Awanturnicy

Psychoskok
2016-05-09
2016-05-09
awanturnicy piraci

Przebrnąłem raptem przez 13 stron i poległem. Styl składania wyrazów (bo raczej trudno nazwać to pisaniem) na poziomie ucznia klasy szóstej. Odradzam, szkoda czasu.

Książkę czyta się szybko, mimo że musiałam się przyzwyczaić do stylu pisarskiego autora , gdyż forma przekazywanej historii jest zwięzła, bez nadmiernego rozwijania wątków. Pan Mateusz Juszczyk stosuje raczej oszczędny sposób przedstawiania dziejących się wydarzeń. Wprowadza kilka wątków ale nie są one zbyt rozbudowane. Szkoda, gdyż niektórym z nich przydałoby się poświęcić więcej uwagi. Tymczasem autor zastosował formę relacji z poszczególnych epizodów, niż głębszego wniknięcia w zaznaczone sytuacje.

Pierwsze rozdziały są raczej powolne, skupione na karierze głównego bohatera jako szkutnika. Więcej brawury i bardziej dynamiczna akcja pojawia się w drugiej połowie książki, gdy Marcin Seradzki wyrusza na ziemie, które mają być skolonizowane. Wówczas akcja nabiera tempa i dramatyzmu, dzięki czemu książkę czyta się z większym zainteresowaniem.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/12/540-awanturnicy-tom-i.html

Siedemnastowieczny świat, barwny, ale i trudny....
Marcin Seradzki – bohater książki Mateusza Juszczyka, trzydziestoletni budowniczy statków (szkutnik) z Gdańska, uważany za dziwaka z uwagi na jego marzenia i opowieści o odległych lądach, koloniach zamorskich. Fachowiec - zimą bezrobotny, bez pomysłu na to skąd wziąć pieniądze na życie. Do chwili aż w karczmie spotkał Jakuba Kettlera – księcia Kurlandii i Semigalii. Okazało się, że nie było to spotkanie przypadkowe. Zakończyło się propozycją współpracy. I została ona nawiązana.
Dzięki księciu Marcin dorobił się fortuny, zdobył renomę i rozgłos w całej Europie. Zaprojektował i zbudował kilka wspaniałych galeonów.
Ale nie tylko to, co dobre spotykało go w życiu. Popełnił też wiele pomyłek, zawiódł księcia ale przede wszystkim siebie. Nie miał też szczęścia w miłości.
Jednocześnie udało mu się dotrzeć w końcu do Tobago, gdzie przez jakiś czas mieszkał.
Patriotyzm jednak wziął górę i bohater wrócił do Polski ogarniętej siedemnastowiecznymi wojnami z carem i Chmielnickim a potem ze Szwedami.

Ciąg dalszy przygód ... w kolejnej książce.

Siedemnastowieczny świat, barwny, ale i trudny....

„Awanturnicy” to wciągająca powieść przygodowa z prawdziwą historią w tle. Odniesienia do zdarzeń, które swego czasu miały miejsce i znacząco wpływały na ludzkie życie fantastycznie dopełniają beletrystyczną fabułę, która rozgrywa się w latach 1647-1658. W ówczesnym czasie trudna sytuacja polityczna odbijała się na gospodarce i stabilizacji społecznej. Brzmi całkiem znajomo, ale to jedynie pierwsze wrażenie;)

Losy Polaków są często tak samo pogmatwane, jak losy Polski. To banalna konkluzja, ale taka właśnie, jako pierwsza, przyszła mi na myśl po lekturze pierwszej części „Awanturników” autorstwa Mateusza Juszczyka.

Fabuła tej przygodowo-historycznej powieści rozpościera się na lata 1647 – 1658. To czas, kiedy Rzeczpospolita traci swoją siłę w Europie po wojnie z Rosją i potopie szwedzkim.

W powyższe tło wpisane zostały losy Marcina Seradzkiego, cenionego szkutnika, polskiego patrioty, mieszkańca Gdańska. Głównego bohatera „Awanturników” poznajemy w trudnym dla niego momencie życia. Rzeczpospolita nie buduje nowych statków, więc nie ma pracy. Dodatkowo, opiekuje się ciężko chorym wujem, który go wychował i Seradzki traktował go jak ojca. Śmierć wuja splata się z propozycją pracy, jaką Marcin dostaje od księcia Kurlandii i Semigalii – Jakuba Kettlera.

Widzisz, ty potrzebujesz pomocy i ja jej potrzebuję. Możemy sobie razem pomóc! Wyobraź sobie teraz, co mógłbyś osiągnąć, jeśli znalazłbyś dobrą robotę w swoim fachu. Mógłbyś osiągnąć sławę i wielkie pieniądze. A z budowy małych statków handlowych nic nie osiągniesz. Widziałem jak budowałeś kiedyś dwa galeony wojenne dla wojska polskiego. Sprawdzałem cię. Pytałem i wiem, że uczyłeś się u angielskiego mistrza w Bristolu. Zapewne dobre dzieje, przeszłe już w twoim życiu. Henryk mi o tym opowiadał, twój wuj. Znaliśmy się bardzo dobrze. Angielski mistrz nauczył cię budowania wielkich okrętów. Zbudowałeś jedną fregatę w Bristolu, zbudowałeś dwa galeony tutaj, a i tak cię nie doceniono. Ja nie popełnię tego błędu.

Marcin skorzysta z propozycji Jakuba Kettlera i życie otworzy przed nim mnogość różnorodnych doświadczeń i przygód. Z czasem znajdzie się w grupie kurlandzkich kolonizatorów i wyląduje na wyspie Tobago, gdzie proklamowana zostanie Nowa Kurlandia. Tam też znajdzie kobietę swojego życia. Ale, kiedy dowie się, że Rzeczpospolita jest w tarapatach, porzuci wszystko dla jej ratowania.

Książka historyczno - przygodowa, którą bardzo szybko się czyta. Opowieść wciąga od pierwszych stron. Gorąco polecam

• Nie dałem rady...
  • Do kupienia