Kardynał w sercu Kościoła

Okładka książki Kardynał w sercu Kościoła Raymond Leo Burke
Okładka książki Kardynał w sercu Kościoła
Raymond Leo Burke Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu religia
religia
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2016-01-01
2016-01-01

Wywiad z kardynałem trochę chaotyczny, porusza wiele tematów, ale pobieżnie. Jednak cenne świadectwo czasów. W porównaniu z wywiadami z kard. Sarahem pozostawia niedosyt.

Wspaniały wywiad z jednym z kardynałów Kościoła Rzymsko-Katolickiego. Kard. Raymond Burke na 196 stronicach daje nam się poznać jako jeden z największych teologów współczesnego świata. Jego diagnozę zaniku wiary w Boga warto zacytować i często się do niej odwoływać: "Oddawanie czci skoncentrowane na człowieku jest samo w sobie sprzecznością, przez które wielu ludzi odsuwa się od Kościoła". Polecam, nie tylko dla katolików.

Kardynał Raymond Leo Burke jest moim zdaniem jednym z najbardziej oddanych Bogu i Kościołowi kapłanem. Jego życie, zagrożone u początków aborcją tylko dzięki odważnej postawie rodziców, przyniosło całemu Kościołowi katolickiemu tak wiele dobra. Jak sam mówi ten wielki orędownik obrony życia: "Jaki jest sens mówienia o zdrowiu, edukacji, i innych aspektach godności człowieka, jeżeli nie chronimy samego życia?". Czy wobec tych słów można przejść obojętnie?
Bardzo poruszył mnie ten wywiad z księdzem kardynałem i darzę jego osobę od tej pory jeszcze większym szacunkiem. Myślę, że każdy, kto choć raz widział kard. Burke wypowiadającego się w mediach mógł doświadczyć tego wprost bijącego od niego dobra i ogromnej miłości, zarówno do Boga, jak i do innych ludzi. Jest w nim wielka pokora i ogromny pokój serca, jest życzliwość do każdego, choćby nie wiem kim był, a zarazem chęć głoszenia mu Prawdy. I taka prostota, która urzeka. Kardynał nawet mimowolnie zjednuje sobie sympatię właśnie tą prawdziwością w słowie i czynie. On nikogo nie udaje. Kocha Chrystusa i tą miłością do Niego chce rozpalić innych, ale nigdy w sposób nachalny. Bardzo cieszę się, że są tacy kapłani, jak kard. Raymond Burke. Jest to prawdziwy Boży wysłannik na nasze czasy:) Warto go posłuchać.

Dlaczego czytać wywiad z kardynałem Raymondem Burkiem? Czytać wywiad z papieżem to zrozumiałe, ale z kardynałem z Ameryki? Wg mnie warto, bo jest to inspiracja do prawdziwie katolickiego życia. Ksiądz kardynał przypomina pewne postawy związane z religijnością i wiarą, które nawet ludzie wierzący mogli rozmyć, czy zagubić. Sprowadzanie religijności do słuchania konferencji księży celebrytów może znacznie zubażać postrzeganie Boga i wiary. Dlatego lektura słów kardynała Burka może być formą motywacji.
W krótkich słowach kardynał omawia swoją kapłańską drogę. Wielka waga w spisanych rozmowach położona jest na kwestię Liturgii, świętości życia i rodziny. To są filary katolickiego życia, których należy bronić.
Tym, co może cieszyć jest tzw. hermeneutyka ciągłości. Kard. Burke powołując się w różnych wypowiedziach nie wymienia jedynie jednego papieża. Jest tam miejsce i dla Jana Pawła II, Franciszka, jak i Benedykta XVI, Piusa X, Piusa XII. Pokora, ale i dosadność w wielu stwierdzeniach pozwalają mieć nadzieję, że czytelnicy tej książki będą mieć przyjemność znać dobrze przyszłego papieża i czytywać jego książki "zanik to stało się modne".

• Polecam
  • X2016