Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji

Warbook
2024-02-28
2024-02-28

✨ Recenzja
Przyznam się, że po raz pierwszy w życiu sięgnęłam po książkę będącą reportażem i bardzo cieszę się z tego wyboru. Dlaczego zdecydowałam się właśnie na tę książkę i współpracę z wydawnictwem WarBook? Odpowiedź jest bardzo prosta - ciekawość.
Nie oglądam wiadomości w komercyjnych telewizjach, ponieważ uważam je za niewiarygodne źródło informacji. Wielokrotnie przekonałam się na własnej skórze, że informacje tam są wypaczane i podają zafałszowany obraz sytuacji dla opinii publicznej. Jeśli szukam informacji, to tylko w mediach niezależnych.
Jestem pełna podziwu dla autora tej książki. To bardzo odważny człowiek, który wkroczył na ziemię ogarniętą konfliktem zbrojnym trwają przecież tuż za granicami Polski.
Uważam, że to bardzo ważna publikacja rzucająca światło na jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń współczesnych czasów.
Książka łączy w sobie elementy reportażu, analizy oraz publicystyki, co pozwala czytelnikom uzyskać kompleksowy obraz konfliktu na Ukrainie i zobaczyć brutalną rzeczywistość wojny. Zawiera obfitość statystyk i terminologii wojskowej, jednakże to nie sprawia, że jest mniej atrakcyjna… wręcz przeciwnie. To prawdziwa relacja z frontu, która również zawiera analizę konfliktu opartą na bardzo dużym zasobie wiedzy historycznej, militarnej i socjologicznej.
Rozdziały w książce są krótkie i poruszają między innymi tematykę cyberwojny, rasizmu, demografii, logistyki, ekonomi, okupacji, zbrojności i uchodźców, co pozwala zobaczyć ten konflikt z przeróżnych stron i jak najbardziej ukazać jego złożoność. Najważniejsze i najbardziej istotne jest to, że autor nie opowiada się po żadnej ze stron konfliktu. Czysta relacja i analiza, po której czytelnik sam może wyciągnąć wnioski.
Książka jest adresowana do wszystkich, którzy interesują się konfliktami zbrojnymi, zarówno tymi minionymi, jak i współczesnymi. Ale nie tylko. Uważam, że jest to lektura dla każdego, kto pragnie zrozumieć, dlaczego Ukraina prowadzi walkę, i jakie znaczenie ma ta walka dla świata.

✨ Recenzja

„Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji” autorstwa Marcina Ogdowskiego to ważna i poruszająca publikacja, która rzuca światło na jeden z najbardziej dramatycznych konfliktów współczesności. Wydawnictwo Warbook przedstawia książkę, która łączy w sobie reportaż, analizę oraz publicystykę, dostarczając czytelnikom kompleksowego obrazu wojny w Ukrainie.
Marcin Ogdowski jest człowiekiem o niezwykłej odwadze, który śmiało penetruje strefy działań wojennych. Jego głębokie zrozumienie Ukrainy, genezy konfliktu oraz jego bieżącego przebiegu pochodzi nie tylko z bezpośrednich doświadczeń, ale także z dogłębnej analizy i solidnego warsztatu badawczego. Książka „Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji” to nie tylko relacja z frontu, to również twarda analiza konfliktu, oparta na wiedzy z zakresu historii, wojskowości i socjologii. Ogdowski przedstawia swoje spostrzeżenia z racjonalną argumentacją, co czyni jego publikację niezwykle wartościową z punktu widzenia naukowego, ale i dostępną dla szerszej publiczności. Autor przenosi czytelnika w sam środek brutalnej rzeczywistości wojny, jednocześnie zachowując dystans analityka i publicysty. Swoją książkę kieruje nie tylko do tych, którzy interesują się współczesnymi konfliktami zbrojnymi, ale także do każdego, kto pragnie zrozumieć, dlaczego Ukraina walczy i co ta walka oznacza dla świata.
„Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji” to książka, która budzi refleksję, wywołuje emocje i skłania do głębszego zastanowienia się nad współczesnym światem. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie lepiej zrozumieć złożoność współczesnych konfliktów i znaczenie solidarności międzynarodowej w obliczu agresji.

Marcin Ogdowski jest...

„Słonko świeci, ptaszki śpiewają, ludzie się zabijają...”

Od samego początku ludzkość była świadkiem licznych konfliktów, które zazwyczaj miały miejsce gdzieś daleko, na obrzeżach naszej codzienności. Jednakże, czasem wojna staje się realnością, która zaczyna pukać do naszych drzwi. Tak właśnie jest w przypadku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, który toczy się niemalże na naszych własnych granicach. Marcin Ogdowski w swojej książce "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" stara się przybliżyć czytelnikowi tę dramatyczną rzeczywistość, odkrywając jej różne aspekty i konsekwencje. Poprzez analizę faktów, osobistych refleksji oraz rozmów z ludźmi dotkniętymi tym konfliktem, autor ukazuje skalę tragedii, która trwa już od dziesięciu lat.

Książka "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" to niezwykle głęboka i przemyślana analiza konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, która pozwala spojrzeć na tę dramatyczną sytuację z różnych perspektyw. Marcin Ogdowski nie tylko przedstawia suche fakty i własne spostrzeżenia, ale również przedstawia fragmenty rozmów z ludźmi dotkniętymi bezpośrednio tym konfliktem, co nadaje narracji autentyczności i głębi.

W swojej książce autor podejmuje szereg tematów, takich jak cyberwojna, ekonomia, koalicje, okupacja, rasizm, szantaż, uchodźcy czy wojownicy. Przedstawiając krótkie rozdziały poświęcone każdej z tych kwestii, Ogdowski ukazuje złożoność konfliktu oraz jego wielowymiarowy charakter. Nie ogranicza się jedynie do faktów czy suchych danych, lecz wnosi do narracji także swoje przemyślenia, refleksje i analizy.

Niezwykle ważnym elementem książki jest początek konfliktu pomiędzy Rosją a Ukrainą, który stopniowo narastał, przynosząc ze sobą ogrom cierpienia dla wielu ludzi. Szczególnie godne podziwu jest to, że autor nie faworyzuje żadnej ze stron konfliktu, prezentując obiektywną perspektywę.

Na samym końcu książki znajdują się ilustracje, które ukazują zarówno zniszczenia, jak i bohaterstwo ludzi. Fotografie zniszczonych domów, porzuconych wraków czołgów są równie ważne jak obrazy dzielnych żołnierzy, którzy codziennie ryzykują swoje życie.

Przeczytanie tej książki pozwala spojrzeć głębiej na rosyjsko-ukraiński konflikt. Osobiście, książka ta pozwoliła mi otworzyć oczy na wiele kwestii oraz sprawiła, że bardziej podziwiam ukraińskich żołnierzy, którzy tak odważnie walczą dla dobra swojego narodu. Konflikt na Ukrainie trwa już dziesięć lat, i mimo że toczy się on tuż obok naszych granic, często jesteśmy zbyt oderwani od jego rzeczywistości. Dzięki lekturze "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" możemy lepiej zrozumieć jego skalę i tragiczne konsekwencje dla ludzi. Książka ta stanowi solidne kompendium wiedzy na ten temat oraz głos człowieka, który wojnę na własnej skórze doświadczył.

Czy książkę polecam? Po zakończeniu lektury "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" nie sposób pozostać obojętnym. Książka ta staje się dla czytelnika oknem do świata brutalnej rzeczywistości, która dzieje się niemalże tuż obok naszych granic. Dzięki głębokiej analizie konfliktu oraz autentycznym relacjom z jego uczestnikami, Marcin Ogdowski wnieść do debaty na temat wojny na Ukrainie nowe, ważne spojrzenie. Gorąco polecam tę książkę wszystkim, którzy pragną lepiej zrozumieć to tragiczne wydarzenie oraz docenić odwagę tych, którzy walczą o swoją wolność i godność. "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" to lektura, która nie tylko edukuje, ale także wzrusza i inspiruje do refleksji nad sensem walki oraz wartością pokoju.

„Słonko świeci, ptaszki śpiewają, ludzie się zabijają...”

Dobra, dobra, ale liczyłem na coś wiecej.
Tu dożo reportaży de facto znanych, to świeży materiał.
To uporządkowany, ale jak wyżej.
Mniejmy nadzieję, że szybko przestanie przybywać nowych materiałów, a będą materiały o odbudowie.

Dobra, dobra, ale liczyłem na coś wiecej.
Tu dożo reportaży de facto znanych, to świeży materiał.
To uporządkowany, ale jak wyżej.

Sięgając po powieść „Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji” byłam jej niezwykle ciekawa. Pamiętam ten dzień kiedy rozpoczęła się ta pełnoskalowa wojna. Ciężkie przeżycie. Mimo iż człowiek ma w głowie, że na świecie wojny toczą się nieustannie to jednak wojna u naszego sąsiada była dla mnie szokiem. Dlatego ta książka jest ważna i powinniśmy ją przeczytać. Nie zapominajmy jednak o tym, że wojna na Ukrainie trwa od DZIESIĘCIU LAT! Jednak konflikt pełnoskalowy rozpoczął się 24 lutego 2022 roku.

Na początku powiem, że nie jest to książka, którą da się przeczytać w jeden dzień. Tutaj potrzebowałam spokoju i skupienia, dlatego czytałam ją kilka dni. Autor przedstawia nam ten konflikt w sposób merytoryczny, dający do myślenia. Książka Marcina Ogdowskiego jest napisana bardzo przemyślenie. Czytając ją zobaczymy konflikt rosyjsko-ukraiński z innej perspektywy niż tylko powierzchownie, bowiem autor sam uczestniczył w walkach na froncie.

Marcin Ogdowski, autor, jest niezwykle odważnym (w moim mniemaniu) człowiekiem. Jako reporter jest w centrum konfliktu. Jego opisy pobytu na froncie są dla czytelnika wstrząsające. Jednak dodaje to książce autentyczności, ponieważ wiemy, że zawarte w tym reportażu informacje są realne.

Autor zaskakuje czytelnika wiedzą nie tylko z pobytu na froncie, ale i bogatą wiedzą historyczną i wojskową. Marcin Ogdowski porusza czytelnika, ale też zmusza nas do refleksji. Podczas czytania musimy się zatrzymać i zastanowić, po co jest ta wojna? Jakie będą jej konsekwencje? Czy uda się uchronić inne państwa przed agresorem? Czy jesteśmy przygotowani na wojnę? Te przemyślenia może i są brutalne. Jednak nikt z nas nie wie do czego jeszcze jest zdolny Putin.

Mimo iż „Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji” jest reportażem to język jest bardzo przyjemny w odbiorze. Chociaż czasem spotykałam się ze słownictwem fachowym to nie przeszkadzało mi to w odbiorze książki, lecz momentami musiałam sięgnąć do słownika, aby dowiedzieć się danego znaczenia.

Największą zaletą "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" jest dla mnie fakt, że nie jest to jedynie kolejna zwykła książka o wojnie. Jest to autentyczne świadectwo człowieka, który był na froncie i doświadczył na własnej skórze okrucieństw konfliktu. Ogdowski nie tylko opowiada o wojnie, ale również stara się zrozumieć jej genezę i przyczyny, zarówno od strony ukraińskiej, jak i rosyjskiej.

Warto zaznaczyć, że książka ta nie jest lekturą łatwą czy przyjemną – opisuje ona brutalność i cierpienie wojny w taki sposób jak jest naprawdę. Niejednokrotnie opisy wstrząsają czytelnikiem. Jednak jej lektura jest niezwykle ważna, jeżeli chcemy poznać realia tego konfliktu.

Podsumowując, "Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji" to niezwykle mądra i wartościowa książka. Dostajemy tutaj niezwykle rozbudowaną analizę konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Ten reportaż jak już wspomniałam niejednokrotnie zmusi czytelnika do refleksji. Jednak uważam, ze poznanie tej książki jest bardzo ważne.

IG: @libresunn

Kilkanaście dni temu obchodziliśmy druga rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, rozpoczynającej krwawą, wyniszczającą, straszliwą wojnę, jakiej Europa nie doświadczyła od 1945 roku. Znakomitym podsumowaniem tego czasu jest premiera książki Marcina Ogdowskiego pt. „Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Warbook. Znakomitym, gdyż w rzetelny, przystępny i niezwykle analityczny sposób wyjaśnia nam ona to, czym jest ten konflikt.

Kolejne litery alfabetu i kolejne hasła związane z wojną na Ukrainie, m.in. takie jak Bestialstwo, Front, Język, Okupacja, Rasizm, Uchodźcy, czy też Wojownicy... To tytuły kolejnych rozdziałów, za którymi kryją się fakty, analizy, wspomnienia autora oraz rozmowy z ludźmi, którzy walczą na tej wojnie, którzy wiedzą o niej najwięcej, których dotknął jej koszmar. I każdy z nich wydaje się niezwykle ważnym, niezbędnym na stronach tej książki i kluczowym ku temu, by zrozumieć tę wojnę, jej przyczyny, przebieg i wagę nie tylko dla samej Ukrainy, ale też i dla całej Europy oraz świata.

Marcin Ogdowski wykorzystał na potrzebę tej książki doskonale sprawdzony pomysł, jakim to posłużył się w 2011 roku tworząc równie interesującą publikację pt. „Z Afganistanu.pl. Alfabet polskiej misji”. Otóż tak tam, jak i w tym przypadku mamy krótkie, zazwyczaj kilkustronicowe teksty poświęcone rozmaitym aspektom wojny, które obejmują tło chronologicznych wydarzeń, działania i postępy na froncie, ludzkie dramaty, czy też wreszcie jej wpływ na ogólnoświatową sytuację. Efektem jest znakomita pozycja spod znaku literatury faktu, która z jednej strony odkrywa przed nami wiele nieznanych aspektów tego trwającego tak naprawdę nie dwa, a już 10 lat konfliktu, zaś z drugiej przypomina nam o jego wadze również i dla nas, o czym wielu ludzi zapomniało za sprawą spowszednienia tego, czym jest wojna na Ukrainie.

Liczby, nazwy miejscowości, nazwiska żołnierzy, polityków i cywilów, słynne potyczki z walkami o Wyspę Węży na czele... - to ważne elementy tej książki, które służą przedstawieniu faktów i kolejnych elementów opisywanego tu konfliktu, skupiając naszą uwagę m.in. na bestialstwie Rosjan w Buczy, na totalnym chaosie rosyjskiej armii na froncie, na politycznych reakcjach zachodniego świata, czy też wreszcie na skuteczności broni przekazanej Ukrainie przez Europę, Polskę, Stany Zjednoczone. Jednocześnie jest tu coś jeszcze - przemyślenia, wnioski i analizy doświadczonego dziennikarza w osobie Marcina Ogdowskiego, który od lat bywał i wciąż bywa na frontach świata i który czerpie ze zdobytej w ten sposób wiedzy na kartach tej książki. I to jest tu dla mnie rzeczą absolutnie najważniejszą, niemożliwą do odnalezienia w informacyjnych przekazach i tym samym kluczową w tym, by zrozumieć tę wojnę.

To również opowieść o Ukrainie i Rosji, czyli dwóch sąsiednich krajach, które niegdyś tworzyły de facto całość pod panowaniem sowieckiej władzy. Opowieść o różnicach, zrodzonych konfliktach i dziś nie możliwej do zakopania nienawiści po tym, co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich lat. I co ciekawe, autor poświęca tu tyleż samo miejsca Ukrainie i Rosji, gdyż tylko w ten sposób możemy zrozumieć okoliczności inwazji w 2022 roku, społeczne nastawienie w obu krajach, heroiczną postawę zwykłych Ukraińców i bierność rosyjskich ulic, które godzą się na to szaleństwo. Zrozumieć Ukrainę i Rosję, co jest rzeczą fundamentalną.

Z pewnością jest to również książka na „tu i teraz”, gdy oto z jednej strony mamy za sobą już dwa lata pełnoskalowego konfliktu, które pozwalają nam wiedzieć o tej wojnie naprawdę wiele... zaś z drugiej strony mamy do czynienia z najtrudniejszą od wielu miesięcy sytuacją na froncie, gdzie Ukraina zmaga się z niedoborem amunicji. Bo też prawdą jest, że nikt z nas nie wie tego, jak potoczy się ten konflikt i czy za pół roku, rok bądź też dwa lata będziemy w tym samym jego miejscu, czy też będzie to czas triumfu jednej ze stron, a być może los pisze jeszcze inny scenariusz. Faktem jest, że dobrze się stało, iż taka książka powstała właśnie teraz.

Tej ważnej, mądrej, niejednokrotnie zaskakującej i równie często poruszającej treści, gdy oto poznajemy ludzkie dramaty i żal za utraconymi przyjaciółmi autora..., dopełnia bogata porcja ilustracji. To zdjęcia z wypraw Marcina Ogdowskiego do Ukrainy - tych sprzed lat, ale też i tych sprzed miesięcy, które przedstawiają zniszczone domy, porzucone wraki czołgów, groby i ludzi, którzy przeżyli to piekło i którzy wciąż w nim są. To również fotografie dzielnych żołnierzy, z których nie każdy miał szczęście przeżyć do dnia dzisiejszego, stając się tym samym nieśmiertelnym bohaterem Ukrainy. I zapewniam was, że nie można przejść wobec tych obrazów obojętnym...

„Zabić Ukrainę. Alfabet rosyjskiej agresji”, to książka o wojnie tuż za naszą granicą, o w mej ocenie wciąż za mało docenianym poświęceniu Ukraińców, którzy walczą tyleż za siebie, co i za nas, jak i wreszcie o współczesnym nam świecie i jego słabości, gdy oto w XXI stuleciu jeden zakompleksiony szaleniec jest w stanie wzburzyć naszą rzeczywistość, grożąc nuklearnym Armagedonem. Jednocześnie jest to również książka o nadziei, że jak nas tego nauczyła historia, zło zazwyczaj przegrywa. I oby tym razem było podobnie. Polecam.

• Biblioteka
  • Ebook_Epub