Biblioteka dusz

Okładka książki Biblioteka dusz Ransom Riggs Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Biblioteka dusz
Ransom Riggs Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pani Peregrine (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2016-09-15
Data 1. wydania:
2015-09-22
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
fantastyka i fantasy literatura amerykańska młodość podróż poszukiwanie sensu życia przygoda przyjaźń relacje rodzinne tajemnica
Inne

Oficjalne recenzje i

Mordowanie, meliny i krwawe sporty*

Link do recenzji

276 0 130

Po tej części robię przerwę w czytaniu przygód Osobliwych Dzieci, z uwagi na brak dostępu do kolejnych części.
Czy wrócę? Pewnie tak. Zwłaszcza ten tom porwał mnie bez granic.
Jednocześnie uważam, że ta część byłaby świetnym zamknieciem serii, zwłaszcza końcówka, więc czuję pewien niepokój przed kolejnymi tomami.

Czy wrócę? Pewnie tak. Zwłaszcza ten tom porwał mnie bez granic.

Znów dobrze, a nawet bardzo dobrze, bawiłem się czytając przygody osobliwych dzieci. Była to moim zdaniem najlepsza z trzech - dotychczas przeze mnie przeczytanych - części cyklu. Akcja toczy się błyskawicznie, szybko się w niej odnajdujemy i nie tracimy zbyt wiele czasu na usilne przypominanie sobie, co wydarzyło się w poprzedniej książce.

Jednak, gdy zastanowiłem się, czemu bawiłem się lepiej niż podczas poprzednich części, to sprawa wydała się dość jasna. Przez większość historii mniej było osobliwych dzieci. Główna akcja w tej części toczyła się z Jake'iem i Emmą. Przez co mniej było "dziecinnych" rozważań i problemów.

Bo niestety chyba cały czas mam problem, jako 30-letni facet, z historią, w której głównymi bohaterami są małe dzieci. Momentami są one irytujące, a ich zachowania totalnie absurdalne. I to raczej się w tej historii nie zmieni. A cały czas trzymam się swojej teorii, że nie da się polubić książki, gdy nie polubisz głównego bohatera.

Jednak, gdy zastanowiłem się,...

8,5/10 ⭐

Sama historia jest niesamowicie ciekawa. Pomysł na fabułę jest genialny. Każdy bohater ma swoje osobliwości, które są naprawdę pomysłowe. Niektóre dzieci poznajemy lepiej, niektóre gorzej. Im dalej wchodzimy w historię, tym więcej się dowiadujemy. Czarne charaktery i potwory też bardzo pomysłowo. Bardzo oryginalna fabuła i kreacja bohaterów. Postacie bardzo polubiłam, chociaż ich zachowanie czasem mnie irytowało, ale to też było na plus. W końcu to dzieci. Wątek romantyczny bardzo mi się podobał.

8,5/10 ⭐

„Biblioteka dusz” to trzeci tom fantastycznej serii „Pani Peregrine”, której autorem jest Ransom Riggs.

W tym tomie Jacob i Emma musieli wyruszyć w podróż do najbardziej przerażającej pętli czasowej, jaka istnieje, aby uratować swoich przyjaciół z rąk upiorów. Jacob przy tej okazji uczy się panować nad nowymi zdolnościami, które odkrył, że posiada.

To tom, w którym dzieje się tak wiele, że nie ma momentu wytchnienia, dzięki czemu, jak na razie, jest moim ulubionym. Bardzo zaangażowałam się w tę historię. Zżyłam się z bohaterami i razem z nimi przeżywałam wszystkie trudne emocje, jakie im towarzyszyły. Książka zakończyła się w taki sposób, że gdyby ta seria była trylogią, to byłby to dobry jej finał, więc ciekawa jestem, w którą stronę pójdzie ta historia w kolejnych tomach. Na pewno niedługo udam się do biblioteki po pozostałe części. 😀 Jeśli szukacie serii fantastycznej młodzieżowej, która jest pełna przyjaźni, magii i mrocznego klimatu, to polecam.

To...

3 część serii. Cały czas czytam z ciekawością jednak mniej mnie wciągnęła niż 2 część. Czasami gubiłam się w fabule, miałam problemy z wyobrażeniem sobie niektórych scen. Ale w dalszym ciągu uwielbiam Jake'a. Piękne zakończenie książki. W najbliższym czasie wrócę do tej serii.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam ten autor to dopiero musiał mieć wyobraźnię

„Kontynuacja Osobliwego domu pani Peregrine, który zachwycił nie tylko nastoletnich czytelników.
Akcja powieści rozpoczyna się dokładnie tam, gdzie zakończyła się poprzednia. Jest rok 1940. Jacob i jego nowi przyjaciele opuszczają wyspę, na której znajdował się dom pani Peregrine i udają się do Londynu. W czasie podróży czekają ich liczne niespodzianki i przygody.
Hollow city to niepowtarzalna, magiczna powieść, która przenosi czytelników w świat wyobraźni, telepatii, pętli czasowych, zmiennokształtnych i niesamowitych zwierząt.”

Może zacznę od tego, że bałam się, że druga część nie dorówna pierwszej, jednak miło się rozczarowałam. To w jaki sposób autor przekazał nam uczucia Jacoba, było czymś niesamowitym. Czytając tę książkę byłam w stanie wczuć się w sytuację bohaterów. W tej części również poznajemy nowych bohaterów - osobliwe zwierzęta, które są przeuroczymi stworzeniami. Dużą uwagę przykuwają też zdjęcia zamieszczone przez autora - moim zdaniem oddają jeszcze lepiej klimat jaki tworzy ta książka. Autor również bardzo postarałam się oddać realia II wojny światowej co jest dużym plusem, bo zrobił to naprawdę bardzo dobrze, a zdjęcia jeszcze bardziej podbiły powagę w danej sytuacji. Jak dla mnie mocne 4,75/5. Polecam każdemu. ☺️

Hollow...

Jacob ma nietypowy dar, nawet jak na osobliwca. Potrafi widzieć głucholce. Jak się jednak okazuje to nie wszystko co umie- potrafi panować nad nimi używając przy tym ich dziwnego języka. Z tą nową wiedzą wyrusza na pomoc swoim przyjaciołom w towarzystwie Emmy, dziewczyny władającej ogniem i psa Adidisona. Bohaterowie przemierzają współczesny Londyn, by dotrzeć do Diabelskiego Poletka, najbardziej parszywego miejsca w wiktoriańskiej Anglii. Towarzyszy im nowy znajomy Sharon. W tym miejscu raz na zawsze przesądzi się los osobliwych dzieci całego świata.
Tak jak poprzednie części tak i tę czytało mi się wyjątkowo dobrze 😍 Zakochałam się w świecie osobliwców stworzonym przez Ransom'a Riggs'a. Razem z nimi przeżywam przygody i dzielę pragnienia uratowania świata jaki znają. Nie mogę się doczekać aż z powrotem znajdę się wśród nich podczas czytania kolejnego tomu 😁

Gdyby seria ta była trylogią, jak planowano, byłoby to jej godne zwieńczenie. Mnóstwo akcji, mnóstwo emocji, wspaniała, zamknięta przygoda, chociaż zakończenie może pozostawić pewien niesmak (tłumaczono nam, że Jacob ma tylko dwa wyjścia, jeśli chodzi o swoją przyszłość, tymczasem dostajemy trzecie, może nieco zbyt przesłodzone). Ale jednak co się człowiek nadenerwował i naprzeżywał wraz z bohaterami, to jego :D
Pełna opinia o całej serii:

więcej Pokaż mimo to video - opinia