Zdrowy detoks

Samo Sedno
Edgard
2016-05-18
2016-05-18
detoks zdrowe odżywianie oczyszczanie organizmu dietoks dieta

Okładka książki Sztuka roztropności. Podręczna wyrocznia Baltasar Gracián, Jeremy Robbins
Sztuka roztrop... Baltasar Gracián, J...
Okładka książki Przestań gadać, zacznij działać. Kopniak w tyłek, w sześciu częściach Richard Newton, Shaa Wasmund
Przestań gadać... Richard Newton, Sha...
Okładka książki Kto nam podkłada świnię? Andrea Fock, Jutta Muth, Monika Niehaus, Udo Pollmer
Kto nam podkła... Andrea Fock, Jutta ...

"Zdrowy detoks" przeznaczony jest dla osób, które chcą w rozsądny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe. Napisana przystępnym językiem, podzielona na rozdziały ze znakomitą szatą graficzną. Urzekło mnie rzetelne podejście do omawianego tematu i konkrety! Jestem miło zaskoczona tym wydaniem i wdzięczna autorce, że po przeczytaniu calości słowo "detoks" nie ma negatywnego wydźwięku... :)
Godna uwagi pozycja!

Książka jest krótkim i treściwym kompendium racjonalnego i zdrowego odżywania. Taki podręcznik na poziomie podstawowym.

Słowo "detoks" w tytule użyte jest przewrotnie - autorka wprost informuje, że nie istnieje jakiś świetny "detoks", "kapsułka", czy "dieta odchudzająca", a wszelkie cele żywieniowe osiąga się stosując zasady racjonalnego żywienia. Napisana prostym językiem, by była zrozumiała dla każdego, nawet osób, które niewiele wiedzą o gotowaniu czy dietetyce.

Książka podzielona jest na części - za duży plus uważam część pierwszą dotyczącą znaczenia naszego myślenia i podejścia psychicznego i emocjonalnego do diet i żywienia. Rdzeniem jest drugi rozdział o zdrowym żywieniu, omawiający ze szczegółami podstawowe zasady zdrowego żywienia. Na koniec, w ramach ciekawostki części poświęcone zaburzeniom ogólnym oraz możliwości poprawy swojego zdrowia przez modyfikację diety lub uzupełnienie leczenia za jej pomocą (oczywiście autorka nie zaleca rezygnacji z kontaktu z lekarzem, wręcz przeciwnie!)

Na końcu - przyjemny dodatek, czyli tabele z produktami bogatymi w witaminy i minerały oraz kilka zdrowych i ciekawych przepisów do wykorzystania we własnej kuchni!

Polecam, zwłaszcza osobom, które jeszcze nie mają wiedzy w temacie odżywiania. Aczkolwiek - o podstawach nie należy zapominać, więc nawet osoby od dłuższego czasu wkręcone w zdrowie żywienie być może znajdą jakąś ciekawostkę dla siebie.

Każdy z nas chciałby świetnie wyglądać, mieć zgrabną sylwetkę i dobre zdrowie. Osiągać coś nie odmawiając sobie przyjemności.

Do niedawna znaczenie wyrazu "detoks" ograniczało się do całościowej czystki. Niedawno słyszałam audycję jak słowo w ostatnim czasie ewoluowało i zyskało nowe znaczenie. Detoks znaczy już lepsze od dotychczasowego, a nie coś (a raczej nic) zamiast dotychczasowego.

Ksiązka podzielona jest na części więc od początku wprowadzi Cię w tajniki zdrowego detoksu.

Pierwszy rozdział poświęcony jest na strategię myślenia, zmianę poglądów i samego siebie.W tym rozdziale dowiecie się jak uzyskać samodyscyplinę, autorka radzi jak wielu innych dietetyków prowadzenie notesu z osiągnięciami, założeniami i wszelkimi przemyśleniami dotyczącymi zmiany życia. Pojawiają się tu też tzw. "przypadki kliniczne" czyli historie osób, które zechciały coś w życiu zmienić.

Drugi rozdział prezentuje racjonalne żywienie od strony praktycznej. Autorka zaleca by obliczyć początkowo swoje BMI (ja podpowiadałam Wam jak to zrobić) CPM, PPM i WHR. Następnie uwagę poświęca błędom żywieniowym, wskazówkom zdrowego żywienia. Wymienia grupy produktów, które są pożądane w przypadku diety - to ciekawy podrozdział, sama dowiedziałam się kilku fajnych ciekawostek dotyczących kasz czy mięsa. Dalej autorka podaje jak komponować posiłki w przeciągu całego dnia.

W tym rozdziale znajdziecie również przykładowe jadłospisy. Są o tyle przystępne, że prosto je przyrządzić i sprawdzą się dla osób zabieganych. Nie ma tam miejsca na wyszukane potrawy, co mnie troszkę dołuje, bo ile można jeść jogutrt z musli i sznycle z warzywami?

Za to w tym miejscu spotkałam się z kilkoma fajnymi radami:

- jeśli pracujesz do późna wymień miejscami obiad z podwieczorkiem

- jeśli nie lubisz śniadań, zamień je z drugim śniadaniem

Są tu ciekawe porady także dla osób pracujących na zmiany.

W tym rozdziale dalej znajdziecie porady jak stracić kilogramy ale i jak zdrowo przybrać na wadze.

Poznacie tajniki kupowania zdrowej żywności, czytania etykiet, niezdrowych składników.

Dowiecie się jakie są przycyzny emocjonalnego jedzenia. Są tu również przydatne informacje (których kiedyś uparcie poszukiwałam): jak jeść w pracy, w restauracji i w podróży z zachowaniem zasad zdrowego żywienia.

Trzeci rozdział zgłębia tajniki funkcjonowania organizmu. Tu dowiesz się jak zachować bilans wodny, jaki wpływ ma zakwaszenie organizmu, jak żywić alergika, jak odżywiać się by mieć zdrowe zęby i narządy.

W czwartym rozdziale poznasz dodatki, które pomogą Ci zrobić detoks. Są to przede wszystkim zioła i przyprawy. Znajdziesz wskazówki jak rzucić palenie i nie przytyć, jak jeść by być płodnym (tu akurat polecam książkę "Ty też będziesz w ciąży") i nie cierpieć na bezsenność.

Ostatnie karty książki to już tabela z wykazem gdzie w żywności znajdziecie poszczególne witaminy i minerały. To tu znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Na zakończenie wszystkie ważne wskazówki zostały zebrane i wypunktowane by można było do nich powrócić.

Do książki dołączono również bibliografię, która przyda się wszystkim studentom dietetyki ;)

Na koniec zamieszczonych zostało kilka przepisów opatrzonych zdjęciem.

Książka jest naprawdę fajną pozycją nie tylko dla tych, którzy pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale także dla tych, którzy już coś zmienili a chcą wiedzieć więcej.

Książka napisana w bardzo przystępny sposób, wszelkie trudne terminy są objaśniane.

To naprawdę godna uwagi pozycja.

"Pamiętaj, że nie istnieje żadna ,,cudowna dieta,, czy ,,cudowna kapsułka na odchudzanie,,".

Nie liczcie na żadne rewelacyjne diety, które w ciągu miesiąca przemienią waszą sylwetkę w ciało sportsmenki i w jakiekolwiek środki, które pozwolą wam nagle zmniejszyć liczbę kilogramów. Wszystko nad czym musicie popracować to głowa i przyzwyczajenia, które pielęgnowane latami, wyrobiły kiepskie nawyki żywieniowe, nie pomagające, a wręcz szkodzące waszemu organizmowi. Być może ta publikacja będzie waszym pierwszym krokiem do świadomego odżywiania.

Ewa Jarosz to magister dietetyki, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka prowadzi wykłady, warsztaty i szkolenia oscylujące w tematyce zdrowego odżywiania, a także jest właścicielką bloga "Marchewkowe pole do popisu". Pasjonatka fotografii kulinarnej.

"Zdrowy detoks" to książka uzmysławiająca zasady zdrowego odżywania oraz pokazująca, jak wpływają one na funkcjonowanie naszego całego organizmu. Poradnik ten podzielony na cztery części, odpowiada na pytania dotyczące przyspieszenia metabolizmu naszego ciała, zasad komponowania zdrowych posiłków oraz obala różne mity, w jakie cały czas wierzymy. Publikację urozmaicają zdjęcia oraz przepisy, które każdy może wypróbować w swojej kuchni.

W dzisiejszych czasach, gdy coś dzieje się w naszym organizmie, w pierwszym odruchu nie idziemy wcale do lekarza, lecz zaglądamy do "wujka google", który w naszym mniemaniu odpowie nam na wszystkie trudne pytania. Owszem, odpowie, ale nie zawsze zgodnie z prawdą, przez co możemy sobie więcej zaszkodzić, niż pomóc, dlatego też ważne jest to, by mieć zawsze pod ręką w domu rzetelne źródło wiedzy, jaką w dalszym etapie możemy pogłębiać za pomocą właśnie internetu. Z pewnością takim źródłem jest publikacja Ewy Jarosz, która zawiera podstawową dawkę wiedzy oscylującą w temacie zdrowego odżywiania i niebezpieczeństw, na jakie narażone są nasze organizmy. Autorka w przystępny i klarowny sposób przedstawia punkt po punkcie, najważniejsze zasady według których powinniśmy postępować, komponując na co dzień nasze jadłospisy, unikając jakiegokolwiek naukowego języka, dzięki czemu poradnik ten jest w zasięgu ręki każdego laika. Podstawowa wiedza, jaką zaserwowała mi Ewa Jarosz, z pewnością przyda mi się w codziennym życiu, a tego właśnie szukam w tego typu książkach.

"Zdrowy detoks" to publikacja, której treść w niektórych rozdziałach mnie autentycznie zdziwiła. Nie wiedziałam bowiem, że istnieje kuchnia erotyczna, że ludzie chorują na ortoreksję, czyli patologiczną obsesję na punkcie spożywania zdrowej żywności, a także nie miałam pojęcia o dobrej mocy działania garnków z podwójną warstwą metalu przy gotowaniu mleka. Bardzo trafionym zabiegiem były także umiejscowione w różnych częściach książki ramki o tytułach "Wskazówka" czy "Zapamiętaj", przekazujące istotne informacje, często praktyczne.

W tego typu poradnikach ich istotną częścią jest cała szata graficzna, gdyż taki ogrom informacji musi zostać podany w jasny i przejrzysty sposób. W przypadku książki Ewy Jarosz nie można mieć w tej płaszczyźnie nic do zarzucenia bowiem liczne wypunktowania, ramki i pogrubiona czcionka z dużymi odstępami, czynią ją przejrzystą. Na końcu zaś apetyt czytelnika wzmagają liczne przepisy na potrawy pozytywnie wpływające na organizm z pięknymi zdjęciami, od których robię się głodna. Sama okładka z klimatycznym zdjęciem niewątpliwie również zachęca do sięgnięcia po tę publikację.

Głównym przesłaniem książki Ewy Jarosz jest to, że aby oczyścić nasz organizm, trzeba najpierw oczyścić umysł. Myślę, że poradnik autorki może w tym procesie pomóc, stając się źródłem, do którego możemy często zaglądać. Niektóre porady autorki wzięłam sobie do serca, inne mnie nie przekonały, jak chociażby ograniczenie picia kawy i jedzenia słodyczy. Ale kto wie, może jeszcze w tej materii mój stosunek się zmieni. Wszystko przecież istnieje jedynie w mojej głowie.

Dzięki tej publikacji zrozumiecie dokładnie, co to jest DETOKS, który wcale nie musi oznaczać restrykcyjnego podejścia do tematu zdrowego odżywiania się, zmian na tym polu działania. To książka oparta przede wszystkim na doświadczeniu i wiedzy autorki, która postanowiła się wszystkim tym z czytelnikami podzielić. Książka również przyczyni się do Waszego spojrzenia na jedzenie, stały rytuał naszego życia z zupełnie innej strony. Bardzo wartościowa, bardzo pomocna i niezwykle ciekawa.

Zapraszam na całą recenzję na:

• Zdrowie
  • Poradniki, Popularnonaukowe
  • 2017 rok
  • Prywatna biblioteczka
  • Kulinarnie

Dodaj cytat z książki Zdrowy detoks