Mus jabłkowy

Okładka książki Mus jabłkowy Klaas Verplancke
Okładka książki Mus jabłkowy
Klaas Verplancke Wydawnictwo: Dwie Siostry Seria: Polecone z Zagranicy literatura dziecięca
32 str. 32 min.
2016-05-16
32 min.
Jadwiga Jędryas
Jadwiga Jędryas

"Mus jabłkowy" przede wszystkim zachwycił mnie ilustracjami. Są naprawdę wyjątkowe i każda tworzy niepowtarzalny klimat. To krótka opowieść, a posiada głębię, o której czasem mogą tylko pomarzyć grube powieści. Autor wiedział, co chce opowiedzieć i zrobił to w świetny, niebanalny sposób, który podoba się zarówno dziecku, jak i rodzicom.
Klaas Verplancke pokazała nam relację ojca z synem, z perspektywy syna. Chłopiec kocha tatę i widzi w nim bohatera. Patrzy na ojca oczami dziecka, czyli dosłownie, co czasem może tworzyć problemy, np. gdy ojciec się zdenerwuje, każe mu iść do pokoju, karci go. Syn czuje się odrzucony, a tatę zaraz widzi jako potwora, który wysyła go w gęsty, smutny i ciemny las samotności.
Nawet najlepszy rodzic czasem wpada w złość - czytamy na okładce - i jest to prawda. Tata, to też człowiek, a małe dziecko potrafi czasem zajść za skórę. Ta książeczka uczy radzenia sobie z emocjami i obrazuje te emocje. Dzięki niej dzieci i rodzice mogą przyglądnąć się swojemu zachowaniu z boku i poprawić je.
Już wspomniałam, jak bardzo podobają mi się ilustracje? Tak, wspomniałam, ale powtórzę - one są wyjątkowo sugestywne. Część z nich jest jasna, miła, ciepła, pozytywna, pachnąca musem jabłkowym, a część straszna, groźna, tajemnicza. Te, które przedstawiają tatę w złości i dziecko w fazie "jesteś głupi!" mają w sobie wieki niepokój - podoba mi się to. Trochę klimatem zbliżają się do baśni Braci Grimm, a to dla mnie wielka zaleta.
Polecam "Mus jabłkowy". To książka idealna do czytania synkowi przez tatę, ale nie tylko. Ta historia może być początkiem ciekawych rozmów z dzieckiem. Inspirująca i pomysłowa... oraz bardzo oryginalna.

* Zachęcam Was do przyłączenia się do akcji #backlistaprzebojów w ramach której dzielimy się informacjami o starszych tytułach - tym samym wspieramy wydawnictwa w tym trudnym dla nich czasie.

ojciec i syn oraz mus jabłkowy, który wszystko naprawia
7/10
seria POLECONE Z ZAGRANICY
Wydawnictwo Dwie Siostry

Klaas Verplancke pokazała nam relację...

Dobry plus.

• Rok 2016
  • Dla szkrabów
  • Ruszyły w świat
  • Pomysły na prezenty

Dodaj cytat z książki Mus jabłkowy