Rachunek

Spelreglerna
literatura piękna
Patrycja Włóczyk
Patrycja Włóczyk literatura szwedzka

Pięć i pół miliona koron - taki rachunek otrzymuje bohater opowiadania, zwykły mieszczuch przed czterdziestką. Czy to nieporozumienie, urzędniczy błąd? Bynajmniej, na tyle bowiem została wyceniona miara jego szczęścia.

Chociaż trochę w tym wszystkim Franza Kafki, to jednak klimat już nie ten. Książka miejscami przegadana i przez to tracąca rytm odbierający apetyt na...

Jedyna ksiazka, ktorej do tej pory dalam 10.
Nie wiem dlaczego jest tak NIEDOCENIONA.
Wspolczesny Kafka, mala forma - duza tresc.
Genialnie przedstawione to, co DLA KAZDEGO Z NAS jest wazne. I jak te opnie moga sie miedzy soba roznic - mistrzostwo swiata.
A to wszystko w nowych technologiach i XXI wieku.

Szczerze polecam.

Początkowo chciałam dać jej mniej gwiazdek, ale naprawdę zasługuje na bardzo dobrą ocenę. A może nawet trochę lepszą?
Szybka do połknięcia, ale bardzo treściwa. I tak naprawdę uczy nas jak żyć. Uczy między wierszami. A właściwie ktoś może zapytać: dlaczego uważasz, że uczy jak żyć? A może wcale nie? Można sobie zadać pytanie: mieć czy być? Co chcesz od życia? A potem sobie...

Genialny Kafka 21 wieku. O tym, co dla każdego znaczy szczęście i jak je wycenia. Niepozorna objętościowo świetna książeczka osadzona we współczesnych realiach. Zmusza do refleksji. Polecam jeśli ktoś poszukuje czegoś nowego bądź jest na przykład na życiowym rozdrożu i potrzebuje wskazówki co do kierunku dalszej drogi/rozwoju.

Książka "rachunek" autorstwa Jonasa Karlsona jest powieścią porównywaną do tych autorstwa Franza Kafki. Porównania te są nieco na wyrost.

Główny bohater pewnego dnia otrzymuje niebagatelnie wysoki rachunek - 5.5 miliona koron szwedzkich. Początkowo sądzi że to pomyłka lub żart lecz na jego nieszczęście nie jest to fikcja. WRD głównemu bohaterowi wystawiło tak wysoki...

To było bardzo ciekawe doświadczenie. Prosta fabuła, zwyczajny język i historia oparta na antytezie - banalny a zarazem arcyważny problem. Czym jest szczęście? Dlaczego ludzkie życie opiera się na nieustannym dążeniu do nowych wyznaczników naszej wartości? Dlaczego myślimy, że prawdziwe szczęście objawia się głównie pod postacią wielkich i najsilniejszych emocji? Opowieść o...

"Wciąż byłem beznadziejnie szczęśliwy. Pierwszy raz uderzyła mnie przyprawiająca o zawrót głowy myśl, że aktualna suma mojego Przeżytego Szczęścia w gruncie rzeczy być może jest trochę zaniżona."

Niepozorna książeczka, a jaka oryginalna historia! Każdy obywatel otrzymuje rachunek za... jego dotychczasowe życie. Dokładniej, za przeżyte szczęśliwe chwile. Wizja bardzo...

Moim zdaniem pozycja bardzo przeciętna, ponieważ potrafię cieszyć się życiem, dostrzegam małe rzeczy itp. itd.
Książka idealna dla tych osób, które twierdzą, że inni mają lepiej, moje życie jest beznadziejne itd.
Zawsze należy pamiętać, że nie wszystko złoto co się świeci, więc nigdy nie możemy powiedzieć, że ktoś ma lepsze życie od naszego, na jakiej podstawie ? Nie znamy...

Rachunek to opowieść, w której "Życie było po prostu na swój sposób piękne. Jasne, że musiało słono kosztować."

Książka podważa temat, że w życiu nie ma nic za darmo. W takim razie jakie wartości są bezcenne?

"W gruncie rzeczy musi istnieć pewnien opór, żebyśmy umieli cieszyć się małymi rzeczami."

Czytając tę książkę chyba liczyłam na bardziej realne zakończenie.

Dyskusje

• 2018