Królewska Wysokość

1957-01-01
8307019494
Witold Hulewicz
królewska wysokość Tomasz Mann

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Dopóki nie przeczytałam tej powieści nigdy nie pomyślałam, że mężczyźni z królewskich rodów mogli mieć kompleksy, żyć tylko by głównie spełniać ceremoniały wytyczone przez pełnioną funkcję .Tomasz Mann jak zawsze porywający.

Ta wręcz baśniowa powieść opowiada historię księcia oraz bardzo bogatej dziedziczki, których miłość uratowała budżet państwa.
Książę zabiega o rękę ukochanej pełnej nieufności wobec ludzi.

Można znaleźć tu zaczarowany krzak róży, przepowiednie cyganki, osobliwego nauczyciela, jeszcze bardziej osobliwą hrabinę i sporą dawkę ironii.

Zakończenie jest idylliczne i całkowicie przewidywalne, ale nie sposób odmówić mu urokliwości.

"Królewska Wysokość" opisuje również kryzys ekonomiczny i finansowy państwa. Czytelnik obserwuje losy i kłopoty źle zarządzanego kraju.

W zasadzie jest to powieść o wszystkim i o niczym. Nie ma w niej zbyt dużo akcji, fabuła nie jest specjalnie zaskakująca, na pierwszy rzut oka wydaje się dość ciężka i może nieco nudnawa jednak ma w sobie coś, co nie pozwala odłożyć jej na półkę bez przeczytania całości.

Książę zabiega o rękę ukochanej pełnej nieufności wobec ludzi.

Zakończenie jest idylliczne i całkowicie...

Sympatyczna, lekka, mocno chwilami ironiczna opowieść o uwikłanym w bezmyślne rytuały młodym księciu małego, fikcyjnego, niemieckiego państewka ( najprawdopodobniej wzorowanego na księstwie Mecklenburg-Strelitz ) pogrążonego w marazmie i nieuchronnie zmierzającego do zapaści gospodarczej. Nadzieję odrodzenia budzi zastrzyk intelektu i ożywczego racjonalizmu pary arcybogatych osiedleńców z Nowego Świata.

Zabawna i nieco przesłodzona opowieść o biednym księciu i bardzo bogatym dziewczęciu, których miłość oraz pieniądze papy uratowały budżet państwa. Dam dodatkowo gwiazdkę za poradnik jak być najlepszym poetą.
Po świetnej lekturze zostało mi parę refleksji:
- wpływ eksploatacji lasu na zmiany klimatyczne (banalne)
- rezygnacja Pani Meghan z tytułu księżnej (ambitne)
- konieczność narodowego poszukiwania księcia z narzeczoną, posiadającą bogatego tatusia (innowacyjne)

Po świetnej lekturze zostało mi parę refleksji:
- wpływ eksploatacji lasu na zmiany klimatyczne (banalne)
- rezygnacja Pani Meghan z tytułu księżnej (ambitne)
-...

Ten pozorny Bildungsroman to w istocie niepoprawna bajka, i to napisana tak dobrze, iż nie sposób się nią nie zachwycać. Z rzeczywistością ma może niewiele wspólnego, mimo że próbuje skonfrontować dwie przeciwne postawy światopoglądowe i podobno zawiera liczne elementy autobiograficzne. Prędko jednak tonie w barwnych szczegółach i bardzo subtelnym dowcipie, a przede wszystkim w zmierzającej do jedynego możliwego końca historii miłosnej. Z dzisiejszej perspektywy, idylliczność tej powiastki podkreśla dodatkowo umieszczenie jej akcji w szczęśliwym, wyidealizowanym świecie, który – co Mann mógł jedynie przeczuwać – miał bardzo rychło bezpowrotnie zniknąć wraz z nastąpieniem masowego wyrzynania się na niespotykaną dotąd, wspartą technologią skalę.
Niemiecki noblista dysponuje niezwykłym wyczuciem języka, nadając mu wyjątkową muzykalność, co czyni proces lektury źródłem nieskrępowanej przyjemności. I tylko, jak na baśń przystało, trochę to wszystko za czytelne. Co jednak właściwie, wobec obecnej mody w literaturze, ponownie przybiera postać zalety.

W Królewskiej wysokości Tomasz Mann zabiera nas w bajkową podróż. Jest tu i "jednoręki" książę o szlachetnym sercu i piękna dziedziczka, a nawet przepowiednia cyganki i zaczarowany krzak róży. Obiektywnie rzecz ujmując nie ma tu ani jednej tuzinkowej postaci. I byłoby to zapewne infantylne i przerysowane, gdyby nie to, że takie nie jest. Czasami wydumane i wzniosłe losy bohaterów wywołują uśmiech, ale jest to wyraz sympatii. Nie razi nawet moralizatorska wymowa książki, po której przeczytaniu pozostaje uśmiech na ustach i poczucie zaprzyjaźnienia się z jej bohaterami.

W baśniowym stylu

Powieść w zamyśle autora była pierwotnie nowelką, ale tak jakoś mu się rozrosła. Nie jest jakoś nieznośnie długa i odwołuje się do konwencji baśniowej. Akcja toczy się w niewymienionym z nazwy księstwie Cesarstwa Niemieckiego, a główni bohaterowie to przede wszystkim rodzina książęca. W opowieści są zamki, pałace, przepowiednia cyganki i magiczny krzew, który tak naprawdę jest jedynym elementem wyłącznie symbolicznym (wszystkie pozostałe atrybuty baśniowe zyskują w rozwoju akcji całkiem praktyczne uzasadnienie). Mamy też mezalians; fabuła osnuta jest wokół książęcego uczucia względem pięknej panny niższego stanu, za to legitymizującej się innym – znowu praktycznym – atutem. Owszem, zakończenie historii powiewa lekkim banałem, ale…

Lekcja ekonomii i polityki

Ale zanim dotrzemy do miejsca, w którym akcja zacznie wydawać się przewidywalna, zleci nam jakaś połowa książki. Na tej przestrzeni czasu i papieru poznamy dokładnie sytuację ekonomiczną i gospodarczą księstwa oraz przyczyny takiego a nie innego stanu rzeczy. Poznamy sposób funkcjonowania dworu, Landtagu, zakres obowiązków książęcych i charaktery poszczególnych osób dopiero krojącego się dramatu.

Bogactwo treści

Prześledzimy 26 lat życia księcia Klaudiusza Henryka. I do momentu właściwego zawiązana akcji możemy się niecierpliwić, irytować, ale jednak przede wszystkim zachwycać niesamowitym stylem tej prozy; ironią, która wręcz wycieka z każdej sceny oraz wieloznacznością z każdej postaci. I choć zakończenie zdaje się być oczywiste, ilość zmian, które po drodze zajdą w bohaterach, wielość czynników składających się na finał i ich różnorodność – muszą fascynować!

Królewska Wysokość jest jedną z najlżejszych powieści Manna. (Jest doskonałą opcją, żeby przekonać się, czy chcesz pokonać 800 stron Czarodziejskiej Góry, albo 2 opasłe tomy sagi Buddenbrooków) Być może jest lżejsza nawet od jego nowel i opowiadań. Jednak zasadniczo dotyka tych samych problemów: wyobcowania jednostki, wewnętrznego rozdarcia między indywidualnymi odczuciami, a oczekiwaniami społeczeństwa i potrzebą przynależności.

Z innej perspektywy Królewska Wysokość jest powieścią dydaktyczną, która opisuje losy i kłopoty źle zarządzanego państwa. Narrator podaje nam na tacy przyczyny kryzysu ekonomicznego całego kraju, jak i problemów finansowych samego dworu. W kontraście do baśniowej konwencji wątku romansowego, mamy tutaj do czynienia z mistrzowskim naturalizmem. Opisy chłodu pustoszejących i podniszczonych pałaców wprost wywołują dreszcze.

Pełna wersja moich recenzji na moim blogu, if you like http://fintifluszki.esy.es/ksiazki/tomasz-mann-krolewska-wysokosc-1907/

W baśniowym stylu

Książka w pierwszych momentach wydała mi się ciężka, ale już po kilkunastu stronach wciągnęłam się w tą niesamowitą historię dotykającą chyba jednego z najciekawszych tematów literackich- FORMY. To taki Gombrowicz w nieco mniej abstrakcyjnym wydaniu. Polecam!

Jest to powieść, w której w zasadzie nic się nie dzieje, a od której jednak nie sposób się oderwać.

Tłumaczenie węgierskie bardzo dobre! A książka jeszcze lepsza!

Tłumaczenie węgierskie bardzo dobre! A książka jeszcze lepsza!

• Literatura niemiecka
  • Klasyka