Na ratunek Shanti

Okładka książki Na ratunek Shanti Patricia Leitch
Okładka książki Na ratunek Shanti
Patricia Leitch Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Jinny z Finmory (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jinny z Finmory (tom 1)
For Love of a Horse
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-04-25
2012-04-25
Grażyna Borkowska
konie

Pamiętam, że długo ta książka u mnie leżała na półce, ale kiedy w końcu ją przeczytałam, bardzo mi się podobała.

Rodzina Mandersów zmęczona intensywnym życiem w dużym mieście przeprowadza się do położonej wśród szkockich wzgórz wioski Finmory. Główna bohaterka Jinny Manders uwielbia zwierzęta i malowanie. Ma tylko jedno marzenie – posiadać własnego kucyka. Los, którego nigdy nie możemy przewidzieć ma jednak dla Jinny inne plany. Stawia na drodze dziewczynki cyrkową klacz. Koń, bardzo źle traktowany w cyrku panicznie boi się ludzi. Jinny bez wahania postanawia pomóc Shanti. Mimo starań wydaje się, że Shanti już nigdy nie zaufa ludziom, zrażona wcześniejszymi doświadczeniami, jednak główna bohaterka zrobi wszystko, by ocalić ukochaną klacz arabską. Dziewczynka nieraz narażając swoje zdrowie a nawet życie będzie walczyć o wymarzone zwierzę…
Warta polecenia powieść dla nastoletnich miłośników koni, lecz nie tylko. Pierwszy tom z serii uczy czytelnika cierpliwości do zwierząt, którym poprzez złe traktowanie jednych ludzi trudno jest zaufać innym, nawet tym, którzy chcą dla nich dobrze.

Nie jestem nastoletnią "koniarą", więc w zachwytnie wpadłam. Moim zdaniem to pozycja dobra na rozczytanie osób, które uwielbiają konie i jazdę konną, zwłaszcza, ze jest to cała seria. Książka napisana prostym językiem, ale bohaterowie dość wyraziści, a koń piękny. Zachowanie Jinny (głównej bohaterki) mnie momentami wkurzało, ale z drugiej strony, gdyby nie jej ośli upór...

Jinny Manders wraz z rodzicami wyprowadza się z miasta do położonej wśród dzikich szkockich wzgórz wioski Finmory. Ma tylko jedno marzenie- chciałaby mieć własnego kucyka.Gdy jednak los stawia na jej drodze źle traktowaną przez cyrkowców klacz o imieniu Shanti, dziewczynka bez wahania postanawia jej pomóc. Choć wydaje się,że zwierzę nigdy jej nie zaufa, Jinny zrobi wszystko, żeby je ocalić.

Najbardziej mi się w tej książce podobało to, że dziewczynka o imieniu Jinny po raz pierwszy po zobaczeniu źle traktowanego konia, od razu zapragnęła przywieźć go do domu - ją - i móc z nią jeździć na przejażdżki i się nią zajmować. Jest bardzo ciekawa i wzruszająca.

Super książka!!!

Super książka!!!

Książka napisana prostym językiem. Czytając ją wcale się nie nudziłam. Pierwsza część to tylko wprowadzenie do jeszcze lepszych ok.12 książek, które opisują pełne akcji przygody Jinny.

Na półkach: , , , , , , ,

Książka rewelacyjna nie,tylko dla koniarzy!
Świetnie bawiłam się przy czytaniu.
Historia szczególnie dla dziewczyn,choć może i chłopcom się spodoba ;)

Książka rewelacyjna nie,tylko dla koniarzy!
Świetnie bawiłam się przy czytaniu.
Historia szczególnie dla dziewczyn,choć może i chłopcom się spodoba ;)

Kiedy byłam młodsza czytałam wszystkie książki o konia, nie liczyło się wtedy dla mnie nic innego ważne, że o tych wspaniałych zwierzętach. Z tego samego powodu sięgnęłam po tą publikację. Na pewno wielu Was zdążyło zauważyć, iż jest to utwór raczej skierowany dla młodszych. Owszem, lecz czy przez to jest ona mniej ciekawą lub interesującą pozycją? Nic bardziej mylnego!

Rodzinę Manders poznajemy w trakcie przeprowadzki do gospodarstwa Finmory w Szkocji. Dla wszystkich jest to ogromne wyzwanie, a dla ich ojca spełnienie marzeń, który ucieka z miasta i porzuca pracę kuratora na rzecz wytwarzania glinianych naczyń, bo ma dość rosnącego w nim poczucia winy, gdy nie może pomóc zagubionym dzieciakom.

Główna bohaterka to jedenastoletnia Jinny, ma ona dwójkę rodzeństwa: czternastoletnią siostrę
Petre i dziewięcioletniego brata Mike'a. Dziewczynka uwielbia rysować i jako jedyna z rodziny fascynuje się końmi. Dla niej zmiana miejsca zamieszkania to szansa na posiadanie własnego wierzchowca. Pomimo swojego młodego wieku, Jinny jest osobą bardzo zdeterminowaną, upartą i konsekwentną w dążeniu do celu. Równocześnie to zwyczajna nastolatka bujająca w obłokach i okropnie roztrzepana.

Marzenie dziewczynki o posiadaniu własnego konia jest jeszcze silniejsze, gdy poznaje ona Shanti (wtedy jeszcze Yasmin - koń zabójca). Pierwszy raz widzi ją w cyrku do którego zabiera ją i brata ojciec. Klacz jest przez tresera jest przedstawiana, jako niebezpieczne, a wręcz groźne i nie okiełznane zwierzę. Bita batem i wyzywana zostaje wpuszczona na scenę. Żaden z widzów nie reaguje na złe traktowanie konia. Oprócz Jinny przez cały czas patrzyła ona ze zgrozą i łzami w oczach, buntując się w środku. Przerywa cały występ wbiegając na scenę - krzyczy i wyrywa mężczyźnie bat. Widownia myśląc, że to część przedstawienia ożywia się i głośnio wiwatując klaszcze z aprobatą, zaś pracownicy cyrku bardzo szybko wypraszają wszystkich z namiotu. Ojciec bohaterki przepraszając ich za zamieszanie zabiera dzieci do domu. Wydawałoby się, że wtedy losy dziewczynki i konia się rozchodzą, jednak autorka przyszykowała dla czytelników zwrot akcji dzięki któremu Jinny i Shanti znowu się spotykają i dziewczynka musi przejść niezmiernie długą drogę, by klacz jej zaufała i należała do niej. Jaką i ile miała przeszkód przekonajcie się sami!

Pani Patricia stworzyła niezwykle interesującą powieść. Wraz z jej słowami i licznymi, a zarazem ciekawymi opisami przyrody przenosiłam się na pokryte bujną zielenią wzgórza lub na piaszczystą plażę w Szkocji. Oprócz tego uwagę przykuwają dosyć zawiłe, ale interesujące relacje pomiędzy bohaterami. Mają oni całkiem różne charaktery i inne hobby; jednak lubią się, szanują i uzupełniają w życiu domowym. Sam język powieści początkowo wydaje się lekki i prosty ze strony na stronę okazuje się barwny i przyciągający czytelnika.

To wzruszająca i pełna humoru książka, którą gorąco polecam nie tylko miłośnikom koni. :)

Licząc na ciekawą serię opowiadań o końskiej tematyce niestety spotkałam się z rozczarowaniem. Moim zdaniem pozycja ta jest troszkę przynudzająca, jeden wątek który można by streścić krócej jest rozciągany na całą opowieść. Książka nie jest całkowicie zła, nie mniej jednak - szału zdecydowanie nie ma.

• Konie
  • O koniach