Idealna

Okładka książki Idealna Magda Stachula
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Idealna
Magda Stachula Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Idealna (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Idealna (tom 1)
Znak Literanova
2016-08-17
2016-08-17
literatura polska
Inne

Okładka książki Zimno, zimniej, zbrodnia Wojciech Chmielarz, Robert Ostaszewski, Anna Rozenberg, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Izabela Szolc, Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej
Ocena 6,2
Zimno, zimniej... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Estrogen Klaudia Muniak, Alicja Sinicka, Magda Stachula
Ocena 6,8
Estrogen Klaudia Muniak, Ali...

Oficjalne recenzje i

Sypiając z wrogiem

Link do recenzji

2783 257 91

Bohaterami powieści są Anita i Adam. Niegdyś byli szczęśliwym małżeństwem. Oddawali się codzienności, pracy, podróżom, drobnym i większym przyjemnością. Życie było proste, a oni czerpali z niego wszytko, co najlepsze. Ten stan mógłby trwać dłużej, gdyby pewnego wieczoru nie zaczęli starać się o dziecko. Według Adama, Anita od początku, od chwili pierwszego spotkania, była idealna - uśmiechnięta perfekcjonistka. Z czasem stała się humorzastą frustratką. Kiedyś za nią szalał, teraz męczy go jej towarzystwo, gdyż całe ich aktualne życie zostało podporządkowane pragnieniu posiadania dziecka. Pragnieniu, które w połączeniu z perfekcjonizmem i zorganizowaniem Anity, staje się początkiem i sednem małżeńskich kłopotów. Anita pracuje w domu, zajmuje się pozycjonowaniem stron, a w wolnym czasie obserwuje życie ludzi za pomocą miejskiego monitoringu. Kamerka umieszczona w praskim tramwaju jest jej ulubioną i regularnie odwiedzaną.
Poznajemy też Eryka - artystę, który pracuje na zamówienie i za sprawą uwodzicielskiej kobiety wplątuje się w aferę kryminalną. I w końcu postać, która wprowadza regularny zamęt - Marta - mącicielka, kochanka Adama, którego z premedytacją uwiodła, tylko po to, aby zrealizować własny, obłąkany plan. Marta wierzy w to, że każdy romans ostatecznie prowadzi do katastrofy. Romans z Adamem ma jednak być nie tyle prawdziwym melodramatem, ale czymś więcej, przerażającym thrillerem z trupem w tle.
Powieść charakteryzuje ciekawy sposób prowadzenia narracji. Poznajemy opowiadaną historię z perspektywy każdego z czterech bohaterów opowieści: Anity, Adama, Marty i Eryka. Szczególnie interesująca jest możliwość poznania i analizowanie różnych spojrzeń na te same sytuacje przez dwoje bliskich sobie ludzi - Anitę i Adama. To daje do myślenia. Zakończenie niestety takie sobie - bez fajerwerków.
Tekst z okładki przekonuje, że jest to: „Książka, od której nie można się oderwać” - no cóż….ja mogłam….

"Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. (...) Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze…
Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan."

Po przeczytaniu mam taką refleksję: jak daleko można się posunąć, gdy się kogoś nienawidzi i chce go skrzywdzić?
Thriller psychologiczny, który ciężko odłożyć.Książka zdecydowanie wciąga

Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan."

Po przeczytaniu mam taką...

Książka jest świetna! Zawsze jest ktoś kto obserwuje życie innych podczas codziennej drogi bądź przez miejski monitoring.. Czasem ktoś wie więcej niż nam się wyjade na nasz temat! Tej książki nie da się tak szybko odłożyć niczym "Dziewczyny z pociągu "

Swietna ksiazka, od tej wlasnie pozycji zaczela sie moja milosc do tej autorki :) Polecam

To nie jest zła książka, ale akcja była dla mnie zbyt rozmyta. Zbyt długo trzeba było czekać, żeby coś się wydarzyło. Zbyt dużo było opisów, które nie miały wpływu na bieg wydarzeń. Z tą książką miło się spędza czas, kiedy ma się ochotę na coś lekkiego, gdzie jest mały dreszczyk emocji i gdzie nie trzeba myśleć, bo prawie wszystko jest podane na tacy.

Bardzo ciekawa, niebanalna, intrygująca.
Do tego świetnie skonstruowana - pisana z perspektywy każdego z bohaterów, świetnym stylem, co powoduje że czyta się bardzo szybko - po prostu nieodkladalna!
Jeśli dodać do tego obsesję głównej bohaterki codziennego obserwowania ludzi przez kamery miejskiego monitoringu (tramwaju jeżdżącego praskimi uliczkami) i uwikłania się dzięki temu w niesamowitą historię - wszystko składa się w idealną całość. Już się nie oderwiesz!
Zresztą - nie tylko główna bohaterka obserwuje -
Tu każdy jest obserwowany!

Bardzo ciekawa, niebanalna, intrygująca.

Przez gapiostwo najpierw sięgnęłam po część drugą, bo zapomniałam, że posiadam także pierwszy tom :) i w sumie nie mam czego żałować, bo książka okazała się po prosu świetna. Fajnie było przypominać sobie wątki z drugiego tomu, które teraz nabierały sensu. Ale wracając do recenzji... Magda Stachula pozostanie jedną z moich ulubionych autorek. Jak mało kto potrafi zajrzeć do duszy głównego bohatera i doskonale opisać emocje i uczucia. Świetna książka, trudno było ją odłożyć, polecam każdemu.

Ciekawe. Dobrze napisane. O tym, że generalnie nie potrafimy ze sobą rozmawiać... Rezultat czasami może być dramatyczny. Polecam.

Na pewno nie jest to zwyczajny thiller... Nie mniej jednak książka niesamowicie wciąga, jest oryginalna, a postaci są bardzo fajnie zarysowane. Podoba mi się możliwość poznania punktu widzenia każdego bohatera. Poznania historii z różnych perspektyw. Czuję się trochę rozczarowana końcówką... Chyba liczyłam na jakieś większe emocje, ale nie zmienia to jednak mojej oceny. Świetna pozycja i z chęcią sięgnę po więcej powieści pani Stachuli. Bardzo udany debiut!

Ta książka sama się czyta. Nic nie szkodzi, że już na samym początku można się wielu rzeczy domyślić. Krótkie rozdziały spowodowały, że ciężko było się oderwać. Niezbyt skomplikowana książka a jednak bardzo wciągająca.