Bieganie. Kobieca strona mocy

Samo Sedno
Edgard
2016-01-05
2016-01-05

Książka przydatna dla początkujących biegaczy. Szybko się czyta, ciekawe porady.

Książka przeznaczona jest generalnie dla kobiet, ale i początkujący panowie na pewno znajdą w niej coś dla siebie. Poradnik, bo tak właściwie należało by traktować tą książkę, opowiada o wszystkim, co związane z bieganie: jest trochę historii, fizjologii, treningu, opisu gadżetów, doboru obuwia, ciuchów na trening, o startach w zawodach, kontuzjach, motywacji. Wszystko, co w takiej książce powinno się znaleźć. Napiszę może więc to, czego mi w niej zabrakło. Można było dodać trochę więcej przykładowych ćwiczeń (rozciągających, wzmacniających itd.),choć to może tylko moja uwaga, bo ja czegoś takiego bym szukał. Nie zgadzam się również z niektórymi opisami treningu: traktowanie tzw. drugiego zakresu jako tempa zawodów na 10km to niepotrzebny błąd. Można było po prostu te kwestie treningowe pominąć, zamiast zapętlać się w tych opisach, które i tak niewiele powiedzą początkującym, a zaawansowanych tylko zdziwią.

Słowem klucz jest tutaj "początkujący", bo książka porusza praktycznie wszystkie kwestie od zera, co dla mnie było momentami męczące. Można było opisać to inaczej, bez każdorazowego upraszczania wielu rzeczy. Przede wszystkim należy jednak wrócić do "targetu". Jeśli ktoś chce dopiero zacząć biegać, to książka ta będzie dla niego dobrym prezentem, bo znajdziemy tam praktycznie wszystko, co biegaczka (lub biegacz) wiedzieć powinna przed rozpoczęciem swojej przygody z tym sportem. Jeśli jednak biegasz już kilka dobrych lat, a maraton nie jest dla was czymś nowym, to książka może okazać się niewystarczająca, by dowiedzieć się czegoś nowego.

Dobra książka dla osób które myślą o rozpoczęciu biegania. Jako osoba mająca roczne biegowe doświadczenie nie znalazłam nic odkrywczego.

Lubimyczytac.pl:
Każda z nas ma własny powód, aby pod wpływem impulsu, w pogodę lub niepogodę, włożyć wygodne buty i pobiec. Chcemy odzyskać formę i zgrabną sylwetkę, poczuć radość i pozytywne emocje z każdym pokonanym kilometrem. "Bieganie. Kobieca strona mocy" to poradnik dla kobiet, które potrafią być bohaterkami, dla których nie ma ograniczeń.

Autorka, która ma dziś na koncie kilkaset imprez biegowych w kraju i za granicą, zarazi cię swoim optymizmem i pasją. Książka przedstawia najprostsze i najpopularniejsze metody rozpoczynania biegania oraz ćwiczenia rozgrzewające. Podpowiada, jak funkcjonować w biegowym świecie, co zrobić, gdy pojawi się kontuzja. Pomoże również wybrać odpowiednie obuwie i strój, w którym poczujesz się komfortowo i kobieco, oraz przydatne gadżety i aplikację sportową. Dowiesz się, jak czerpać radość z biegania i co robić, aby podtrzymać swoją motywację!

Dzięki poradnikowi:
- zaczniesz biegać i odkryjesz uzależniające działanie endorfin, które wpłyną na lepsze samopoczucie
- zaplanujesz indywidualny trening i dowiesz się, kiedy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego trenera
- poprawisz kondycję, zaczniesz zdrowo się odżywiać, zrzucisz zbędne kilogramy i wzmocnisz samokontrolę
- podtrzymasz swoją motywację i nie poddasz się w chwilach zwątpienia
- przygotujesz się do udziału w zawodach sportowych, maratonach i ultramaratonach

Anna Pawłowska-Pojawa – biegaczka amatorka, autorka bloga „Ania biega”. Zawodowo pracuje jako PR-owiec. W 2014 r. wygrała I Kielecki Bieg Górski (23 km),a w 2013 r. zajęła pierwsze miejsce w Biegu Wedla na dystansie 5,4 km. Była felietonistką „Runner’s World”. Pisze o bieganiu dla tygodnika „Wprost” i współpracuje z serwisem MagazynBieganie.pl.

Moja opinia:

,,GOTOWOŚĆ DO STARTU ZACZYNA SIĘ W GŁOWIE,
W MOMENCIE KIEDY UWIERZYSZ, ŻE NIE JESTEŚ GORSZA OD TYCH WSZYSTKICH, KTÓRZY BĘDĄ PRZED TOBĄ NA MECIE, ALE JESTEŚ LEPSZA OD TYSIĘCY INNYCH, KTÓRZY JESZCZE NIE WSTALI Z KANAPY."

Jakiś czas temu pisałam o książkach dotyczących zdrowego trybu życia (tutaj) pisanych przez znane osoby. Na rynku pojawia się coraz więcej publikacji poruszających tematy aktywności i dbania o siebie i wiele z tych książek pisana jest przez pasjonatów i zawodowców w danej dziedzinie. Mają one swoją wartość, gdyż przystępny język pozwala zapoznać się z lekturą nawet amatorom i początkującym.

Bieganie. Kobieca strona mocy należy właśnie do takiej kategorii. Autorka Anna Pawłowska-Pojawa jest blogerką, pasjonatką biegania, felietonistką. To wszystko odbieram jako zalety. Jak pisałam wcześniej moją przygodę z regularnym bieganiem zaczęłam chwilę temu, bo na początku stycznia, więc przewodnik Ani jest idealny dla mnie.

Autorka nie wchodzi tutaj w roli znawcy, mistrza czy trenera. Jest zwykłą biegaczką, która chce podzielić się swoją wiedzą – jest koleżanką, która zmotywuje i doradzi. I to chyba najcenniejsze w jej książce.
Ponadto całe wydanie poświęcone jest kobietom, z myślą o ich potrzebach, oczekiwaniach, trudnościach i możliwościach.

„CO TO ZNACZY BIEGAĆ JAK DZIEWCZYNA?
TO ZNACZY NAJSZYBCIEJ, JAK POTRAFIĘ.”

Sama Ania przekonuje również swoimi wyczynami. Jest uczestniczką wielu zawodów, w których nie raz stała na podium. To przyczynia się do zaufania w każde napisane przez nią słowo.

Książka jest bardzo przyjemnie wydana. Jak na poradnik przystało ma dokładnie zaznaczone ważniejsze zwroty do czytelnika. Czcionka i grafika są idealne do szybkiego czytania. Styl Ani jest jasny, zgrabny i skierowany dla każdego biegacza.
Trzynaście rozdziałów w książce daje możliwość dokładnego zapoznania się z przekazem autorki. Na początek możemy przyglądnąć się historii biegowej kobiet oraz różnicom wynikającym z anatomii i fizjologii kobiet i mężczyzn.
Kolejno dowiadujemy się jak zacząć biegać, dlaczego tak ważna jest systematyczność oraz co dla mnie było bardzo cenne – jak czytać plany treningowe z dokładnym wyjaśnieniem skrótów używanych przez trenerów. Ważnym elementem poruszanym przez autorkę jest sprawa bólu i przemęczenia. W przewodniku nie zabrakło części dotyczącej kobiecej natury – cyklu menstruacyjnego i higieny intymnej. Ogromny plus za ten rozdział.

Dzięki książce zwróciłam uwagę na błąd, który popełniałam – siła tylko w nogach nie jest całą prawdą. Okazuje się, że sprawne całe ciało przyczynia się do swobodniejszego i lepszego biegania. Także postawiłam na ćwiczenia ogólnokształcące i dotykające wszystkich mięśni ciała: siłownia, sztanga, pływanie i rower.

Kiedy zaczynałam biegać dowiedziałam się, że najważniejsze są buty! I również Pawłowska-Pojawa poświęca temu cały rozdział, w którym dokładnie omawia dobór butów i wyjaśnia ze szczegółami na co warto zwracać uwagę przy zakupie. A następnie przechodzi do odzieży, która jak się okazuje też ma znaczenie. Bardzo przydatne było omówienie stroju na zawody. Wiadomo, że dla kobiet dobry ciuch poprawia nastrój – nawet sportowy ;) Dodatkowo Ania przedstawia nowinki ze świata techniki, które wspomagają, motywują i śledzą nasze wyniki.

Czasami przychodzi zwątpienie, że mimo wysiłku nasze ciało się nie zmienia tak jak tego oczekujemy. W tym względzie książka także może pomóc pokazując jak biegać, żeby schudnąć i jak radzić sobie z nadwyżkowymi kilogramami.
Ostatnie rozdziały dotyczą tego, co było mi potrzebne – solidnej wiedzy z zakresu przygotowania się do zawodów i sytuacji awaryjnych, np. kontuzji oraz oczywiście potężnej motywacji do działania.

Małym minusem książki jest niewielka ilość fotografii, które niestety są czarno-białe i nie przyciągają wzroku.

Po lekturze Bieganie. Kobieca strona mocy moje cele na ten rok wydały się mniej przerażające a moje nastawienie zmieniło się. Ania pokazała mi, że mogę sięgać dalej i wyznaczać sobie kolejne cele biegowe. Najlepszą zachętą do przeczytania książki jest to, że mimo zmęczenia potrafię wstać, założyć buty i biec przed siebie! Jestem ogromnie zachwycona poradnikiem i serdecznie polecam go amatorom biegania. Daje potężnego kopa do wstania z kanapy!

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Edgard.

Lubimyczytac.pl:

Autorka, która ma dziś na...

• Bieganie
  • Poradniki, Popularnonaukowe