Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010

Okładka książki Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010 Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki
Okładka książki Prezydent Lech Kaczyński 2005-2010
Sławomir CenckiewiczAdam Chmielecki Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2016-06-02
2016-06-02
lech kaczyński prezydent rp polska biografia historia

Swietna ksiazka o pierwszym niekomunistycznym prezydencie. Jakze rozna do "przemyslu pogardy", ktorym, jako narod bylismy przez caly okres jego prezydentury katowani.
Ksiazka zaczyna sie począwszy od kampanii wyborczej w 2005, idzie przez caly okres prezydentury, poruszajac ozne apskety, tkj.polityka zagraniczna, historyczna, relacje ze wschodem i Rosja.

Zupelnie inaczej sie ja czyta w obliczu ukazania sie Rosji, takiej, jaką ona jest

Zupelnie inaczej...

Drugi tom biografii tragicznie zmarłego prezydenta. Autorzy koncentrują się na działalności politycznej swojego bohatera.

Lech Kaczyński był człowiekiem wielkiego formatu. Jak nikt rozumiał Polskę ( i zwykłych ludzi) i imperialne zapędy Rosji. Mierzący się z tzw. przemysłem pogardy z Donaldem Tuskiem na czele. Smagany biczem za niezłomność i niezależność poglądów. Znienawidzony nie tylko w Polsce. Idealista, patriota oddany swojemu krajowi i słusznej sprawie. Mający przy boku wspierającą Muszkę.

Biografia złożona jest z pięciu rozdziałów, a otwiera ją kampania prezydencka z 2005 roku. Pamiętam te czasy gdy prezydentowi i jego rodzinie urządzano prawdziwy festiwal pogardy.

Początek hucpy w wykonaniu Tuska i jemu pokrewnych. Jednym słowem: chamstwo wyszło na salony. Nastąpiło też zaostrzenie języka w debacie publicznej, agresja i wylewające się zewsząd prostactwo, stały się znakiem rozpoznawczym pewnych środowisk.

W opisie książki możemy przeczytać, że autorzy stronić będą od hagiografii. Przyznam, że nie sposób odnieść wrażenia, iż nie do końca podołali zapowiedziom i piszę to jako czytelnik, który ceni szczególnie Sławomira Cenckiewicza, z jego to bowiem twórczością jak dotąd się tylko spotkałem. Mnóstwo tutaj zachwytów mniej lub bardziej zasłużonych w przeciwieństwie do krytyki, którą z trudem tu spotkać wyłuszczoną wprost, nawet pomimo osobistej, najbardziej pozytywnej ocenie wśród dotychczasowych prezydentur III RP.

Nie przepadałem specjalnie na Lechem Kaczyńskim jako prezydentem Polski (W Warszawie jednak zrobił nieco porządku),ale tym bardziej nie lubię rozpowszechnienia kłamstw i obrażania ludzi za wszelką cenę, zaś to działo się przez cały okres jego prezydentury. Przedstawianie Kaczyńskiego tylko w złym świetle przez jego politycznych przeciwników i głównie przez sprzyjające im media nie uprawnia jednak, aby dwójka profesjonalnych historyków pod pozorem pracy naukowej po prostu uprawiała hagiografię nieżyjącego przywódcy. Niestety, Cenckiewicz i Chmielecki postanowili pójść tym tropem, co chwały im i ich publikacji wcale nie przynosi...

Prezydentura Lecha Kaczyńskiego (2005-2010) była najbardziej zakłamaną w dziejach III RP. Silny sojusz establishmentu politycznego i medialnego chcący zablokować plany głębokich reform, w szczególności lustracji, zorganizowały niesłychany wręcz "przemysł pogardy" w celu zniszczenia najpierw rządu PiS, a następnie - prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wystarczy wspomnieć prymitywne spory Donalda Tuska o wizyty zagraniczne ("afera samolotowa"),wszechobecne złośliwości i szykany ze strony premiera i PO czy wreszcie podsłuchiwanie przez służby własnego prezydenta. W niesłychanym "przemyśle pogardy" główną rolę, choć z "tylnego siedzenia, odgrywał bowiem nikt inny jak hołubiony do dziś przez tylu Polaków Donald Tusk.

Najbardziej żenujące w tym wszystkim jest to, że większość społeczeństwa dało się na to nabrać a poparcie dla Lecha Kaczyńskiego w drugiej połowie jego prezydentury było żenująco niskie i, nie ma co się oszukiwać, nie miał on szans na reelekcję. Czy to znaczy, że był złym prezydentem? Nie, i tego dowodzi właśnie książka prof. Cenckiewicza i dr Chmieleckiego, która opisuję wszystkie wydarzenia i aspekty związane z prezydenturą Lecha Kaczyńskiego od wyborów 2005 roku do "śledztwa" po tragedii z 10 kwietnia. Oczywiście nacisk położony jest na kompetencje prezydenta RP: politykę zagraniczną, bezpieczeństwa, historyczną oraz społeczną.

Prezydent Kaczyński sprzeciwiał się neoimperialnym aspiracjom Rosji, starał się nie dopuszczać do kluczowych urzędów ludzi niekompetentnych, w końcu wspaniałe przemówienia w 70 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i 70 rocznicę ludobójstwa katyńskiego, którego nie było mu dane wygłosić. Jednak najbardziej podoba mi się w Lechu Kaczyńskim zainteresowanie zwykłymi ludźmi, zwłaszcza biednymi. Wrodzona wrażliwość, widoczna już od czasów Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i pierwszej "Solidarności", skłaniała go zawsze do walki o interesy najuboższych warstw społeczeństwa.

I to właśnie Lech Kaczyński jest dla mnie najlepszym prezydentem Polski. Nie obchodzi mnie, że masy uwielbiają komunistycznego aparatczyka małego formatu.

Niniejsza książka jest kontynuacją bestsellerowej, liczącej ponad tysiąc stron publikacji pod red. S. Cenckiewicza „Lech Kaczyński. Biografia polityczna 1949-2005”. Dopełnia ona i zamyka biografię tragicznie zmarłego 6 lat temu prezydenta Polski...

Pełna recenzja tutaj: http://www.nowastrategia.org.pl/slawomir-cenckiewicz-adam-chmielecki-prezydent-lech-kaczynski-2005-2010-recenzja/

Pełna recenzja tutaj:...

Książka kompleksowo omawia okres prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Ramy tej biografii rozpoczynają się od zwycięskiej kampanii wyborczej w 2005 roku, a kończą na dotąd niewyjaśnionej katastrofie lotniczej w 2010 roku. Tak oto autorzy w pięciu rozdziałach skupili się na omówieniu przebiegu kampanii wyborczej, kulisach objęcia najwyższego urzędu w Polsce, jego zwyczajach, poglądach i pomysłach na Polskę, fundamentach prezydentury (polityka zagraniczna, polityka bezpieczeństwa, polityka historyczna i polityka społeczna),a także na sposobach i przebiegu współpracy z rządem, kończąc na wydarzeniach związanych z katastrofą w Smoleńsku.

Pełna recenzja książki na stronie:

Trzy lata temu ukazała się książka „Lech Kaczyński .Biografia polityczna 1949-2005”- a teraz autorzy oddają do naszych rąk drugi tom biografii Lecha Kaczyńskiego -poświęcony w całości prezydenturze (2005-2010). Obie zaś książki dopełniają się wzajemnie i w całości stanowią biografię polityczną Lecha Kaczyńskiego (1949-2010).
Książka składa się z 5 rozdziałów i stanowi opowieść zaczynającą się od kampanii prezydenckiej w 2005roku, aż po katastrofę lotniczą i śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki, 88-ośmiu pasażerów feralnego lotu oraz wszystkich członków załogi.
Pomimo sześciu lat jakie upłynęły od śmierci Lecha Kaczyńskiego nie otrzymaliśmy rzetelnej wiedzy na temat okoliczności katastrofy. Duże nadzieje można wiązać z komisją ds. Wypadków Lotniczych powołaną przez obecnego ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza.

Prezydentura Lecha Kaczyńskiego przypadła na czas przełomu charakteryzującego się upadkiem obyczajów w życiu publicznym i wulgaryzmem języka. W 2005 roku doszło do „schamienia sfery publicznej” i trwa to do dziś. Nagle okazało się, że wszystko wolno powiedzieć, a co gorsza im bardziej wulgarnie, tym większe zyskuje się uznanie.

Naśmiewano się z kalectwa (śp. Przemysława Gosiewskiego),drwiono z żałoby i śmierci (po katastrofie smoleńskiej),naśmiewano się z zagrożenia życia (wypowiedź Komorowskiego o ślepym snajperze strzelającym do prezydenta Kaczyńskiego). Chamstwo i grubiaństwo było tolerowane: Palikota, Niesiołowskiego, Komorowskiego.

Książka ta jest poświęcona głównie dokonaniom prezydenta w latach 2005-2010 lecz także jest próbą rekonstrukcji chorób, jakie nękały polskie życie publiczne.

Prezydent Kaczyński kierując Polską robił wszystko, by dać państwu bezpieczną przyszłość, nie zważając na słupki poparcia i nie ulegając modom i nastrojom. Prezydent Kaczyński był wielkim patriotą i pod tym względem powinniśmy się uczyć od niego tego patriotyzmu.

Katastrofa smoleńska była największą tragedią w historii Polski po drugiej wojnie światowej. Na miejsce katastrofy najszybciej udali się Donald Tusk i Jarosław Kaczyński, każdy z nich poleciał oddzielnie, lecz samolot Kaczyńskiego spowalniano, aby pierwszy na miejsce katastrofy przyleciał Tusk, gdzie czekał na niego Putin, publicznie go ściskając. Gdy przybył Jarosław Kaczyński natychmiast zidentyfikował zwłoki brata, które leżały w błocie, na jakiejś drewnianej platformie, przykryte folią. To po prostu straszne i niedopuszczalne!

Bronisław Komorowski na katastrofie skorzystał najbardziej, bo objął urząd głowy państwa i mówił „Państwo polskie w obliczu katastrofy pod Smoleńskiem zdało egzamin i powinniśmy być z tego dumni” Czy aby na pewno? Czym? - brakiem umiejętności szybkiego podejmowania decyzji? Brakiem podstawy prawnej do wyjaśnienia przyczyn katastrofy? (Klich nie zdążył jeszcze wyjść z domu, a już dostał telefon z Moskwy, któremu zaproponowano przyjęcie 13 załącznika do Konwencji Chicagowskiej. Klich się zgodził, a potem przekonał do tego Sikorskiego i Grabarczyka )

Odszukano także inne zdjęcie wykonane w dniu katastrofy, gdzie Donald Tusk i Putin są uśmiechnięci z rękoma złożonymi w charakterystyczne gesty „żółwików” lub trzymania kciuków. Podobnie wesoła rozmowa została zarejestrowana Tuska i Komorowskiego na lotnisku „Okęcie” podczas przylotu trumien z ciałami ze Smoleńska. To po prostu było niestosowne i nie na miejscu oraz niegodne urzędników państwowych.

Książka przepięknie wydana – w twardej oprawie, szyta. Jestem wdzięczna Wydawnictwu Fronda, że wydało taką bestsellerową biografię prezydenta.

Uważam, że obowiązkiem każdego Polaka i każdej Polki jest przeczytać tę książkę, bo to jest nasza historia, a testament, który po sobie pozostawił prezydent, to by dać Polsce bezpieczną przyszłość, a co dalej będzie z naszą Polską, to zależy tylko od nas!

Moja ocena: 10/10

Książka składa się z 5 rozdziałów i stanowi...

pean

pean

O wiele lepsza niż pierwsza część o życiu Kaczyńskiego przed wyborami.

O wiele lepsza niż pierwsza część o życiu Kaczyńskiego przed wyborami.

• Biograficzne
  • Rozważam zakup