rozwińzwiń

Przemyśleć Zagładę

Okładka książki Przemyśleć Zagładę Yehuda Bauer
Okładka książki Przemyśleć Zagładę
Yehuda Bauer Wydawnictwo: Żydowski Instytut Historyczny publicystyka literacka, eseje
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Żydowski Instytut Historyczny
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365254160
Tłumacz:
Jerzy Giebułtowski, Janusz Surewicz
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1046
290

Na półkach:

Solidne choć dość już leciwe opracowanie. Plusem może być rozwianie mitu o braku oporu Żydów wobec Zagłady czy polemika z książką Goldhagena. Minusem jest nader mętny i mało sensowny rozdział o teologi wobec Shoah choć to raczej wina immanentnej bzdurności religii niż autora. Niezbyt wiele wnosi również rozdział poświęcony Gisi Fleischmann.

Solidne choć dość już leciwe opracowanie. Plusem może być rozwianie mitu o braku oporu Żydów wobec Zagłady czy polemika z książką Goldhagena. Minusem jest nader mętny i mało sensowny rozdział o teologi wobec Shoah choć to raczej wina immanentnej bzdurności religii niż autora. Niezbyt wiele wnosi również rozdział poświęcony Gisi Fleischmann.

Pokaż mimo to

avatar
1505
1505

Na półkach: , , ,

Zagłada, zwana najczęściej Holocaustem (całopaleniem) lub Shoah (całkowitą zagładą, zniszczeniem) to zdaniem Bauera i innych badaczy zjawisko w historii ludzkości unikalne. Z punktu widzenia ofiar nie ma oczywiście różnicy, czy poniosły one śmierć w wyniku "jedynie" masowych mordów, ludobójstwa, czy tak jak Żydzi w latach 40. XX wieku ginęli jako przedstawiciele narodu, który zdaniem autorów i wykonawców Zagłady powinien w całości zniknąć z planety. Zrozumienie jak do tego mogło dojść, na czym polegała obłędna ideologia nazistów i jakie warunki musiały zaistnieć, aby wykonawcy i świadkowie Zagłady mogli w niej uczestniczyć to nieustający przedmiot refleksji dużej grupy badaczy. Bauer robi przegląd niektórych najbardziej znanych teorii Holocaustu. Zajmuje się też reakcjami ofiar, negując tezę o bezwolności Żydów, i to bynajmniej nie tylko przytaczając próby oporu zbrojnego, ale również opisując samoorganizację społeczności żydowskich spędzanych do getta i rolę, jaką w tym procesie odgrywały (lub mogły odgrywać) Judenraty. Ów "opór bez broni" nazywa amidą, czyli uświęceniem życia, i poświęca mu sporo miejsca

"Wy, wasze dzieci i dzieci waszych dzieci nigdy nie bądźcie sprawcami (...) nigdy nie pozwólcie, abyście stali się ofiarami (...) nigdy, p r z e n i g d y nie bądźcie biernymi obserwatorami masowego mordu, ludobójstwa lub (oby się nigdy nie powtórzyła) tragedii podobnej do Zagłady." - tak Yehuda Bauer, izraelski badacz Holocaustu zakończył swoje przemówienie wygłoszone 27 stycznia 1998 roku w niemieckim Bundestagu. Książka kończy się Aneksem zwierającym to przemówienie.

Nie jest to łatwa lektura i z pewnością dla czytelników nie-specjalistów nie wszystkie jej części będą równie interesujące. Zainteresowani judaizmem na pewno docenią rozdział Teologia, czyli Bóg chirurg. Ci, którzy z niepokojem obserwują Bliski Wschód i losy Izraela mogą chcieć dowiedzieć się jak według Bauera wyglądała droga Od Zagłady do państwa Izrael. Jest też w książce rozdział, którego tytuł nawet wśród szanownych kolegów profesora Bauera może wywołać lekkie zdziwienie: Problem gender: przypadek Gisi Fleischmann.

Zagłada, zwana najczęściej Holocaustem (całopaleniem) lub Shoah (całkowitą zagładą, zniszczeniem) to zdaniem Bauera i innych badaczy zjawisko w historii ludzkości unikalne. Z punktu widzenia ofiar nie ma oczywiście różnicy, czy poniosły one śmierć w wyniku "jedynie" masowych mordów, ludobójstwa, czy tak jak Żydzi w latach 40. XX wieku ginęli jako przedstawiciele narodu,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    6
  • Historia
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Ulubione/Polecane
    1
  • 2018
    1
  • Publicystyka literacka, eseje
    1
  • Może kiedyś 🐡
    1
  • Eseje, nauka o słowie itp.
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Przemyśleć Zagładę


Podobne książki

Przeczytaj także