Królestwo liter

Dragon
2016-01-01
2016-01-01
9788378871958
nauka pisania litery zabawa kreatywnie

Okładka książki Balbinka w Zapomnianym Zakątku Wioletta Lizińczyk, Agnieszka Myszkowska
Balbinka w Zap... Wioletta Lizińczyk,...

Królestwo Liter, Agnieszka Myszkowska

To księga liter i niemal tylko liter. Albo aż liter ;)
Bowiem jest tu nie tylko całe mnóstwo poszczególnych liter alfabetu, ale one dwoją się i troją. Mnożą i spoglądają a kształty i rodzaje ich są przeróżne. Drukowane, pisane, drukarskie, zawijane, powyginane, przestrzenne i proste. Całe królestwo.

Książka przeznaczona jest dla dzieci, które jednak już utrwaliły sobie litery a nie dla tych, które literek dopiero się uczą. Myślę, że dla zaawansowanych pierwszaków będzie jak znalazł.

W książce litery można kolorować, łączyć za pomocą określonego kodu, obrysowywać, dorysowywać, wycinać, odczytywać krótkie historyjki.

Naprawdę kreatywny sposób by z literami się zbratać.

Królestwo Liter, Agnieszka Myszkowska

To księga liter i niemal tylko liter. Albo aż liter ;)

Książka przeznaczona jest dla...

Zadowoli każdego ciekawego świata malucha. Zapraszam do przeczytania recenzji na moim blogu http://misioszuszki.blogspot.com/2016/11/kreatywne-ksiazki.html

Pisanie liter kojarzy się mi ze żmudną nauką szkolną kreślenia kolejnych, idealnych i dokładnych znaków alfabetu. Linijka po linijce, zapełniają się szeregi dopracowanego i estetycznego pisma. A gdyby tak w te równe rzędy wprowadzić nieco chaosu? Wpuścić huragan, który pomieszałby litery i porozrzucał je po różnych kątach, tak, że byłyby po prostu wszędzie. Takie rzeczy są możliwe tylko w Królestwie liter. Zapraszam zatem na recenzję nieco zwariowanej, pomysłowej i bardzo oryginalnej książki autorstwa Agnieszki Myszkowskiej.

W Królestwie liter kolejne znaki alfabetu absolutnie nie zachowują się tak grzecznie, ja te w szkole. Jedne chowają się za drzewami, inne tworzą ciuchcię czy też dosłownie rzucają cień. Są litery zrobione z żółtego sera, rybich łusek czy pasków zebry. Są te wyprane, zjedzone przez smoka czy ważące kilogram. Brzmi absurdalnie? Absolutnie nie. Bo w Królestwie liter wszystko może się zdarzyć. Potrzebna jest tylko wyobraźnia i chęć do zabawy.

Co można zrobić z literami? Jeszcze niedawno moja odpowiedź byłaby krótka i zwięzła – można je pisać. Teraz jednak wiem, że pole manewru jest o wiele większe, ponieważ da się je jeszcze wycinać, przyklejać, rysować, kolorować, czy ozdabiać. Książka stworzona przez Agnieszkę Myszkowską to ciekawy i zdecydowanie pomysłowy zbiór zadań, polegający na wykorzystaniu liter w trakcie kreatywnej zabawy. Każda kolejna strona okazuje się nowym wyzwaniem, w którym zwariowane, aczkolwiek klarowne i sensowne polecenia wymagają pracy manualnej oraz umysłowej. Za pomocą wyobraźni, rąk i konkretnych, łatwo dostępnych przyborów można zrelaksować się kształcąc własne zdolności, a nawet redukując stres. Bo przecież Królestwo liter zaprasza w swoje progi zarówno tego młodego, jak i dojrzalszego odbiorcę.

Przyznam, że na pierwszy rzut oka, po pobieżnym przekartkowaniu, książka sprawia wrażenie nieco chaotycznej. To jednak pozory, ponieważ przeglądając kolejno wszystkie strony szybko da się wychwycić znakomitą zabawę. Zadania wymagają większego bądź mniejszego zaangażowania, uwagi, chociaż także czasu. Nie są skomplikowane i by się za nie zabrać, wcale nie trzeba być mistrzem kaligrafii. To, co jednak potrzebne, to chęci. Z nimi dobra zabawa jest gwarantowana.

Książka pokazuje, że pisanie nie zawsze musi być nudne, a nauka liter trudna. Może ta publikacja zachęci dziecko do kreatywnego działania, udowodni, że wykonywanie książkowych poleceń nie zawsze wiążą się z monotonią. Zabawi, ucieszy, a może po prostu nauczy pisać. Wszystko w zależności, kto po nią sięgnie, a sięgnąć może każdy, bo wszyscy znajdą tutaj coś dla siebie.

Lubię i cenię książki, które powiewają świeżością i nie mam tutaj na myśli wyjątkowego zapachu dopiero co drukowanych kart. Chodzi mi raczej o pomysł, o coś, czego jeszcze nie było. Widziałam już wiele publikacji, po których docelowo się pisze. Te, które oferują coś ponad to, a więc edukują, powinny przyciągać szczególną uwagę. Królestwo liter polecę więc jako fajny pomysł na prezent dla dziecka w wieku szkolnym, bądź dla samego siebie. Wszak każdy z nas zasługuje na chwilę odprężenia, a w tym wypadku odbędzie się ono w towarzystwie uśmiechu i satysfakcji.

Zdjęcia na: http://ktoczytaksiazki-zyjepodwojnie.blogspot.com/

1903

Wszyscy wiemy, jak ważne jest zachęcenie dziecka do nauki pisania. Ćwiczenia "na sucho" szybko stają się nudne i zniechęcające. Nauka pisania nie musi jednak być złem koniecznym, a przy tym może rozwijać wyobraźnię i zapewnić rozrywkę na długie godziny. Tak, zgadza się, rozrywkę! Książka Królestwo Liter świetnie wpasowała się w zasadę: uczyć, bawiąc.

"Królestwo Liter" to publikacja, do której wraca się każdego dnia. Dziecko wędruje po świecie typografii - poznając litery, odwzorowując ich kształty, następnie łącząc je w słowa. Aktywnie uczestniczy w tworzeniu królestwa, budując, naprawiając i dodając wymyślone przez siebie elementy.

Książka jest odpowiednia dla najmłodszych, którzy dopiero wkraczają w fazę "mamo, naucz mnie pisać", ale też dla tych dzieci, które miały już styczność z literkami. Zadania są zróżnicowane pod względem poziomu, zatem książkę możemy "przerobić" wspólnie z pięciolatkiem lub podsunąć ją ośmiolatkowi, który czyta już samodzielnie, a jeśli nie do końca - będzie okazja do potrenowania.

Na koniec dodam, że książka ma ponad 220, więc z pewnością dziecko będzie cieszyć się nią przez dłuższy czas. My takie "grubaski" uwielbiamy!

Przykładowe zadania: http://matkapuchatka.blogspot.com/2016/06/kreatywna-nauka-pisania-krolestwo-liter.html

"Królestwo Liter" to...

• Dziecięce
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach

Dodaj cytat z książki Królestwo liter