Przygody Telepatka i Melepetka

Novae Res
2016-05-24
2016-05-24
9788380831919
przygody telepatka i melepetka magda bielicka literatura dziecięca novae res

Telepatek i Melepetek wiodą spokojne mysie życie na wsi: latem cieszą się urokami przyrody, zdobywają jedzenie ze spiżarni i muszą uważać na gospodynię, Gertrudę Lofritz, która nieprzychylnie patrzy na lokatorów skradających się do jej zapasów. Pewnego dnia do jej domu przyjeżdża wnuczka, Irenka. Melepetek też chciałby, aby ich ktoś odwiedził. Nie musiał czekać na to długo. Jak za skinieniem czarodziejskiej różdżki w ich norce zjawiają się Kostropatek i Filantropek, zapraszający braci do miasta w celu pokonania strasznego Kotosmoka, który okazuje się zwykłym, dużym, bezdomnym kotem. Bestia nie daje im spokoju: urządza polowania, odcina dostęp do jedzenia. Miejskie myszy postanowiły to zmienić. Do wykonania planu potrzebowały wiejskich kuzynów jako przynęty... Po schwytaniu kota nie potrafią jednak umiejętnie przeprowadzić negocjacji. Mądrość Telepatka pozwala na zawarcie pokoju.
Po skończonej misji Telepatek i Melepetek z uczuciem wielkiej ulgi wracają na wieś. Tam jednak długo nie cieszą się spokojem, bo do Gertrudy Lofritz po raz kolejny przyjeżdża jej wnuczka Irenka, która kocha przebywać u babci na wsi. Dziewczynka pastwi się nad kotem, który przez to staje się niebezpieczny dla myszy. Szczera rozmowa z kotem i wspólne znalezienie rozwiązania sprawiają, że jednoczą się wszystkie zwierzęta z okolicy. Poza tymi przygodami mali czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób myszy świętują Boże Narodzenie.
„Przygody Telepatka i Melepetka” są bardzo pouczające. Czytelnicy dzięki myszom odkrywają, że rozmowa i chęć znalezienia rozwiązań satysfakcjonujących obie strony może zapewnić spokojniejsze i bezpieczniejsze życie. Zabawne imiona, śmieszne i delikatnie straszne przygody sprawiają, że akcja trzyma w napięciu. Powaga sytuacji zwierząt sprawia, że razem z nimi mały czytelnik przeżywa i uczy się.
Książkę wzbogacono ilustracjami Bartosza Bielickiego. Wszystkie starają się wprowadzić dzieci w świat widziany z perspektywy myszy, są w ciepłych barwach często zmieszanych z ciemnymi.
Dość duża czcionka, śliskie strony, twarda oprawa – wszystko to sprawia, że książka przyciąga wzrok małych czytelników. Poszczególne rozdziały nie są zbyt długie, co pozwala na czytanie młodszym dzieciom oraz zachęci uczniów klas początkowych do samodzielnego czytania.
Książkę polecam małym miłośnikom zwierząt i opowieściom o nich. Polecam również na lekcje etyki.
"Wakacje Telepatka i Melepetka" również polecam. Myszy zabierają nas w podróż do Hiszpanii :)

Przygody Telepatka i Melepetka to bardzo ciepła i mądra opowieść o dwóch charakternych myszkach, które z każdej opresji wybrną dzięki wspólnemu działaniu, zaufaniu i pewnym ustępstwom. Wywołuje uśmiech, wzrusza i zabiera na wspaniałe przygody. Zdecydowanie polecam!

Pełna recenzja ze zdjęciami na: http://krainaksiazkazwana.blogspot.ie/2016/10/przygody-telepatka-i-melepetka-magda.html

Pełna recenzja ze zdjęciami na:...

"Kiedy wiejskie myszy wróciły do domu, były pewne, że nie ma wspanialszego miejsca na świecie od ich Mysiej Norki."

Świetna książka dla dzieci, ale również dorośli znajdą wiele przyjemności w czytaniu jej. Niesamowite przygody dwóch gryzoni z Mysiej Norki, mieszkających w wiejskim domku, w przytulnym mieszkanku ukrytym w dziurze ściany. Często szybciutko migną uważnemu obserwatorowi w zakamarkach kuchni w poszukiwaniu smacznego pożywienia. Ciekawi świata, choć z dużymi obawami, to i tak chętnie wyruszają w dalekie podróże, do centrum miasta i jego przedmieść. Bracia żyją w wielkiej zgodzie i miłości, wzajemnie się wspierają, pomagają i troszczą o siebie. Melepetek, bardzo żywiołowy i szybki w czynach, typowy marzyciel, nastawiony na nieustanne poznawanie czegoś nowego. I Telepetek, najpierw myślący, później działający, lubiący mieć z góry określony plan, rozsądny i zaczytany w książkach.

Podoba się nam to intrygujące kontrastowe zestawienie charakterów głównych postaci. Natychmiast wywołują w nas ciepłe uczucia, podziwiamy za odwagę i dobre serduszka, martwimy się, kiedy wpadają w tarapaty. Chętnie identyfikujemy się z postaciami, dostrzegamy w nich wiele znajomych nam cech. Książka oferuje interesująco opowiedziane cztery historie o tych sympatycznych myszkach. Wciągająca narracja, dynamiczny rytm, towarzyszące nam podczas czytania wzruszenia i uśmiechy. Publikację współtworzą wspaniale ilustracje, mocno przekonywujące i oddziałujące na wyobraźnię młodego czytelnika. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem, jak bardzo tekst i rysunek wzajemnie uzupełniają się, tworząc fascynującą, atrakcyjną i wartościową całość. Czujemy, że przygody myszek stworzone zostały prosto z potrzeby serca, a takie właśnie lektury najbardziej przekonują dzieci, intuicyjnie wychwytujące uczucia zawarte między słowami. Ciekawa fabuła z cennymi i pouczającymi życiowymi przesłaniami.

Przekonujemy się, że warto i trzeba porozumiewać się z innymi, nieco ustąpić, wypracować wspólnie rozejm i obustronnie korzystać z niego, połączyć siły we wspólnym celu i działaniu. Po bliższym poznaniu okazuje się, że wróg wcale nie jest taki zły i straszny jak nam się wydawało. Opłaca się rozwiązywać konflikty i kłótnie, odrzucając impulsywność i gniew, a przywołując rozsądek. Należy wykazywać się empatią w stosunku do drugiej osoby, dostrzegać jej ból, rozpacz, samotność, starać się pomóc na miarę własnych sił, być dumnym ze swojej postawy i dobrych uczynków. Szanować przyjaciół i pamiętać o nich, nawet jeśli nie zawsze mamy okazję spotkać się z nimi, mieszkać blisko nich. Wspaniałe opowieści, wypełnione sugestywnym obrazem, edukacyjnymi bodźcami i rewelacyjną zabawą. Zajrzyjcie do świata myszek Telepatka i Melepetka. Dowiedźcie się, w jakie kłopoty wpadną przez swoich kuzynów Kostropatka i Filantropka? Jak groźny i niebezpieczny potrafi być Kotosmok? Czy maleńka mrówcza Królowa Klara mogłaby pomóc dużo większym od niej zwierzątkom? W jaki sposób pies Tuptuś znalazł nowy dom i przyjaciół? I czego tak bardzo boi się pająk Stanisław?

bookendorfina.blogspot.com

• Recenzje 2016