Rówieśnicy Mickiewicza. Życiorys jednego pokolenia

Okładka książki Rówieśnicy Mickiewicza. Życiorys jednego pokolenia Alina Witkowska
Okładka książki Rówieśnicy Mickiewicza. Życiorys jednego pokolenia
Alina Witkowska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM Seria: Zrozumieć Mickiewicza językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Zrozumieć Mickiewicza
Oficyna Wydawnicza RYTM
1998-01-01
1998-01-01
Literatura polska XIX wiek Romantyzm Adam Mickiewicz Filomaci Uniwersytet Wileński

Okładka książki Ten centuries of Polish literature Grażyna Borkowska, Jerzy Brzeziński, Adam Karpiński, Alina Kowalczykowa, Krzysztof Mrowcewicz, Anna Nasiłowska, Elżbieta Sarnowska-Temeriusz, Jerzy Snopek, Alina Witkowska
Ten centuries ... Grażyna Borkowska,&...
Okładka książki Romantyzm Ryszard Przybylski, Alina Witkowska
Romantyzm Ryszard Przybylski,...

Książka Aliny Witkowskiej poświęcona jest "pokoleniu Mickiewicza": wyjątkowej w skali kultury polskiej grupie młodych ludzi związanych z Uniwersytetem Wileńskim, uczestnikom ruchu filomackiego skazanym później w procesie roku 1823/4. Praca ukazała się w serii wydawniczej "Zrozumieć Mickiewicza" i rzeczywiście pozwala w lepszym zrozumieniu Wieszcza. Ukazuje specyficzną formację kulturową ówczesnej młodzieży litewskiej, jej lektury, literackie zamiłowania, jej dylematy i próbę znalezienia własnego miejsca w nowym porozbiorowym świecie. Pięknie została odmalowana ówczesna Litwa i jej stolica, "sławny gród Palemona i Giedymina". Witkowska dużo miejsca poświęciła stowarzyszeniom wileńskiej młodzieży uniwersyteckiej i ich zniszczeniu przez władze rosyjskie. Zamknięciem całości jest epitafium dla pokolenia Filomatów skazanego na zesłanie w głąb Rosji i pozbawionego ojczyzny. Piękna książka (styl Autorki bardzo elegancki i literacki!) dająca do myślenia, pozwalająca w sposób pełniejszy spojrzeć na młodość Adama i lepiej zrozumieć wiele dzieł polskiego romantyzmu na czele z "Dziadami".

Tomasz Babnis

• Kulturoznawstwo