rozwińzwiń

Opowiadania sewastopolskie i inne

Okładka książki Opowiadania sewastopolskie i inne Lew Tołstoj
Okładka książki Opowiadania sewastopolskie i inne
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne literatura piękna
344 str. 5 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1954-01-01
Liczba stron:
344
Czas czytania
5 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374487849
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
795
795

Na półkach: , ,

69/180/2022
Jak to klasyka: język inny, okoliczności niedzisiejsze, miło poczytać. Wprawdzie miałam nadzieję na coś obyczajowego, a trafiłam na zbiór głównie opowieści wojskowych, ale trudno. Tak czy siak ładne, bo dziś się w ten sposób już nie pisze.
Akcja pierwszych trzech dzieje się w Sewastopolu, a w kolejnych autor nie zawsze określa lokalizację. Na dzisiejsze wojenne czasy bardzo nadaje się opowiadanie „Wypad”. Jego narrator postanawia dołączyć do wojska, żeby na własne oczy zobaczyć męstwo, ale także by przekonać się, co decyduje o tym, że zwykły człowiek zabija innego. „Z jakich pobudek i pod wpływem jakiego uczucia zabił jeden żołnierz drugiego”. To były piękne czasy, w których żołnierz żołnierza zabijał i na tym się kończyło.

69/180/2022
Jak to klasyka: język inny, okoliczności niedzisiejsze, miło poczytać. Wprawdzie miałam nadzieję na coś obyczajowego, a trafiłam na zbiór głównie opowieści wojskowych, ale trudno. Tak czy siak ładne, bo dziś się w ten sposób już nie pisze.
Akcja pierwszych trzech dzieje się w Sewastopolu, a w kolejnych autor nie zawsze określa lokalizację. Na dzisiejsze wojenne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
482
437

Na półkach: , , ,

Opowiadania sewastopolskie może nie należą do największych dzieł Lwa Tołstoja,na mojej prywatnej liście plasuję je około połowy drugiej dziesiątki wśród dzieł tego wielkiego pisarza,które miałem zaszczyt przeczytać,mimo to jest to pozycja wartościowa z wielu powodów ,min.dlatego,że napisał ją człowiek,który bezpośrednio brał udział w Wojnie Krymskiej oraz w obronie Sewastopola,co jest wartością niebagatelną,w połączeniu z mistrzowskim stylem i umiejętnością wiernego oddania atmosfery opisywanych wydarzeń,otrzymujemy precyzyjną relację z oblężonego Sewastopola,niemalże reportaż wojenny okraszony ciekawymi opisami batalistycznymi a dodatkowo ukazaniem i wiernym oddaniem stanu duchowego zwykłych żołnierzy,poddanych ogromnemu stresowi,zmęczeniu a czasem apatii i zobojętnieniu,czyli tym wszystkim czynnikom,które obnażają duszę ludzką,ukazując jej prawdziwe cechy i charakter człowieka poddanego ciężkiej próbie,jaką jest udział w działaniach wojennych ,a Tołstoj jako znakomity obserwator ,w sposób mistrzowski przeniósł te wydarzenia na karty swoich opowiadań ,dając nam wgląd w wydarzenia rozgrywające się w połowie XIX wieku na Półwyspie Krymskim.

Opowiadania sewastopolskie może nie należą do największych dzieł Lwa Tołstoja,na mojej prywatnej liście plasuję je około połowy drugiej dziesiątki wśród dzieł tego wielkiego pisarza,które miałem zaszczyt przeczytać,mimo to jest to pozycja wartościowa z wielu powodów ,min.dlatego,że napisał ją człowiek,który bezpośrednio brał udział w Wojnie Krymskiej oraz w obronie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
18
18

Na półkach:

Po lekturze pierwszego, krótkiego opowiadania "Sewastopol w grudniu 1854" z "Opowiadań sewastopolskich " Lwa Tołstoja, na kartach którego czytelnikowi ukazuje się obraz tytułowego miasta podczas wojny krymskiej i które autor wieńczy pointą sławiącą potęgę rosyjskiego narodu i zapewnia o niemożności w jakikolwiek sposób jej zachwiania, oczekujemy kolejnych anegdot i historii w podobnym, żołniersko - filozoficznym duchu, mimo że nie jest to lektura łatwa, wymaga wgłębienia się i refleksji nad każdym zdaniem.
Akcja drugiego opowiadania "Sewastopol w maju 1885 roku" rozgrywa się w okopach oblężonego miasta, a jego bohaterem jest... Prawda. Tołstoj przedstawia nam tu różne postawy prezentowane podczas wojny, brawura miesza się tu z asekuracją, próżność i brak zasad z moralnością, śmierć w chwale za ojczyznę przeciwstawiana jest z odznaczeniem żołnierza który unika okopów jak ognia, kto jest złoczyńcą a kto bohaterem, kto zacny, a kto nikczemny? to można tylko rozstrzygnąć po konfrontacji z niematerialną bohaterką tego opowiadania.
Kolejne, trzecie, to "Sewastopol w sierpniu 1855 roku", kończy się oddaniem bastionu w ręce wroga, a ukazuje losy młodych rekrutów, którzy przez kilka tygodni, wiedzeni perspektywą okrycia się sławą,w spartańskich warunkach podróżują na front, aby na nim zginąć po kilku dniach. Kończy się też , zupełnie niespodziewanie, tytułowy wątek wojny krymskiej i trzy kolejne anegdotki to przypowiastki wojskowe, ale nie powiązane w żaden sposób ze sobą, nie prezentujące w swoich treściach wielu wartości godnych uwagi i nie dające się włączyć ani do części "Opowiadania Sewastopolskie" ani "I inne". Ostatnie trzy rozdziały zaliczyć można do nurtu wiejskiego - siódme opowiadanie "Ranek panicza" to historia stosunków w folwarku między chamami (chłopami) a panem idealistą (nowicjusz, porzucił studia aby zająć się posiadłością) , który chce reformować wieś pomagając chłopom, stara się do każdego mieć indywidualne podejście, ale ostatecznie jego postawa przynosi rozczarowania i straty dla gospodarki.
Opowiadanie ósme "Polikiej" jest najciekawsze z tego zbioru, przypomina podanie ludowe, czuć w nim duch rosyjskiej prowincji i mogłoby być czytane niegrzecznym dzieciom do poduszki.
Zbiór wieńczy najdziwniejsza historyjka "Chołstowicz - historia konia", zupełnie nieoczekiwanie czytelnik się natknie na opowiadanie, którego bohaterem jest koń, a tematyką jego losy i rozterki duchowe (Tołstoj zakłada, że konie mają duszę i rozum) .
Po lekturze tego zbioru może dziwić znaczna rozbieżność tematyki opowiadań. Tytuł sugeruje, że głównym tematem będzie wojna krymska, tymczasem jest tu ona raczej tematem pobocznym, obecna może przez ćwierć książki, opowiadania czwarte, piąte i szóste to , za przeproszeniem, wypełniacz i partia przejściowa do części "Inne", a końcówkę ratuje intrygujący "Poliklej". Jeśli ktoś oczekiwał literackiego, troszkę fikcyjnego, ale zbliżonego do rzeczywistego opisu przebiegu wojny krymskiej srodze się zawiedzie, w zamian otrzymując rozczarowującą mieszankę nie powiązanych ze sobą historyjek. Na szczęście, w moim przypadku lektura epopei Tołstoja poprzedziła lekturę "Opowiadań..." , które by na pewno nie były zachętą aby sięgnąć po inne książki tego rosyjskiego pisarza. Nie bez znaczenia pozostają fakty, iż ten zbiór jest traktowany jako wprawki literackie, debiut autora, a także to, że to wydanie nie zawiera wszystkich opowiadań, co może mieć wpływ na dość krytyczną ocenę tej kompilacji. Pierwsze trzy opowiadania godne polecenia, zwłaszcza dla szukających motywów wojennych, pozostałe (poza Polikiejem)... może lepiej sięgnąć od razu po "Wojnę i pokój".

Po lekturze pierwszego, krótkiego opowiadania "Sewastopol w grudniu 1854" z "Opowiadań sewastopolskich " Lwa Tołstoja, na kartach którego czytelnikowi ukazuje się obraz tytułowego miasta podczas wojny krymskiej i które autor wieńczy pointą sławiącą potęgę rosyjskiego narodu i zapewnia o niemożności w jakikolwiek sposób jej zachwiania, oczekujemy kolejnych anegdot i historii...

więcej Pokaż mimo to

avatar
95
20

Na półkach:

Najbardziej w pamięć zapadły mi: Sewastopol w grudniu, Hadżi-Murat, Sonata Kreutzerowska, Trzy śmierci, i Zamieć.

Najbardziej w pamięć zapadły mi: Sewastopol w grudniu, Hadżi-Murat, Sonata Kreutzerowska, Trzy śmierci, i Zamieć.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    29
  • Przeczytane
    19
  • Posiadam
    15
  • Literatura rosyjska
    4
  • El Clásico
    1
  • Literatura rosyjska i pokrewne
    1
  • Opowiadania, krótka forma
    1
  • G. w. Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
    1
  • Rosyjska-przeczytane
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowiadania sewastopolskie i inne


Podobne książki

Przeczytaj także