Uwikłani

WarBook
Ender
2015-12-02
2015-12-02

Póki co najlepsza książka Ogdowskiego jaką dane mi było czytać. Opisany zupełnie inny konflikt na Ukrainie niż ten znany z ekranów telewizorów. Obraz pokazany z perspektywy żołnierzy na froncie, gdzie nie rządzi nikt ani nic, a chodzi tylko o to, żeby zarobić oraz gangsterów, którzy zostają watażkami, sprawując swoje rządy w bandycki sposób i dogadując się z obiema stronami konfliktu. A w tym wszystkim zwykli ludzie, mieszkańcy strefy działań wojennych, którzy pragną tylko pokoju i dla których nie ważne jest, kto zwycięży. Do tego dziennikarze próbujący pokazać światu prawdziwe oblicze konfliktu.
Zakończenie, jak zwykle u autora, bez happy endu. Polecam.

Przyszedł czas na kolejne WarBook'owe spotkanie z Marcinem Ogdowskim. Z automatu nie czytałem opisu na odwrocie bo chciałem czym prędzej zniknąć w świecie znanym mi już z wcześniejszych pozycji autora. Książka ta była typowym strzałem "w ciemno", który od kilku ostatnich pozycji był jasno ukierunkowany, jednak coś było nie tak. Jakże wielkie było moje zdziwienie kiedy po pierwszych kilku zdaniach zorientowałem się, że nie jestem w Afganistanie. To przecież zupełnie inny kierunek, inne współrzędne, zupełnie inny konflikt.

Marcin Ogdowski tym razem przenosi czytelnika do Ukrainy i wojny, która toczy się w jej wschodniej części kraju. Obwód doniecki, starcia ukraińskich wojsk z siłami DRL oraz niepotwierdzone wsparcie Rosji ukazuje obraz, który może powodować pewne skojarzenia. Autor jednak bardzo sprawnie lawiruje w przedstawionej przez siebie wizji, rozmieszczając w niej dodatkowo czworo polskich znajomych jeszcze z czasów wojny w Afganistanie. Znajomych, którzy nie widzieli się od dłuższego czasu i których los umiejscowił po różnych stronach ukraińskiego konfliktu.

Tematyka ciężka, ale nie ze względu na narrację, czy też sposób prowadzenia akcji. Autor wyraźnie ukazał zawiłość tematu i jego różne punkty widzenia. Często gubiłem się po której stronie leży prawda, kto jest tym dobrym, a kto złym. Polscy bohaterowie dodatkowo utrudniali mi możliwość ustawienia się za którymś z nich, bo w końcu każdy reprezentował inną stronę konfliktu i każdy kierował się swoimi racjami. Dawni znajomi, "towarzysze broni", teraz postawieni po różnych stronach barykady.

"Nie żyjemy w świecie, w którym źli niszczą dobrych. To świat, w którym trudno odróżnić jednych od drugich" - Sean Penn

"Uwikłani" to kolejna udana pozycja Marcina Ogdowskiego. To historia ukazująca polityczne zakłamanie i dominującą pozycję silniejszego. To obraz teatralnych działań mających na celu zdobycie poparcia społecznego i medialnego utwierdzenia swoich racji. To pokaz bezwzględnego eliminowania przeciwności na drodze do upatrzonego przez siebie celu. To obraz niejasnej wojny, która rozgrywa się tuż za granicą naszego państwa.

Za cały komentarz niech posłuży motto "Nie żyjemy w świecie w którym źli niszczą dobrych. To świat, w którym trudno odróżnić jednych od drugich" Przygnębiające

Niesamowicie opisana trudna historia. Polecam każdemu ktoś choć trochę chciałby zrozumieć co się dzieje na Ukrainie.

2018
2010

Cholernie przygnębiająca książka. Ogdowski znów pokazuje klasę jako dziennikarz-pisarz, ale pisze o sprawach strasznych, nie dających nadziei na jakieś pozytywne rozwiązanie. Nie powinniśmy wobec konfliktu na Ukrainie stać obojętnie, bo to dzieje się tuż za naszą granicą, tylko... po której ze stron konfliktu winno stanąć nasze serce..?
Świadomie piszę "serce", bo to coś innego niż polityka. Czemu dobry Bóg pokarał nas takim położeniem...?

Świadomie piszę "serce", bo to coś...

Moja recenzja pod linkiem --> http://trzynasty-schron.net/ie_ksiazki_uwiklani.htm

Jak tylko widzę nazwisko "Ogdowski" na okładce książki to kupuję ją w ciemno, wiedząc, że będzie to kawał dobrej literatury. Najnowsza książka tegoż autora ponownie utwierdziła mnie w tym przekonaniu.

Tym razem, "Uwikłani", w przeciwieństwie do poprzednich tytułów Ogdowskiego, nie przeniosą nas w teatr działań wojennych na Bliskim Wschodzie, lecz na teren konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Autor, będąc korespondentem z frontu wojennego na wschodniej Ukrainie, swoje doświadczenia przelewa na fabularną opowieść, zręcznie tworząc równolegle toczącą się historię czterech bohaterów. Ten znany zabieg z poprzednich dzieł pisarza ponownie się sprawdził i dzięki temu fabuła cały czas nabierała tempa, a kluczowe momenty przeplatały się wzajemnie, łącząc pozornie niezwiązane ze sobą losy owych postaci. Ogdowski zgrabnie podsycał emocje czytelnika kończąc dany wątek punktem kulminacyjnym, przenosząc akcję na innego bohatera, niczym koniec odcinka w dobrym serialu sensacyjnym. Cała historia obiektywnie przedstawia niemalże aktualną sytuację na froncie, dzięki czemu oprócz rozrywki w postaci czytania, książka stanowi dobre źródło informacji o specyfice tego konfliktu.

Podsumowując, książka trzyma stale dobry poziom autora, łączy przyjemne z pożytecznym i nadaje się do polecenia każdemu fanowi książek o tematyce wojennej. Seria "War book" to klasa sama w sobie. Polecam!

„Nie żyjemy w świecie, w którym źli niszczą dobrych. To świat, w którym trudno odróżnić jednych od drugich”

Ukraińska „pełzająca wojna”, jak często określa się konflikt zbrojny rozgrywający się za naszą wschodnią granicą, mimo starań rządów i prób mediacji prowadzonych przez społeczność międzynarodową, nadal wydaję się sytuacją nie do rozwiązania, przynajmniej w jakimś bliżej określonym przedziale czasowym. Ze względu na geopolitykę, racje stanu, polski interes narodowy a zwłaszcza liczne, obecne nadal w naszej świadomości, historyczne zaszłości (zarówno w odniesieniu do Ukrainy jak i Rosji) owa skomplikowana i gwałtownie zmieniająca się sytuacja, elektryzuje i niepokoi również nas.

Prezentowana tu książka ” Uwikłani” jest próbą (bardzo udana, co trzeba przyznać otwarcie) przeniesienia wschodnio- ukraińskiego konfliktu na płaszczyznę literacką, przez znanego polskiego dziennikarza i autora, Marcina Ogdowskiego. Próba, która uderza nas dynamizmem sytuacyjnym, znajomością ukraińskich realiów oraz różnych aspektów prowadzenia wojny i towarzyszących jej, zawsze, poza kulisowych rozgrywek (często na styku polityki i wielkiego biznesu) odbywających się zarówno na płaszczyźnie regionalnej jak i międzypaństwowej. Wyłania się z jej treści obdarta z patosu i taniej, medialnej bohaterszczyzny, wizja okrutnego, krwawego i bezwzględnego, bratobójczego konfliktu, którego pokłosia nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

To historia czwórki przyjaciół, uwikłanych (jak sugeruje nam tytuł) w skomplikowany, militarno - polityczny konflikt, których życiowe i zawodowe wybory postawiły po dwóch, różnych stronach barykady: Michała walczącego jako ochotnik po stronie armii ukraińskiej, Marka, korespondenta wojennego dla którego tocząca się tu zbrojna batalia jest kolejnym reporterskim wyzwaniem, Piotra osobistego ochroniarza samozwańczego premiera Donieckiej Republiki Ludowej i w końcu Darii, pro-separatystycznej dziennikarki, próbującej odnaleźć się po traumatycznych osobistych przejściach, Łączy ich wspólna przeszłość, wspólne przeżycia i bardzo silne, emocjonalne więzy, które, jak się okaże, (mimo dzielących ich różnic) zdolne są przetrwać wszystko…

Książka jest naprawdę dobrze i wyraziście napisana, okraszona charakterystycznym dla pisarza literackim stylem, potrafiącym targnąć emocjami i przemówić do odbiorcy. Pomoże nam zrozumieć niesłychanie trudną sytuacje, zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną, w której znalazło się zdestabilizowane ukraińskie państwo, wliczając w to, niezbyt optymistyczne prognozy na przyszłość. To próba uzmysłowienia polskiemu czytelnikowi jak głęboko sięgają podziały w ukraińskim społeczeństwie i jak różne są oczekiwania jego obywateli w zależności od regionów z których pochodzą.

„Właśnie zyskał doskonałą ilustracje czegoś co mimo miesięcy spędzonych na Ukrainie nadal było dla niego doświadczeniem surrealistycznym. Kilkanaście kilometrów dalej wojska obu stron okładały się ogniem z dział i rakiet, a tu tymczasem trwało normalne życie”

Książka przedstawia konflikt na Ukrainie oczami Polskich żołnierzy. Jest wielką skarbnicą wiedzy o tym wydarzeniu.

Marcin Ogdowski Uwikłani Zobacz więcej