalnych wydarzeń, jakie świat obserwował na wyspie Utoya, powieść jest próbą wyciągnięcia społeczeństwa z letargu błogiej nieświadomości, w przystępniej formie literackiej, nie tylko Norwegów, ale wszystkich mieszkańców Europy, do których ona trafi.
Właśnie trafiła do Polaków.
Jednak tytułowy letarg to nie tylko uśpiona czujność i krótkowzroczność społeczeństw przyjmujących do siebie egzotycznych cudzoziemców. To również symboliczne określenie trzeciej płaszczyzny, sprytnie ukrytej pod warstwami dwóch pierwszych – psychologicznej. Główny bohater, Henning, był człowiekiem, który wrócił do pracy po traumatycznym wydarzeniu, w którym zginął jego syn Jonas, a on sam został ciężko ranny. Praca była czynnikiem, który wyprowadził go z psychicznego odrętwienia i otępienia. Nie ma jednak w tej powieści rozmyślań filozoficznych czy wewnętrznych monologów na temat dalszego sensu życia. Autoprzemiana bohatera z depresyjnego, wycofanego, pełnego bólu i lęku mężczyzny w cyniczne, przebiegłe i skłonne do manipulacji zwierzę śledcze, które zwietrzyło krew i musi znaleźć tego, który ją przelał, obserwowałam w trakcie rozwoju fabuły, rozpoznając jego aktualny stan psychiczny po czynach, kierunkach działania, lekceważonych nawykach obronnych, przezwyciężanych lękach i ostatecznie w decyzji, która stała się jednocześnie otwartym zakończeniem tej pierwszej z sześciu części cyklu o dziennikarzu śledczym Henningu Juulu.
To dobry przykład literackiego bohatera ilustrującego znane powiedzenie – Co nas nie złamie, to nas wzmocni.
naostrzuksiazki.pl

Książka jest niezła , ale szału niema . Henning Juul jest dziennikarzem śledczym , którego życie zniszczył pożar w którym zginął jego synek , a on sam uległ poparzeniu i poważnym obrażeniom . Te wypadki spowodowały również odejście żony i rozwód . Teraz po długiej rekonwalescencji powraca do pracy gdzie przydzielono mu sprawę morderstwa , które wydaje się związane prawem szariatu .
Wątek imigrantów z krajów muzurmańskich jest dość często poruszany w literaturze skandynawskiej , ale tym razem autor wykorzystuje go nieco inaczej . Wraz z rozwojem śledztwa mnożą się wątpliwości , a sprawa staje się coraz mniej oczywista .
Z mojego opisu wynika , że książka jest jeżeli nie znakomita , to przynajmniej bardzo dobra . Jednak na obniżenie oceny wpłynęło powolne tempo i wątki osobiste z życia głównego bohatera , które ciągle powracają jako obrazy przebytej traumy . Rozwój intrygi kryminalnej też nie zachwyca , a jej zakończenie jest zbyt wymyślne by mogło być realne . Niemniej jeszcze nie skreślam Thomasa Engera z listy dobrych pisarzy i sięgnę po następne tomy z serii o Henningu Juulu .

Z pisarzem Thomasem Engerem stykam się po raz pierwszy. Książki pewnie sama nigdy bym nie kupiła, ale dostałam ją od znajomej, która robiła '' czystki '' w swojej biblioteczce , a nie chciało jej się wieść tych książek do biblioteki miejskiej , biegała więc z nimi po sąsiadach i wciskała każdemu jakąś książkę .

Dlaczego bym jej nie kupiła ? Ano dlatego że ja traktuję książki holistycznie . Zaczynam od obwąchania (raczej tylko nowych) i dokładnym obejrzeniu okładki z każdej strony . A okładka z książki '' Letarg '' , trochę mnie wystraszyła , jakaś oszpecona twarz i mężczyźni (bez dwóch zdań przywodzący na myśl, wiadomo jaki krąg kulturowy) z kamieniami w geście rzucania ich w coś ? kogoś ?. Książka więc odleżała swoje na półce, nabierając '' mocy urzędowej '', jak się okazało, zupełnie niepotrzebnie .

Okazało się bowiem, że to jest całkiem sprawnie i zmyślnie napisany kryminał z półki tych o dziennikarzach prowadzących własne amatorskie śledztwo . Wiem już też skąd ta oszpecona twarz na okładce i ci panowie z kamieniami . Owym dziennikarzem jest Henning Juul, który po bardzo długiej rehabilitacji i wciąż niewyleczonej traumie wraca do pracy dziennikarza internetowej gazety. Wszystko jest niby takie samo , a jednak inne . Pierwszą '' innocią '' jest to że kobieta którą on kiedyś przygotowywał do zawodu , obecnie jest jego szefową...

Henning postanawia jednak się nie poddawać złym myślom i robić swoje. A jest co robić . Oto zabita zgodnie z tradycją szariatu zostaje młoda śliczna studentka Henriette Hagerup , Norweżka, ale zadająca się z młodym Pakistańczykiem . Wszystko wydaje się więc być jasne. Jednak nie moi drodzy , to dopiero początek zawiłego śledztwa i kryminału z całkiem fajną fabułą . Myślę że gdyby rzeczywiście przymknąć oczy na '' poprawność polityczną '', którą zauważyli już inni czytelnicy przede mną, to można uznać tę pozycję za wcale niezły kryminał. Ja go przeczytałam w dwa dni i pół nocy i jestem całkiem zadowolona. Sprawca oczywiście zostaje znaleziony i tylko jedno w zakończeniu mnie niepokoi, ale nie napiszę wam co, bo byłby to DUŻY spoiler. Książkę mogę spokojnie polecić, jest to całkiem dobry kawał literatury kryminalnej.

Dlaczego bym jej nie kupiła ? Ano dlatego że ja traktuję...

Świetny kryminał, troszkę inny niż wszystkie pozostałe. Nie ma gwiazdorzenia, nie ma fajerwerków, nie ma nagłych zwrotów akcji.
Jest za to główny bohater, jak zawsze, po przejściach.

Parę wątków jest niedoracowanych - widać, że to debiut, ale debiut udany.
Musiał Enger nad tą książką sporo myśleć. Sprawdzimy, czy nad kolejną myślał równie długo :)

Jest za to główny bohater, jak zawsze, po przejściach.

Parę wątków jest niedoracowanych - widać, że to debiut, ale debiut udany.

Słaba powieść, słaby początek cyklu. Jako kryminał - niewiarygodna, jako obyczajówka - poprawna politycznie, jako coś innego - zwyczajnie nudne.
Zainteresowałem się "Letargiem" z uwagi na poruszony motyw prawa szaria z punktu widzenia Skandynawa. Niestety wątek ten został wykorzystany karygodnie, ostatecznie bowiem intryga została rozpisana jako dramat rodzinny rdzennych Norwegów, a wątek szaria został zakończony banalnym stereotypem że "nie wszyscy muzułmanie są fundamentalistami", zapominając o tym, że sam islam ze swej natury jest religią fundamentalistyczną. Poprawność polityczna, czyli pełzająca cenzura, do wyrzygania. Słaby, nijaki początek kariery pisarskiej Thomasa Engera.

Raczej nudnawa, emocje jak na grzybobraniu, ale zakończenie trochę to rekompensuje, dlatego daję 6 gwiazdek

audiobook

audiobook

Typowy skandynawski kryminał, tyle że ten szybko się zapomina. Ciekawostki z pracy dziennikarza i niewiele więcej. Akcja dosyć przewidywalna i niestety mdło poprawna politycznie. Według mnie można sobie darować

Jedyne co trzeba zrobić to zorganizować sobie jakąś okładkę na czas czytania. Książka napisana wybitnie, ma swój specyficzny rytm i klimat. Autor ma talent ( równie pięknie komponuje utwory na fortepian - polecam )

Ciekawy pomysł na fabułę. Dobrze (ale nie przyjemnie) słuchało się audiobooka. Serię będę kontynuowała.

• Kryminały
  • Kryminał