Modoterapia

2016-11-23
2016-11-23
moda styl

Okładka książki Sztuka szycia Klara Kowtun, Antonina Samecka
Sztuka szycia Klara Kowtun, Anton...

Autorka pisywała do podrzednego magazynu "Olivia", a także założyła markę szyjącą dzianinowe, niezbyt piękne kiecki, sprzedawane jako etyczne za nieproporcjonalnie wysokie kwoty, bo w końcu mają stolicę w nazwie. I taka jest właśnie ta książka... Jak porady z Olivii i niezbyt modny krój sukienki. Masa pustych stron, a te zapisane to jedynie cytaciki na środku kartki.

"Modoterapię" czytałam jednocześnie z "Odpowiedzialną modą", i niestety ta pierwsza wypada przy niej blado mimo rozmachu wydawniczego (który jest, niestety, jedyną zaletą tej pozycji). Książka, a i owszem, pięknie wydana, jednak treść moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia, ponieważ nie jest to lektura która, zgodnie z podtytułem, uczy nas jak mieć mniej ubrań, lecz jak być większym snobem (podpowiem: nagradzajmy się biżuterią za wszystkie życiowe sukcesy, oszczędzajmy na zakupie roweru po to, żeby zainwestować w designersie siodełko). Przykro mi, ale nie kupuję porad od projektantki, której spódnica kosztuje lwią część mojej pensji, a jeszcze bardziej nie kupuję ich od kogoś, kto nie wstydzi się publikować opinii innej osoby sprowadzającej się do "bycie modnym to dbanie o opaleniznę, sylwetkę oraz fryzurę tak, aby innym było przyjemnie z nami obcować" czy chwalenie się na łamach książki zakupem ekstremalnie drogich kosmetyków w imię zasady "kupujmy mniej, ale drożej". Nie, nie i jeszcze raz nie.

Nie jest to poradnik, tylko zbiór "złotych myśli" na temat mody oraz wywiady ze stylowymi (zdaniem autorki) osobami.
Lekkie i przyjemne.

Lekkie i przyjemne.

Szczerze powiedziawszy spodziewałam się więcej konkretów po tej książce. Niestety nie porwała mnie.

Przyjęłam założenie, że to będzie poradnik o poszukiwaniu swojego stylu oraz że głównie będzie mowa o tym, co z czym łączyć, a co nie. Tak naprawdę to garść mądrych życiowo porad (wiadomo, że jak Cię widzą, tak Cię piszą) okraszone fajnymi rysunkami oraz wywiadami z ciekawymi ludźmi. Inspirującymi też. Podobało mi się podejście jednej rozmówczyni, że jeśli cały czas myślisz o tym, jak jesteś ubrana, to znaczy, że dany strój nie jest dla Ciebie. Albo że ślepe podążanie za modą jest etapem początkowym dla ludzi, którzy szukają swojego stylu, ale jednocześnie też dla tych, którzy chcą być niewidzialni w tłumie.
"Modoterapia" była sporym zaskoczeniem. Szkoda tylko, że tak szybko się ją czyta, mogłabym nawet jeszcze sto stron "pochłonąć", tak to jest lekko i mądrze napisane. I ze stylem :-)

Nic odkrywczego, ale jest kilka myśli do zapamiętania.

Nic odkrywczego, ale jest kilka myśli do zapamiętania.

Bardzo miłe zaskoczenie, myślałam, że to będzie kolejny poradnik w stylu nie łącz kropek z paskami, tymczasem autorka prezentuje zupełnie inne spojrzenie na modę. Krutka książeczka, idealna na jeden wieczór.

Fajna książka dla wielbicielek mody. Pięknie wydana, do czytania i przeglądania z przyjemnością. Cześć książki stanowią porady autorki a cześć wywiady z osobami dla których moda jest bardzo ważna - stylistki, redaktorkj mody, blogerki. Wszystkie piszą o ubraniach jako sposobie na lepsze samopoczucie i wyrażenie siebie. Ubrania które świetnie do nas pasują i które lubimy, sprawiają że jesteśmy bardziej pewni siebie. Odpowiednie ubrania to też sposób na osiągniecie konkretnego celu. Przyjemna lektura i chwila refleksji dlaczego ubieramy takie a nie inne ciuchy i dlaczego ważne jest to, by poświecić kwestii ubierania się trochę czasu.

Cóż tu dużo pisać. Treść książki w 100% zgadza się z jej tytułem. Jest to bardzo lekko i przyjemnie napisany podpowiadacz dla kobiet. Prostu, i poprzez własne doświadczenie, autorka podpowiada jak i dlaczego warto dbać o siebie i swoją kobiecość. Jak poprzez małe, codzienne decyzje możemy budować swoja siłę. Prosta, jasna i mądra książka.
Bardzo dobry przypominacz, coby się nie pogubić w dzisiejszym pędzącym świecie.

Bardzo dobry przypominacz, coby...

Książka zachęca do czytania ciekawą okładką i pięknymi fotografiami w środku. Składa się z trzech części, z czego pierwsza to garść porad modowych, druga - wywiady z osobami zajmującymi się modą lub mającymi z nią coś wspólnego, trzecia - luźne przemyślenia autorki, pewne inspiracje, które można wykorzystać dla siebie.
Spodziewałam się tak naprawdę czegoś lepszego. Fajnego, konkretnego poradnika modowego. Zastałam ciekawostki i krótkie porady, ale tak naprawdę nie są one niczym odkrywczym, wiedziałam o tym wcześniej. Najciekawsze okazały się dla mnie wywiady i barwne zdjęcia, które cieszyły moje oko.

Spodziewałam się tak naprawdę czegoś lepszego....

• Moda
  • 2017