Podwójne zabójstwo. Santa Fe, Boston

Okładka książki Podwójne zabójstwo. Santa Fe, Boston Faye Kellerman, Jonathan Kellerman
Okładka książki Podwójne zabójstwo. Santa Fe, Boston
Faye KellermanJonathan Kellerman Wydawnictwo: Amber Seria: Srebrna Seria kryminał, sensacja, thriller
Srebrna Seria
Amber
2005-01-01
2005-01-01

Wspólne dzieło małżeństwa Kellermanów zawiera dwa opowiadania. Akcja pierwszego dzieje się w Bostonie, a drugiego w Santa Fe.

Po emocjonującym meczu koszykówki Julius bawi się w dyskotece, jak zresztą wielu innych zawodników szkolnych drużyn. W pewnym momencie padają strzały, Julius – lokalny gwiazdor kosza – nie żyje. Wiadomo, kto strzelał, znaleziona została broń, a więc wszystko dobrze się układa – z punktu widzenia detektywów – ale tylko do sekcji zwłok, kiedy to okazuje się, że Julius wcale nie umarł od ran postrzałowych.
Wątpliwości natury moralnej rodzi gra dwojga gliniarzy (partnerów prowadzących śledztwo),którzy chłopaka, który strzelał, oskarżają o zabójstwo, wiedząc, że go nie popełnił i że taki zarzut nie utrzyma się w sądzie.

Akcja opowiadania drugiego rozgrywa się w idyllicznym Santa Fe. Znanemu, bogatemu, acz powszechnie nielubianemu marszandowi, w jego galerii ktoś rozwalił głowę jednym z eksponatów. Partnerzy, Steve Katz i Darrel Dwa Księżyce, szukają zabójcy i motywu.
Koniec tej historii pojawia się niespodziewanie i nie całkiem jest jasny i sensowny.

Druga wspólna książka państwa Kellermanów. Jonathan wraz z swoją żoną Faye przedstawiają nam dwa zagadkowe morderstwa w dwóch miastach.
Akcja pierwszej z nich dzieje się w Bostonie podczas studenckiego meczu koszykówki. Julius lokalna gwiazda, po brutalnym faulu wraca do gry, by poprowadzić drużynę do zwycięstwa. Po meczu, w dyskotece dochodzi do strzelaniny, podczas, której ginie Julius. Sprawa wydaje się łatwa, zabójca zostaje ujęty, są świadkowie, odnaleziona zostaje broń, lecz do czasu. W trakcie sekcji okazuje się, że rany postrzałowe nie były przyczyną śmierci chłopaka, lecz zupełnie coś innego. Czy detektywom uda się rozwikłać dziwną historię medyczną ofiary?
Powieść bardziej skupia się na samej historii medycznej ofiary. Zakończenie w pewnym momencie jest przewidywalne, a pewne wątki nic nie wnoszą do historii, ale i tak czyta się przyjemnie i bardzo szybko.
Akcja drugiej powieści toczy się w Santa Fe. Dwójka policjantów Darrel Dwa Księżyce i Steve Katz próbują rozwikłać morderstwo znanego marszanda sztuki w jego galerii. Szybko odkrywają, że narzędziem zbrodni była surrealistyczna rzeźba. Jak się okazuje ofiara miała zarówno dużo wrogów, jak i też przyjaciół. Śledztwo zmierza w różnych kierunkach. Detektywi natrafiają na trop wiodący ich do młodej malarki i jej byłego męża pastora, który z pasją niszczył jej obrazy. Gdy detektywi odwiedzają malarkę w jej domu, wszystkie elementy układanki trafiają na swoje miejsce.
Cóż, moim zdaniem ta druga historia jest nie co zgrabniej napisana. Na tak małej liczbie stron, autor próbował zawrzeć wszystko co konkretne. Natomiast samo napięcie trwa do ostatniej strony, a zakończenie jest raczej odpowiednie.
Podsumowując, dwie dosyć dobrze napisane historie. Mimo, że nie są to wybitne powieści, to i tak dla relaksu można przeczytać te kryminałki :)

• Kryminały
  • Zagraniczny kryminał/ Thriller