Opowiadania sewastopolskie i inne

Okładka książki Opowiadania sewastopolskie i inne Lew Tołstoj
Okładka książki Opowiadania sewastopolskie i inne
Lew Tołstoj Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne literatura piękna
Kolekcja Hachette: Najsłynniejsze powieści historyczne
Hachette Polska
2009-01-01
1954-01-01

69/180/2022
Jak to klasyka: język inny, okoliczności niedzisiejsze, miło poczytać. Wprawdzie miałam nadzieję na coś obyczajowego, a trafiłam na zbiór głównie opowieści wojskowych, ale trudno. Tak czy siak ładne, bo dziś się w ten sposób już nie pisze.
Akcja pierwszych trzech dzieje się w Sewastopolu, a w kolejnych autor nie zawsze określa lokalizację. Na dzisiejsze wojenne czasy bardzo nadaje się opowiadanie „Wypad”. Jego narrator postanawia dołączyć do wojska, żeby na własne oczy zobaczyć męstwo, ale także by przekonać się, co decyduje o tym, że zwykły człowiek zabija innego. „Z jakich pobudek i pod wpływem jakiego uczucia zabił jeden żołnierz drugiego”. To były piękne czasy, w których żołnierz żołnierza zabijał i na tym się kończyło.

69/180/2022

Opowiadania sewastopolskie może nie należą do największych dzieł Lwa Tołstoja,na mojej prywatnej liście plasuję je około połowy drugiej dziesiątki wśród dzieł tego wielkiego pisarza,które miałem zaszczyt przeczytać,mimo to jest to pozycja wartościowa z wielu powodów ,min.dlatego,że napisał ją człowiek,który bezpośrednio brał udział w Wojnie Krymskiej oraz w obronie Sewastopola,co jest wartością niebagatelną,w połączeniu z mistrzowskim stylem i umiejętnością wiernego oddania atmosfery opisywanych wydarzeń,otrzymujemy precyzyjną relację z oblężonego Sewastopola,niemalże reportaż wojenny okraszony ciekawymi opisami batalistycznymi a dodatkowo ukazaniem i wiernym oddaniem stanu duchowego zwykłych żołnierzy,poddanych ogromnemu stresowi,zmęczeniu a czasem apatii i zobojętnieniu,czyli tym wszystkim czynnikom,które obnażają duszę ludzką,ukazując jej prawdziwe cechy i charakter człowieka poddanego ciężkiej próbie,jaką jest udział w działaniach wojennych ,a Tołstoj jako znakomity obserwator ,w sposób mistrzowski przeniósł te wydarzenia na karty swoich opowiadań ,dając nam wgląd w wydarzenia rozgrywające się w połowie XIX wieku na Półwyspie Krymskim.

Po lekturze pierwszego, krótkiego opowiadania "Sewastopol w grudniu 1854" z "Opowiadań sewastopolskich " Lwa Tołstoja, na kartach którego czytelnikowi ukazuje się obraz tytułowego miasta podczas wojny krymskiej i które autor wieńczy pointą sławiącą potęgę rosyjskiego narodu i zapewnia o niemożności w jakikolwiek sposób jej zachwiania, oczekujemy kolejnych anegdot i historii w podobnym, żołniersko - filozoficznym duchu, mimo że nie jest to lektura łatwa, wymaga wgłębienia się i refleksji nad każdym zdaniem.
Akcja drugiego opowiadania "Sewastopol w maju 1885 roku" rozgrywa się w okopach oblężonego miasta, a jego bohaterem jest... Prawda. Tołstoj przedstawia nam tu różne postawy prezentowane podczas wojny, brawura miesza się tu z asekuracją, próżność i brak zasad z moralnością, śmierć w chwale za ojczyznę przeciwstawiana jest z odznaczeniem żołnierza który unika okopów jak ognia, kto jest złoczyńcą a kto bohaterem, kto zacny, a kto nikczemny? to można tylko rozstrzygnąć po konfrontacji z niematerialną bohaterką tego opowiadania.
Kolejne, trzecie, to "Sewastopol w sierpniu 1855 roku", kończy się oddaniem bastionu w ręce wroga, a ukazuje losy młodych rekrutów, którzy przez kilka tygodni, wiedzeni perspektywą okrycia się sławą,w spartańskich warunkach podróżują na front, aby na nim zginąć po kilku dniach. Kończy się też , zupełnie niespodziewanie, tytułowy wątek wojny krymskiej i trzy kolejne anegdotki to przypowiastki wojskowe, ale nie powiązane w żaden sposób ze sobą, nie prezentujące w swoich treściach wielu wartości godnych uwagi i nie dające się włączyć ani do części "Opowiadania Sewastopolskie" ani "I inne". Ostatnie trzy rozdziały zaliczyć można do nurtu wiejskiego - siódme opowiadanie "Ranek panicza" to historia stosunków w folwarku między chamami (chłopami) a panem idealistą (nowicjusz, porzucił studia aby zająć się posiadłością) , który chce reformować wieś pomagając chłopom, stara się do każdego mieć indywidualne podejście, ale ostatecznie jego postawa przynosi rozczarowania i straty dla gospodarki.
Opowiadanie ósme "Polikiej" jest najciekawsze z tego zbioru, przypomina podanie ludowe, czuć w nim duch rosyjskiej prowincji i mogłoby być czytane niegrzecznym dzieciom do poduszki.
Zbiór wieńczy najdziwniejsza historyjka "Chołstowicz - historia konia", zupełnie nieoczekiwanie czytelnik się natknie na opowiadanie, którego bohaterem jest koń, a tematyką jego losy i rozterki duchowe (Tołstoj zakłada, że konie mają duszę i rozum) .
Po lekturze tego zbioru może dziwić znaczna rozbieżność tematyki opowiadań. Tytuł sugeruje, że głównym tematem będzie wojna krymska, tymczasem jest tu ona raczej tematem pobocznym, obecna może przez ćwierć książki, opowiadania czwarte, piąte i szóste to , za przeproszeniem, wypełniacz i partia przejściowa do części "Inne", a końcówkę ratuje intrygujący "Poliklej". Jeśli ktoś oczekiwał literackiego, troszkę fikcyjnego, ale zbliżonego do rzeczywistego opisu przebiegu wojny krymskiej srodze się zawiedzie, w zamian otrzymując rozczarowującą mieszankę nie powiązanych ze sobą historyjek. Na szczęście, w moim przypadku lektura epopei Tołstoja poprzedziła lekturę "Opowiadań..." , które by na pewno nie były zachętą aby sięgnąć po inne książki tego rosyjskiego pisarza. Nie bez znaczenia pozostają fakty, iż ten zbiór jest traktowany jako wprawki literackie, debiut autora, a także to, że to wydanie nie zawiera wszystkich opowiadań, co może mieć wpływ na dość krytyczną ocenę tej kompilacji. Pierwsze trzy opowiadania godne polecenia, zwłaszcza dla szukających motywów wojennych, pozostałe (poza Polikiejem)... może lepiej sięgnąć od razu po "Wojnę i pokój".

Najbardziej w pamięć zapadły mi: Sewastopol w grudniu, Hadżi-Murat, Sonata Kreutzerowska, Trzy śmierci, i Zamieć.

• Literatura rosyjska
  • El Clásico
  • Literatura rosyjska i pokrewne
  • Opowiadania, krótka forma
  • G. w. Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
  • Rosyjska-przeczytane

Dodaj cytat z książki Opowiadania sewastopolskie i inne