Dwa słodkie aniołki

2007-10-01
Magdalena Rychlik
clark bliźniaczki porwanie

Okładka książki Cząstka mojego serca Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Cząstka mojego... Alafair Burke, Mary...
Okładka książki Nie jestem Twoją własnością Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Nie jestem Two... Alafair Burke, Mary...

Na pewno nie jest to żadne wielkie dzieło literackiej sztuki. Poza tym, że to bliźniaczki ze zdolnościami "bliźniaczymi", to jest to książka o klasycznym porwaniu dzieci dla okupu. Sporo irytujących powtórzeń, tłumaczenia oczywistych oczywistości i to zakończenie, rodem z marnego thrillera klasy b, albo i c.

Heroiczny uczynek jednego człowieka pozwalający w ostatniej, bardzo ostatniej chwili na Happy end.

Heroiczny uczynek jednego człowieka pozwalający w ostatniej,...

Jeśli ktoś lubi lżejsze kryminały takie bez psychopatycznego seryjnego mordercy i stosu trupów, to może mu się spodobać.
Brakuje tu realizmu i nie chodzi mi o telepatyczną więź bliźniaczek. Na pierwszych stronach sprawcy włamują się do domu, obezwładniają opiekunkę i porywają dzieci bez zabijania kogokolwiek, bez zostawiania śladów i bez świadków. Sugeruje to, że mamy do czynienia z ludźmi o nad przeciętnej inteligencji i zimnej krwi, prawdziwymi artystami zbrodni, bo taka sztuka udała się niewielu przestępcom w rzeczywistości. A kawałek dalej okazuje się, że to dwóch przygłupów i wariatka w dodatku nadużywający alkoholu.

Fabuła przewidywalna, postaci płaskie, akcja naciągana. Do tego bardzo nieudolnie połączona warstwa realistyczna z elementami paranormalnymi. Miałem wrażenie, że autorka zupełnie nie ma pomysłu jak poprowadzić śledztwo, więc wprowadziła telepatię i komunikację pozazmysłową. Takie rzeczy mogą byś ciekawe, ale trzeba je robić z wyczuciem, jak nieoceniony King. Autorka tego wyczucia nie ma, całość wypadła więc blado i niewiarygodnie. Ogromne rozczarowanie, bo po pisarce tej klasy spodziewałem się znacznie więcej.

Bardzo ciekawa ksiazka, trzymająca w napięciu. Polecam!!

Bardzo ciekawa ksiazka, trzymająca w napięciu. Polecam!!

Naprawdę lubię czytać książki Pani Mary Higgins Clark mimo, że porusza ona w nich ważne tematy. Tym razem fabuła oparta jest na porwaniu trzyletnich bliźniaczek. Żadnego rodzica nigdy nie powinno to spotkać. Dla dziecka i rodziców to trauma na całe życie. Natomiast z życia wiem, że taka specyficzna więź między bliźniakami jednojajowymi istnieje. Cieszę się, że książka miała pozytywne zakończenie. Nóż mi się w kieszeni otwiera kiedy dzieciom dzieciom dzieje się krzywda. One ani na świat się nie proszą ani nie są w stanie sprowokować do takiego postępowania. Najczęściej płacą tak wysoką karę za błędy rodziców lub kogoś z rodziny. Czy tak było i tym razem? Musicie przekonać się sami.

Lubię książki tej autorki. Zdarzają się świetne i ciut gorsze. Ta mi się podobała choć wiem , że do wybitnych nie należy. Jedynie zakończenie jakieś takie naiwne. Główny zły wpada przez własną głupotę , a bliźniaczka dosłownie w ostatniej chwili zostaję uratowana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Sam pomysł na fabułę bardzo fajny, ale w zasadzie to wszystko. Muszę przyznać, że z wykonaniem trochę gorzej.

Książka zapowiada się naprawdę ciekawie. Młode małżeństwo wybiera się na firmową imprezę i zostawia swoje trzyletnie córeczki pod opieką niani. Wkrótce dziewczyna orientuje się, że słyszy płacz jednej z dziewczynek i idzie to sprawdzić. Zanim niania orientuje się, że coś jest nie tak, zostaje obezwładniona, a dziewczynki przepadają bez śladu. Wkrótce porywacze nawiązują kontakt z rodzicami i żądają zawrotnej sumy… 8 milionów.

Firma, w której pracuje ojciec porwanych dziewczynek, decyduje się sfinansować okup. Zgodnie z wytycznymi dziewczynki powinny wrócić do domu. Okazuje się jednak, że policja znajduje tylko jedną, przerażoną dziewczynę, w dodatku zamkniętą w aucie z martwym porywaczem.
Gdzie jest Kathy? Czy naprawdę została zamordowana? Rozpoczyna się walka z czasem, gdy okazuje się, że dziewczynka może żyć, ale natychmiast potrzebuje pomocy.

Z początku idzie się pogubić kto jest kim, a do tego do każdej postaci jest dorzucony opis jej wyglądu (co czasami jest naprawdę mało istotne, bo dana osoba pojawia się tylko na moment).
Pomysł o dwóch porwanych bliźniaczkach, które posiadają „moc” komunikowania się ze sobą, osobiście bardzo mi się podoba. Pokazanie ich więzi emocjonalnej jest strzałem w dziesiątkę. Również na plus pokazanie zachowania rodziców, którzy niesamowicie cierpią na myśl o utracie dzieci.
Co do czarnych charakterów (których wydaje mi się stanowczo za dużo) to są nieco schematyczni i nielogiczni. W dodatku szybko możemy zorientować się, kto jest tym złym.

Książka dobra na raz. Szybko się ją czyta i równie szybko o niej zapomina.

Przeciętna.
Prosta fabuła, płaskie postacie i nudna narracja sprawiały, że miałam ochotę przerwać lekturę. Przemęczyłam ją jednak do końca. Finał okazał się bardzo przewidywalny.

Przeciętna.

Tyle dramatyzmu, strachu i nerwów dawno nie miałam czytając książkę. Chociaż na początku było wiadomo kto jest porywaczem, to akcja z każdą strona stawała się coraz bardziej dramatyczna. Polecam, trzyma cały czas w napięciu.

Fabuła naiwna, bohaterowie jacyś tacy...no też mało bystrzy ;-). A do tego wszystkiego lektorka audiobooka z manierą modulowania głosu w sposób straszliwie irytujący. Serio, nikt ze słuchaczy się nie połapie się z treści książki, które kwestie wypowiadane są przez kobiety, które przez dzieci?

• Audiobooki
  • Mary Higgins Clark