Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie

- Kategoria:
- sztuka
- Wydawnictwo:
- Muzeum Narodowe w Warszawie
- Data wydania:
- 2015-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2015-01-01
- Liczba stron:
- 313
- Czas czytania
- 5 godz. 13 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788371008696
- Tagi:
- muzea zbiory historia
„Proteusz” jest spacerownikiem po stu pięćdziesięciu latach fascynującej historii Muzeum Narodowego w Warszawie, największej i najbardziej szanowanej polskiej instytucji kultury.
Jacek Dehnel we wstępie wyjaśnia intrygujący tytuł książki:
„Muzeum Narodowe (…) przeszło ciekawsze wypadki, niż wiele starszych przybytków tego rodzaju. Od początku właściwie miało naturę proteuszową, nieustannie zmieniało swoje funkcje i zadania (...) Muzeum było to schronem, to konspiracyjną komórką, to koszarami...”
Intencją autorów i wydawców Proteusza było nadanie książce jak najbardziej powabnej i przystępnej formy przy dochowaniu rygoru ścisłości faktograficznej. Dzieje Muzeum opowiadane są wielotorowo: literackiej narracji towarzyszy historia w obrazach-dokumentach (ponad 300 ilustracji). Znajdziemy wśród nich archiwalne fotografie jego wnętrz, ludzi tworzących historię instytucji, fotoreportaże z życia Muzeum, a także reprodukcje dzieł, przedruki niezrealizowanych projektów gmachu z lat 20. XX wieku i wizerunki dawnej Warszawy, a nawet rysunki satyryczne.
Wyboru i opisu materiału ikonograficznego dokonała Anna Masłowska, kustosz w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych MNW.
Cennym uzupełnieniem publikacji są noty, w których zawarto informacje o najważniejszych postaciach i wydarzeniach związanych z historią Muzeum. To na poły albumowe wydawnictwo swoją oprawę graficzną zawdzięcza Lechowi Majewskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich grafików, cenionemu projektantowi książek.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Ciebie zainteresować
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Trzonem tego albumowego 'przewodnika' jest znakomity material ilustracyjny. Jacek Dehnel obudowal go tekstem fascynujacym i do czytania jednym tchem. Niestety - jak sam zastrzega - to tylko popularyzatorska kompilacja z dostepnych, opracowanych juz materialow zrodlowych. Do tego skromna bibliografia nie sugeruje duzego wkladu pracy.
Siegnawszy XVIII wieku opisuje przemiany i zadania instytucji, ktora w XX wieku stala sie na prawie piecdziesiat lat 'prywatnym ksiestwem' profesora Stanislawa Lorentza.
Ksiazka nie jest przegladem kolekcji Muzeum Narodowego W Warszawie. To opowiesc o dziejach budynku i jego funkcji.
Gwiazdki przede wszystkim za bardzo atrakcyjny material ikonograficzny.
Aby poczytac cos wartosciowego o historii tej Instytucji najlepiej siegnac po katalog wystawy z 2016 roku 'Marzenie i rzeczywistosc. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie'.
Trzonem tego albumowego 'przewodnika' jest znakomity material ilustracyjny. Jacek Dehnel obudowal go tekstem fascynujacym i do czytania jednym tchem. Niestety - jak sam zastrzega - to tylko popularyzatorska kompilacja z dostepnych, opracowanych juz materialow zrodlowych. Do tego skromna bibliografia nie sugeruje duzego wkladu pracy.
więcej Pokaż mimo toSiegnawszy XVIII wieku opisuje przemiany...