Naziści. Ostrzeżenie historii

2020-10-28
83-7469-023-2
Sławomir Kędzierski
naziści hitler wojna ss

Nie wiem, czy na naszym rynku wydawniczym jest lepsza książka, ukazująca genezę i rozwój Zła - rodzącego się gdzieś w zadymionych piwiarniach Bawarii, a dogorywającego w 1945 roku w ruinach Berlina? Chyba nie ma!
Do wielokrotnego czytania, bo ten jeden jedyny raz to za mało!

Do wielokrotnego czytania, bo ten jeden jedyny raz to za mało!

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekaw pozycja o nazistach.

Ciekaw pozycja o nazistach.

choć tematyka ciężka, czyta się świetnie.

choć tematyka ciężka, czyta się świetnie.

Książka dała mi możliwość nieco głębszego spojrzenia na historię sprzed II WŚ, jak i samej wojny. Ciekawa jestem bardzo serialu. Sam dokument jest godny polecenia.

Słabiutko. Ale tak czułem że Rees podąży tą ścieżką. Omijanie wielu tematów, słabo rola Polaków, ujmowanie wielu faktom dla korzyści, sam już nie wiem, sprawcom. Rees pogrąża się tutaj w kłamliwych niestety teoriach. Nie ma nic nawet o Towarzystwie Thule, satanistycznej organizacji, która ma bardzo wiele do powiedzenia w sprawie Nazistów, Hitlera i samego kryzysu wywołanego przez Żydów. Oczywiście, książka zawiera wstrząsające też i fakty z którymi nie można się nie zgodzić. Ale "Naziści..." to niestety tylko niepełny obraz. Przeczytać warto ale jak to bywa już u zachodnich historyków, są tylko "powtarzaczami" tego co w książkach historycznych jest klepane niczym mantra. Wierzę i jestem tego pewien że jest wiele innych książek, ciekawszych książek tej tematyki. Do Rees'a i jego Nazistów na pewno już nie wrócę

Świetny dokument. Laurence Rees dokładnie i z różnych perspektyw ukazał genezę nazizmu, drogę Hitlera do władzy oraz jego siłę przebicia, która pozwoliła mu pociągnąć za sobą rzesze ludzi. Książka przedstawia również paletę stosowanych przez nazistów okrucieństw. Porusza sprawę obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Ogromnym plusem tego studium są osobiste relacje byłych nazistów oraz ich ofiar. Polecam nie tylko pasjonatom historii, ale przede wszystkim ludziom młodym, którzy jeszcze kształtują swoje poglądy.

Daję ocenę dobrą, gdyż autor - jak większość historyków zachodu - dyskredytuje Polaków jako ofiary nazizmu ukazując ich jakoś tych, którzy po wysiedlonych Żydach "zbierali fanty".

Jak krótko mogłabym podsumować tę książkę? Cóż... Przychodzi mi do głowy tylko wymowne: "i znowu nieprzespana noc". Jest po prostu genialna. Duuuuuuużo lepsza niż mój licealny podręcznik do historii.
A teraz od początku. Wpadła mi do rąk zupełnie przypadkowo. Od dawna "czaiłam się" na zupełnie inną książkę tego autora, "Naziści ostrzeżenie historii" potraktowałam tylko jako towar zastępczy. Zresztą dość długo nie mogłam się za nią zabrać. Wreszcie którejś niedzieli otworzyłam ją. I niemal od razu nie mogłam się od niej oderwać. Czytając, zrozumiałam jak płaska i powierzchowna jest nauka historii w szkołach, nawet średnich!
Autor podzielił swoje dzieło na rozdziały. Po kolei opisuje w nich, w jaki sposób naziści doszli do władzy, jakie mieli metody działania, dlaczego byli tak popularni w Trzeciej Rzeszy, kim był Hitler, w jaki sposób został kanclerzem oraz dlaczego przejął uprawnienia prezydenta, jak wyglądał problem antysemityzmu w Niemczech itp. Krótko mówiąc przenosimy się w lata 20, 30. i 40. XX wieku. Oczywiście Rees nie zapomniał zaznaczyć koszmarnej sytuacji Polski w tym świecie. Poświęcił na to rozdział "Dziki Wschód". Przybliżył także warunki życia ludności żydowskiej, masowe mordy dokonywane na nich min. w Treblince. Podjął się charakterystyki Fuhrera. Dodatkowo zamieścił wiele różnych fotografii o dużych wymiarach oraz przypisy do nich.
Z całą pewnością mogę powiedzieć, że książkę czyta się szybciutko, bo jest napisana łatwym językiem, ma fajny styl. Nie męczy jak wiele podobnych tematycznie utworów.
Odradzałabym ją osobom, które nie lubią opowieści o cierpieniu, morderstwach, okrucieństwie. Natomiast dla historyków - lektura obowiązkowa. Rzuca zupełnie inne światło na wydarzenia rozgrywające się w czasie II wojny światowej. Zadziwiające jak naprawdę funkcjonował aparat władzy w Trzeciej Rzeszy i jak przypadek decydował o życiu lub śmierci ludzi. Autor zaprezentował inny wizerunek Hitlera, co dla mnie było chyba największym zaskoczeniem. Zawsze postrzegałam go jako brutalnego tyrana, psychopatę, który wysłał do komór gazowych miliony ludzi, jednak ani raz nie zastanowiłam się w jaki sposób udało mu się tego dokonać. Bo czy, aż tyle cierpienia może spowodować nienawiść jednego człowieka? Odpowiedź w książce.
Naprawdę warto się zapoznać z tą treścią i nieco pogłębić swoją wiedzę na ten temat. Zachęcam :)

Czy mógłby ktoś mi napisać nazwy rozdziałów??? BYŁABYM PRZEEEOGROMNIE WDZIĘCZNA! Książke dostane dopiero w poniedziałek, a potrzebuję ją do napisania prezentacji z Polskiego.Błagam!

1964

Nie przepadam za czytaniem historycznych książek, ale ta jest wspaniała. Czytałam ją jednym tchem!

• II wojna światowa
  • Historyczne