Projektantka

Okładka książki Projektantka
Rosalie Ham Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
2016-05-30
Data 1. wydania:
2000-01-01
Katarzyna Wdowska
debiut literacki ironia kariera kobieta literatura australijska manipulacja oskarżenie rozrachunek z przeszłością śmierć tajemnica ucieczka wspomnienia zemsta

Oficjalne recenzje i

Zemsta córki marnotrawnej

Link do recenzji

1097 48 165

Książkę znalazłam przypadkowo w bibliotece. Ciekawa historia, opowiadająca o miłości, zdradzie i cierpieniu ale w tle piękne tkaniny i uzdolniona Projektantka. Polecam film, który jest świetny z Kate Winslet. Książka mnie trochę umęczyła.

Chciałbym zobaczyć film ,mam nadzieję że lepszy od książki, przeczytałam bo nie lubię nie doczytać do końca ale rzadko mnie tak męczą książki jak ta ,jka dla mnie nudna.

Średnio mnie zaciekawiła.Temat niby fajny,Australia lat 50.Ale nie mogłem się zdecydować.Czy to romans ,obyczajówka.
Tu wrzyscy chyba,tylko myślą o jednym.

Tu wrzyscy chyba,tylko myślą o jednym.

Przyjemna powieść o australijskiej prowincji; o nietuzinkowych mieszkańcach i ich codziennych sprawach. O zmianach na lepsze zachodzących po pojawieniu się w miasteczku tytułowej projektantki szukającej odpoczynku od spraw wielkiego świata. Tilly wraca do rodzinnego miasteczka bez większych nadziei na ciepłe przyjęcie i chociaż faktycznie się z nim nie spotyka, to jednak w czasie kilkumiesięcznego pobytu udaje się jej naprawić relacje z matką, zmierzyć z traumami z dzieciństwa oraz rozkochać w sobie porządnego chłopaka. Sielanka nie trwa niestety długo i Tilly musi sobie poradzić z kolejnymi, niesprzyjającymi okolicznościami.
Historia zgrabnie opowiedziana; dobrze wyważone proporcje między ironią a romansem, a do tego smakowite opisy zniewalających kreacji noszonych przez bohaterki.

Ciekawa, niewymagająca lektura, bez głębszego zarysu charakterów. Lekka i przyjemna - doskonała dla rozrywki ale nic poza tym.

Po wielu latach Myrtle Dunnage (Tilly) powraca do Dungataru by zająć się swoją schorowaną matką "Szaloną Molly". Tilly będąc dzieckiem musiała opuścić swoje rodzinne miasteczko po tym jak została oskarżona o morderstwo (którego oczywiście nie popełniła, był to nieszczęśliwy wypadek). Teraz wraca jako doświadczona krawcowa, wyróżniająca się swoim ubiorem.
Mieszkańcy nie są dla niej mili, nie akceptują jej, ale mimo to korzystają z jej krawieckich usług. Poprzez poboczne wątki dowiadujemy się o skrywanych sekretach innych mieszkańców miasta.
Mieszkańcy chcą uprzykrzyc jej życie, jak za to odwdzięczy się Tilly? Tego dowiecie się z książki....

Książkę zdecydowałam się przeczytać, ponieważ kiedyś widziałam film. Zazwyczaj książki są o wiele ciekawsze. Zazwyczaj. Jednak ta książka nie przypadła mi do gustu. Dlaczego ocena 3/10 chyba dlatego, że nie mój styl, ponieważ wręcz zmuszałam się, żeby ją przeczytać do końca. Książka zawiera wiele pobocznych, momentami naprawdę nudnych wątków, a przez to mało głównej, tytułowej bohaterki. Naprawdę mnie książka momentami tak nudziła, że chciałam ją odłożyć i więcej do niej nie wracać.

Niemniej jednak uważam, że każdy powinien choć raz przeczytać tę książkę i sam wyrobić sobie o niej zdanie. Być może komuś się ta historia spodoba.

Mieszkańcy nie są...

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej powieści.
Bardzo podobała mi się galeria nietuzinkowych postaci, jaką stworzyła autorka. Za ich pomocą pokazała cały wachlarz ludzkich słabości. Zawiść, małostkowość, uprzedzenia, okrucieństwo itd. Bardzo dużo wad. Niewiele zalet. Choć rozważania autorki nad ludzką naturą nie dotyczą tylko jej ciemnej strony.
Książkę czyta się szybko, styl jest prosty i lekki. W przeciwieństwie do fabuły. „Projektantka”, wbrew temu, co może się na początku wydawać, nie jest historią głównej bohaterki, wokół której budowana jest fabuła. To raczej zbiór krótkich historyjek, w których autorka próbuje pokazać międzyludzkie relacje, najczęściej ich niezbyt jasną stronę. Natomiast główna bohaterka, Tilly wydała mi się najbledszą i najmniej dopracowaną postacią. Chwilami trudno było zrozumieć jej emocje i motywy, jakie kierują jej postępowaniem.
Dla mnie największą wadą tej książki jest to, że brakuje w niej puenty. Jakiegoś przesłania, które sprawia, że powieść zapisuje się w pamięci czytelnika. Choć może jest tylko tak, że ja nie potrafię go dostrzec.
Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy poleciłabym tą książkę. Myślę, że może ona spodobać się osobom, które lubią satyrę i czarny humor. Jednak zwolennicy dobrze opowiedzianych historii, mogą poczuć się rozczarowani.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej powieści.
Książkę czyta się...

Film podobał mi się wiele bardziej

Film podobał mi się wiele bardziej

Książka jak dla mnie porażka...Nie przekonała mnie do siebie niczym totlanie..
Nudna, płytka, infantylna historia. Żadnego głębszego sensu, nie niosąca żadnego przesłania. Bohaterowie płytcy, bez wyrazu, brak jakiejkolwiek przeszłości..
Dawno nie czytałam tak słabej powieści. Czytając ją nie wiadomo w sumie co do czego, jaki jest główny wątek, przeskakiwanie z jednej histrii w drugą...
Powieść jak dla mnie oczywiście słaba i nudna..

Książka jak dla mnie porażka...Nie przekonała mnie do siebie niczym totlanie..

Książka... trudno mi to przyznać, ale rozczarowała mnie. Oglądałam film (bardzo mi się podobał!) i spodziewałam się, że - jak to bywa w większości przypadków - książka będzie o wiele lepsza, bo z reguły na potrzeby filmu trzeba pominąć wiele wątków, niektórych rzeczy nie da się pokazać na ekranie, itp. Niestety z bólem serca muszę przyznać, że w pojedynku książka:film wygrywa film.
Książka nie jest zła. Mistrzowskie są dialogi między Tilly a jej matką, "Szaloną Molly". Widać, że autorka jest obdarzona niewybrednym poczuciem humoru i to nadaje powieści klimat. Jednak odnoszę wrażenie, że autorka stworzyła w powieści zbyt wiele postaci, które pozostają zbyt... bezbarwne, mdłe, jest im poświęcone niezbyt dużo uwagi i czytelnik nie jest w stanie sobie stworzyć o nich zbyt dużego wyobrażenia.
Czego mi zabrakło... Tilly powróciła po latach nieobecności do swojego rodzinnego miasta. W książce bardzo "subtelnie" są zaznaczone jej wspomnienia związane chociażby z dziećmi, z którymi chodziła do szkoły. Autorka poświęca raczej niezbyt dużo uwagi relacjom Tilly z innymi mieszkańcami sprzed jej kilkuletniego wyjazdu, co wydaje mi się trochę... mało naturalne i wiarygodne. Nawet o jej relacjach z matką traktuje niewiele. Film nakręcony na podstawie książki pokazuje więcej sytuacji, kiedy podczas spotkań z mieszkańcami padają pytania dotyczące przeszłości czy chociażby są przytaczane wspomnienia.
Niemniej książka jest lekka i czyta się ją szybko.

Dodaj cytat z książki Projektantka