Biblioteka dusz

Okładka książki Biblioteka dusz Ransom Riggs Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Biblioteka dusz
Ransom Riggs Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Pani Peregrine (tom 3) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Pani Peregrine (tom 3)
Library of Souls
Media Rodzina
2016-09-15
2016-09-15
2015-09-22
Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz
fantastyka i fantasy literatura amerykańska młodość podróż poszukiwanie sensu życia przygoda przyjaźń relacje rodzinne tajemnica
Inne

Mordowanie, meliny i krwawe sporty*

1939 ocen

Zanim zaczęłam czytać ta serię to usłyszałam, że tylko pierwsza część jest fajna a reszta nudna.... nic bardziej mylnego według mnie! Z każdą kolejną częścią bawię się wyśmienicie!

Początkowo nie potrafiłam się wciągnąć w dalsze losy Jacoba i jego przyjaciół, ale później pochłonęła mnie ta historia. Ogromnie podobał mi się klimat osobliwości w tym tomie.
Mam parę zastrzeżeń, choć wiem, że minęły lata od wydania tej książki i trochę przymykam oko na te uwagi. Myślę, że gdybym czytała to, mając 13 lat, bardzo by mi się podobało.
Ciekawa jestem dalszych części, czy wciąż będą pełne tej aury, która towarzyszyła nam przez pierwsze trzy tomy.

Ciekawa jestem dalszych...

Trzeci tom "Osobliwy dom Pani Peregrine" i powiem Wam, że jest tak emocjonujący jak dwa poprzednie. Pamiętam każdy! Kocham te fotografie w każdej książce. I każda część jest pięknie wydana. Szesnastoletni Jacob z dwójką jeszcze osobliwców muszą ratować imbrynki oraz inne osobliwe. Głucholce, upiory, Diabelskie Poletko to tylko namiastka tego co się dzieje. "Biblioteka dusz" legendarna pętla jest zagrożona. Zaś Jakob odkrywa swoją moc. I ja jako czytelnik jestem zachwycona.

3 tom osobliwych przygód okazał się zdecydowanie tym najsłabszym. Absolutnie fantastyczne postaci i wątki mieszały się z dłużyznami, które niespecjalnie mnie interesowały. Choć może to tylko kwestia nieodpowiedniego momentu i historia odbiła mi się czkawką zupełnie niesłusznie?

Tak czy inaczej, ZAKOŃCZENIE 🤡 Jestem pełna wyrozumiałości dla autora, który w tamtym momencie planował zakończyć serię (a przynajmniej do takich informacji się dokopałam),tylko na Boga, dlaczego w taki sposób?! Miał być happy end, a wyszedł cukierkowy finał rodem z familijnej niedzieli z Polsatem. Nie wiem czy śmiać się, czy płakać.

Kolejny tom planuję skonsumować w niedalekiej przyszłości - jestem pełna obaw i ekscytacji.

Staram się dozować zbiór i czytać tylko jedną książkę rocznie, bo przecież wiem, że z ostatnią lekturą zamknie się dla mnie na zawsze osobliwy świat. Bez wątpienia magiczna, wciągająca bez ostrzeżenia, cudownie ilustrowana i wydana z najwyższą starannością - "Biblioteka Dusz" to lektura dla wszystkich koneserów.

2078

Fakt, że najlepiej czytać tą trójcę w bliskiej odległości, bo kolejna zaczyna się dokładnie tam, gdzie skończyła poprzednia. Ogromnie podoba mi się świat stworzony przez Riggsa, postacie i fabuła. Zdecydowanie moim ulubionym tematem w tym tomie jest talent Jacoba i wszystko, co niego dotyczy! Wątek tytułowej Biblioteki Dusz też jest niezły i podoba mi się taka idea. No cóż, to był po prostu bardzo dobry tom, chociaż jako finał trochę bez fajerwerków :).

Cóż ja mogę rzec? Naprawdę dobrze się bawiłam przez większość czasu, bo przyznaję, że pod koniec to skupienie i zainteresowanie gdzieś tam zaczęło mi uciekać (nie wiem, czy to nie bardziej moja wina niż książki). Ale nie mówię, że zakończenie było złe - było satysfakcjonujące, przyjemne, choć bez większego wow. Za to cała reszta - o jak najbardziej przypadła mi do gustu!...

Kolejna część „Osobliwego domu Pani Peregrine”, zdecydowanie moja ulubiona. Piękne opisy, wartka akcja, czyta się z zapartym tchem. Ze współczesnego Londynu przenosimy się do tajemniczego Diabelskiego Poletka, w którym zło czai się za każdym rogiem. Świetnie wykreowany świat i nowi, osobliwi bohaterowie.

Aszzz jak ja lubię takie tajemnicze klimaty z dawką dziwności i dużą dozą fantastyki. Autor trzyma poziom i kolejne przygody bohaterów wciągają bardzo, ale co może się jeszcze zdarzyć bo jak się okazuje nie jest to koniec cyklu?

3 tom rozpoczyna się dokładnie w tym samym momencie co zakończył 2 i dzięki nowej zdolności Jacoba bohaterom udaję się uciec , a przed ucieczką znajdują rannego człowieka scyzoryka , który jednak przeżył. I cała czwórka wsiada do kolejnego pociągu i rusza tropem porwanych , a podczas podróży Addison mówi , że upiory zabiły Deirdre i porwały Claire , a Fiona podczas walki spadła w przepaść i nie wiadomo co się z nią stało. I po jakimś czasie upiory namierzają bohaterów i Ci są zmuszeni zostawić rannego Człowieka Scyzoryka wierząc , że ten zostanie odnaleziony i zabrany do szpitala , a sami dzięki węchowi Addisona tropią przyjaciół i w końcu docierają do obskurnego i niebezpiecznego miejsca – Diabelskie Poletko wierząc , że tam zabrano ich bliskich i nagle Addison widzi w więźniarce Pannę Wren i rzuca się za samochodem , a Jacob i Emma trafiają do domu pewnego mężczyzny , który nazywa się Bentham i jest drugim bratem Pani Peregrine i opowiada bohaterom , że Caul poszukuję biblioteki dusz , bo dzięki niej będzie rządził światem osobliwców i mówi także , że stworzył maszynę dzięki której można podróżować między pętlami i może ich wysłać do posiadłości brata by uratowali przyjaciół , a także Panią Peregrine i inne kobiety , ale potrzebuję żywego głucholca i Jacob wraz z Emmą i przewoźnikiem , który im pomaga(Sharon) łapią głucholca i zaprowadzają do Benthama i po jakimś czasie maszyna zostaję uruchomiona i Jacob oraz Emma przechodzą do pętli Caula i najpierw udaję im się znaleźć Melinę i bliźniaków. Jednak Ci są nieprzytomni i urządzenie wysysa im duszę i Jacob odłącza Melinę , a następnie jakiś osobliwiec mówi im , że ich przyjaciele są w podziemiach i bohaterowie schodzą piętro niżej i odnajdują przyjaciół i już mają ich uwolnić , ale dowiedziawszy się , że obok są porwane kobiety dają klucz Hugh by się uwolnił , a także pozostałych , a sami idą do sąsiedniego pokoju i wtedy odzywa się do nich Caul przez głośnik, który na nich czekał. Widzą także wszystkie porwane kobiety , a także Addisona. A Caul mówi bohaterom , że chcę kawałek duszy Jacoba dzięki której będzie mógł zobaczyć dusze w bibliotece , ale chłopak się nie zgadza i razem z Emmą rusza by uwolnić porwane kobiety i Addisona i właśnie wtedy pojawia się głucholec i Jacob z nim walczy i w trakcie walki spada do jamy głucholców , a jak się budzi jego moc staję się potężniejsza i może rozkazywać wszystkim głucholcom i wraca z nimi na górę , gdzie są już wszyscy jego bliscy i okazuję się , że klaun został zrzucony w przepaść , bo nie słuchał upiorów i po chwili bohaterowie ruszają na bitwę z upiorami i Jacob wykorzystuję do walki Głucholce. I na początku wygrywają , ale w pewnej chwili Głucholce zostają zabite i bohaterowie zaczynają przegrywać , ale właśnie wtedy zjawiają się Bentham i Sharon ze wsparciem i upiory zostają pokonane. A po walce Pani Peregrine nie wierzy , że Bentham się zmienił i ten odchodzi , a po chwili niespodziewanie zjawia się Caul i okazuję się , że Bentham przeszedł na jego stronę i wziął siostrę na zakładniczkę i Caul zabiera ich do biblioteki dusz i , gdy docierają do środka wchodzą : Caul , Bentham , Pani Peregrine , Jacob , Emma i dwóch upiorów , a reszta zostaję pod biblioteką z innymi upiorami i Jacob jest zmuszony wskazywać duszę i , gdy Caul chcę pochłonąć najpotężniejszą wychodzi na jaw , że nie ma zamiaru dzielić się z Benthamem i właśnie wtedy do biblioteki wpada reszta bohaterów(pokonali upiory) i znów rozpoczyna się bitwa i w trakcie walki Caul pochłania duszę i zmienia się w potwora , a Bentham po chwili również pochłania duszę i daję swojej siostrze zaklęcie , które zniszczy pętle i zaczyna walczyć z bratem , a bohaterowie uciekają i , gdy są przy wyjściu Pani Peregrine razem z resztą kobiet niszczy pętlę , a Caul i Bentham zostają tam uwięzieni. Później bohaterowie są w bezpiecznym miejscu i rozmawiają o wszystkim co się stało , a po jakimś czasie Jacob mówi , że chciałby spotkać się z rodzicami , a Emma niespodziewanie z nim zrywa , bo wie , że ich historia potoczy się tak jak wiele lat wcześniej jej historia z jego dziadkiem i bohaterowie postanawiają zostać przyjaciółmi i bohater wraca do rodziców , a jego rodzice się cieszą , ale nie wierzą w jego opowieść i chłopak jest zmuszony chodzić do psychologa i traktują go jak wariata , a nawet przechwytują jego listy. I chcą go zamknąć w psychiatryku i właśnie wtedy przybywa do niego Pani Peregrine wraz z resztą bohaterów i mówi rodzicom chłopaka kim jest i , że opowieści Jacoba są prawdziwe , a jego rodzice nie potrafią w to uwierzyć i sami zachowują się jak wariaci , a Pani Peregrine jest nimi rozczarowana i mówi , że przyjechali na wakacje i zatrzymają się u nich , a po chwili przyjaciele wyjaśniają Jacobowi , że mogą tu zostać , bo przez zniszczenie pętli będą się starzeć zupełnie jak On i chłopak się cieszy , a na koniec rozmawia z Emmą i ta mówi , że nigdy nie chciała go stracić , a On mówi że teraz mają czas i mogą zwolnić tępo i chodzić do kina itp. I dziewczyna się zgadza. I tak się kończy 3 tom. Historia nadal jest super , a walki z upiorami były świetne. Tak samo konfrontacja z Caulem i uratowanie przyjaciół. Choć wątek z Benthamem , który raz pomaga , a potem zdradza i znów pomaga trochę męczył. A co do Emmy i Jacoba to w tej części miałem wrażenie , że ich uczucie przemija. I w końcu zerwali. Niby na koniec jest sugestia , że odbudują związek , bo Emma będzie się normalnie starzeć , ale coś mi się zdaję , że to długo nie potrwa. Obym się mylił. No i strasznie mnie wkurzali rodzice Jacoba na koniec. Mam nadzieję , że w następnych tomach albo ich nie będzie(choć zważywszy na fakt , że Peregrine i jej wychowankowie zatrzymali się u Jacoba to pewnie będą) albo się ogarną. No i szkoda mi poległych osobliwców. Choć intryguję wątek Fiony. Niby spadła , ale ciała nie znaleziono. Tak samo nie wyjaśniono co się stało z Człowiekiem Scyzorykiem. Ani Meliną i bliźniakami. Teraz zrobię sobie trochę przerwy od tej serii i po jakimś czasie wrócę by dokończyć. Ciekawi mnie co jeszcze autor wymyślił , bo nie było na koniec żadnej sugestii co się może wydarzyć. Można powiedzieć , że historia została w miarę zakończona

Nadal uważam tą książkę za dobrą, ale mój entuzjazm, jaki miałam, w stosunku do tej serii opadł. Byłam wciągnięta, lubię bohaterów, ale chyba jestem zmęczona tematem tych książek. (I tym jak długie są rozdziały, co znacznie spowalnia tempo czytania). Przeczytam kolejne części z sympatii do bohaterów i ciekawości, co jeszcze autor może stworzyć w tym świecie.

• 2017