rozwiń zwiń

Nowe ekranizacje książek polskich autorek. Przeczytaj, zanim obejrzysz

LubimyCzytać LubimyCzytać
20.11.2020

Triumfalny marsz polskich pisarek na ekrany kinowe i telewizyjne trwa! W 2021 roku zobaczymy serial na podstawie powieści „Druga szansa” Katarzyny Bereniki-Miszczuk, a jeszcze wcześniej, bo już w grudniu 2020 roku, fabularyzowaną opowieść o Agnieszce Osieckiej. W przygotowaniu jest również adaptacja kinowa thrillera „Idealna” Magdaleny Stachuli.

Nowe ekranizacje książek polskich autorek. Przeczytaj, zanim obejrzysz Krzysztof Wiktor / mateirały prasowe Netflix

Pięć reżyserek i pięć pisarek

Nie możemy również zapomnieć o tym, że już w listopadzie będzie miała swoją premierę na platformie Netflix antologia „Erotica 2022”. Gwoli przypomnienia: w projekcie uczestniczyło pięć polskich reżyserek i pięć polskich pisarek.

Anna Kazejak („Obietnica”) miała okazję adaptować tekst noblistki Olgi Tokarczuk, Anna Jadowska („Dzikie róże”) współpracowała z Grażyną Plebanek, Olga Chajdas („1983”, „Nina”) połączyła siły z Gają Grzegorzewską, a Katarzyna Adamik („1983”, „Pokot”) i Jagoda Szelc („Wieża. Jasny dzień”) zmierzyły się z dziełami odpowiednio Joanny Bator i Ilony Witkowskiej.

Z tej filmowo-literackiej kooperacji powstało pięć feministycznych filmowych esejów, których punktem wspólnym jest przedstawienie dystopijnej wizji roli kobiet w społeczeństwie.

Ekranizacja „Drugiej szansy”

Katarzyna Berenika Miszczuk Druga szansaWspomniana wyżej Anna Jadowska jest również współautorką, wraz z Adrianem Pankiem („Daas”, „Wilkołak”), serialu „Otwórz oczy”, czyli adaptacji „Drugiej szansy” Katarzyny Bereniki-Miszczuk. Jego główną bohaterką jest Julia (w tej roli debiutantka Maria Wawreniuk), która w następstwie tragicznego wypadku trafia do centrum leczenia amnezji. Poznaje w nim tajemniczego Adama (Ignacy Liss: „Zieja”, „Lepsza połowa”). Chłopak staje się jej przewodnikiem po ośrodku.

„Druga szansa” została po raz pierwszy opublikowana przez wydawnictwo Uroboros w 2013 roku. Jej autorka, urodzona w Warszawie Katarzyna Berenika-Miszczuk, była czterokrotnie nagrodzona w plebiscycie Książka Roku portalu Lubimyczytać.pl. Czytelnicy docenili jej powieści „Jaga” (2019 rok), „Przesilenie” (2018), „Żerca” (2017), oraz „Szeptucha” 2016. Debiutowała w wieku 15 lat powieścią „Wilk”.

„Otwórz oczy” to intrygująca opowieść o wchodzeniu w dorosły świat i poszukiwaniu własnej tożsamości. Dla mnie interesujące w pracy nad tą historią było to, że opisując drogę głównej bohaterki, sięgnęliśmy również do jej świata wewnętrznego. A pełna energii i pomysłów obsada, składająca się głównie z młodych aktorów, często pierwszy raz pojawiających się na ekranie, stworzyła atmosferę, która mam nadzieję, będzie odczuwalna w serialu mówi reżyserka Anna Jadowska.

W „Otwórz oczy” znajdziemy jeszcze jedno nawiązanie do świata książki; scenarzystami serialu, obok Klary Kochańskiej i Mileny Dutkowskiej, są Igor Brejdygant, autor takich powieści jak „Szadź” i „Rysa”, a także autor tomów poetyckich Kasper Bajon. Premiera serialu „Otwórz oczy” jest zaplanowana na 2021 rok.

serial Otwórz oczy

serial Otwórz oczy

Biografia Agnieszki Osieckiej

Jeszcze wcześniej, bo już pod koniec grudnia 2020 roku, Telewizja Polska wyemituje pierwsze odcinki fabularyzowanego serialu o Agnieszce Osieckiej. W roli legendarnej pisarki i autorki tekstów piosenek zobaczymy dwie aktorki: Magdalenę Popławską („Pakt”, „Obietnica”) i Elizę Rycembel („Belfer”, „Boże ciało”). Partnerować im będą między innymi Maria Pakulnis, Jan Frycz, Jędrzej Hycnar i Mikołaj Roznerski. Biografia Osieckiej ma zostać przedstawiona w 13 odcinkach, a jej tłem będą artystyczne, obyczajowe i polityczne realia tamtych czasów (artystka żyła w latach 1936-1997). Jak zapowiadają twórcy serialu, bohaterami serialu, poza Osiecką, będą również gwiazdy ówczesnego warszawskiego życia towarzyskiego i polskiej kultury, między innymi Marek Hłasko, Zbigniew Cybulski, Jeremi Przybora, Maryla Rodowicz, Wojciech Frykowski czy Bogumił Kobiela.

Serial powstał na podstawie dostępnych książek biograficznych i autobiograficznych Agnieszki Osieckiej. Jego twórcami są scenarzyści Maciej Karpiński („Różyczka”, „W ukryciu”) i Maciej Wojtyszko („Ogród Luizy”, „Miodowe lata”), z którymi, jako reżyser, współpracował Robert Gliński („Cześć, Tereska”, „Kamienie na szaniec”). Premiera pierwszych czterech odcinków najprawdopodobniej odbędzie się pod koniec grudnia tego roku.

Filmowy thriller według Magdaleny Stachuli

Idealna Magda StachulaWydawnictwo Znak ogłosiło sprzedaż praw do adaptacji filmowej debiutanckiej książki Magdaleny Stachuli. „Idealna” to thriller psychologiczny utrzymany w klimacie domestic noir. Jego bohaterką jest Anita, która próbując zapomnieć o walącym się małżeństwie, podgląda innych ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. Pewnego dnia ze zdziwieniem odkrywa w szafie przedmioty, których nie kupowała. Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan.

Wydana w 2016 roku bestsellerowa książka została przetłumaczona między innymi na język włoski i czeski. Powieść była nominowana w plebiscycie Książka Roku portalu lubimyczytać.pl w kategorii „Kryminał, sensacja, thriller”.

Na podstawie powieści Magdy Stachuli powstanie film w koprodukcji polsko-portugalskiej, za jego produkcję odpowiedzialne będą domy produkcyjne Krakow Film Klaster i portugalski Ukbar Filmes. Krakow Film Klaster w swoim portfolio ma „Fanatyka” Michała Tylki na podstawie znanej internetowej pasty o fanatyku wędkarstwa autorstwa Malcolma XD, zawartej w tomie „Pastrami”, a także „Jarocin. Po co wolność” Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego. Ukbar Filmes jest odpowiedzialne za „Człowieka, który zabił Don Kichota” Terry'ego Gilliama i za „Joaquima” w reż. Marcelo Gomesa. Data premiery adaptacji „Idealnej” nie jest jeszcze znana.

O powieściach Magdy Stachuli „Idealna” oraz jej kontunuacji „Strach, który powraca” pisaliśmy niedawno w zestawieniu polskich książek domestic noir

[aj]


komentarze [5]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krzysiek Żuchowicz 21.11.2020 19:16
Autor

Dzięki za artykuł, pomógł mi zwrócić uwagę na panią Agnieszkę Osiecką. Przeczytałem krótki zarys biograficzny, bardzo ciekawa osoba. Chętnie oglądnę serial.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Roksanna 21.11.2020 04:17
Czytelniczka

Czy te teksty pisze sztuczna inteligencja? Jeszcze trochę brakuje, by nauczyła się polskiego i by dało się to przyjemnie czytać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 20.11.2020 13:17
Czytelnik

Druga Szansa może być dobra

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 21.11.2020 19:05
Autor

Chyba wiem czemu. Z artykułu zapamiętałem bardziej Idealną i Osiecką.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 19.11.2020 12:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post