Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy

Okładka książki Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy Przemysław Słowiński
Okładka książki Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy
Przemysław Słowiński Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2016-01-01
2016-01-01
II wojna światowa historia

Za mało Skorzenego, za dużo historii ogólnej i poglądów autora...

Za mało Skorzenego, za dużo historii ogólnej i poglądów autora...

Intrygująca książka.

Intrygująca książka.

Jego postać do dziś rozpala ludzką wyobraźnię. Spektakularne akcje uwolnienia Mussolniego czy porwanie syna Miklósa Horthy’ego przeszły do historii wojskowości. Skorzeny, będąc odpowiedzialnym za szkolenie niemieckich komandosów, wprowadził sporo zamieszania w szeregach Aliantów w czasie niemieckiej ofensywy w Ardenach. Do końca życia pozostał fanatycznym nazistą. Do jego biura w Madrycie zgłaszały się różne osoby powiązane mniej lub bardziej z wojskowym wywiadem. Skorzeny zmarł w 1975 roku, pozostawiając po sobie nie tylko ciekawe pamiętniki pt. „Nieznana wojna”, ale również wiele tajemnic, które do dziś pozostały nierozwiązane.

Z arcyciekawą biografią komandosa Hitlera postanowił zmierzyć się Przemysław Słowiński, którego życiorys jest równie ciekawy, jak postaci, którą opisuje. Czytelnik dostaje do rąk pracę, która liczy ponad 600 stron tekstu, podzielonego na 12 rozdziałów. Swoją narrację Słowiński rozpoczyna niczym Bogusław Wołoszański - ciekawym prologiem, w którym opisuje najsłynniejszą akcję komandosa. Jest to operacja „Eiche”, czyli uwolnienie Duce. Stopniowe budowanie napięcia, umieszczanie w tekście fragmentów wspomnień Skorzenego oraz innych osób zaangażowanych w akcję, jak również potoczysty styl pisania autora – wszystko to powoduje, że rozdział można przeczytać jednym tchem, a ciekawość popycha czytelnika dalej.

Dalszą część pracy można przyrównać jednak do biegacza, który bierze udział w maratonie. Po świetnym starcie i wyprzedzeniu rywali, zawodnik w dalszej części biegu traci swoje siły, aby na końcu je odzyskać i próbuje dogonić swoich konkurentów. Niestety okazuje się wtedy, że o miejscu na podium nie można już marzyć. Największy problem z pracą Słowińskiego jest taki, że zawiera wiele wątków niezwiązanych z bohaterem biografii. Oczywiste jest, że w przypadku takiego rodzaju publikacji Skorzeny powinien być na pierwszym miejscu. Jednakże w pierwszym rozdziale, który liczy ponad 60 stron, autor poświęca swojemu bohaterowi jedynie 5 stron. Resztę zajmuje historia epoki, w której żył Otto Skorzeny - informacje o młodości Adolfa Hitlera, Wiedniu, zamachu w Sarajewie, przebiegu I wojny światowej. Wszystkie te treści są nader istotne, jednak dlaczego autor skupia się na historii powszechnej, zamiast opisywać życie bohatera? Momentami wydaje się, że życie Skorzenego to jedynie dodatek do publikacji. Ten schemat powtarza się aż do końca książki. Za przykład może tu także posłużyć rozdział zatytułowany „Teheran”, w którym autor wspomina zaledwie o niezrealizowanym zamachu na Wielką Trójkę w Teheranie, a przez następne przez 30 stron omawia samą konferencję i jej skutki.

6/10

6/10

• Biografie
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • II Wojna Światowa
  • Druga Wojna Światowa

Przemysław Słowiński Otto Skorzeny. Pierwszy komandos Trzeciej Rzeszy Zobacz więcej