Nieujarzmiona

Okładka książki Nieujarzmiona Patricia Leitch
Okładka książki Nieujarzmiona
Patricia Leitch Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Jinny z Finmory (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Jinny z Finmory (tom 2)
A Devil to Ride
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-10-10
2012-10-10
Grażyna Borkowska
Konie

Jinny bardzo martwi się o Shanti, którą jak najszybciej trzeba ujarzmić. Dziewczynka boi się, że ktoś może w końcu odkryć, że koń jest zbyt narowisty, by ktokolwiek mógł go dosiąść. Jinny zrobi wszystko co w jej mocy, by pomóc niepokornemu zwierzęciu. Gdy w okolicy zjawia się Clare Buley, gwiazda jeździectwa wygrywająca wszystkie konkursy, wydaje się, że los postawił na drodze Jinny odpowiednią osobę. Nic jednak nie ma za darmo, także pomoc Klary ma swoją cenę. Co dziewczyna będzie musiała poświęcić dla dobra swojej klaczy? Czy współpraca z Klarą przyniesie pożądane efekty i opłaci się Jinny?

inny bardzo się martwi o Shanti - ktoś może w końcu odkryć, że koń jest zbyt narowisty, by ktokolwiek mógł go dosiąść. Dziewczyna zrobi co w jej mocy, by pomóc niepokornemu zwierzęciu. Gdy w okolicy pojawia się Clare Buley, gwiazda jeździectwa, wydaje się, że sprawy przybiorą lepszy obrót. Nic jednak za darmo. Jak wiele Jinny będzie musiała poświęcić dla dobra swojej klaczy?

Według mnie bardzo ciekawa historia, jednak mało prawdopodobna, ponieważ jak jedenastoletnia dziewczynka może ,,ogarnąć" narowistego konia?
Po pojawieniu się w okolicy gwiazdy w świecie jeździeckim główna bohaterka narasta w nadziei o poskromieniu konia.

Książka mija się z prawdą, każdy szanujący się jeździec wie jak zachowują się dzikie,skrzywdzone przez ludzi konie. Może i Jinny ma problemy z klaczą, ale one są tak nie wielkie w porównaniu co taki koń może zrobić w rzeczywistości. Wszystkim miłośnikom końskich przygód polecam Heartland, z którego można wynieść jakieś informacje.

Zachwycona i oczarowana jestem tą książką przepiękna historia o Jinny dziewczynce,która bardzo kocha zwierzęta.
Dba bardzo i kocha swoją piękną klacz Shanti.
Shanti jest koniem narowistym nikomu nie da się dosiąść, trudno ujarzmić ją.
Dziewczynka pragnie pomóc swojej ukochanej klaczy, żeby zaufała jej obdarzyła zaufaniem.
Gdy w okolicy pojawia się Klara sprawy przynoszą inny obrót sprawy wszystko się zmienia.
Piękne klimaty, obsadzone na ślicznej farmie w Szkocji.
Cudna opowieść,wartka akcja kocham bardzo konie jestem miłośniczką tych przepięknych, mądrych koni.
Trzeba mieć cierpliwość, delikatnym być dla koni, by zaufały powoli ludziom.
Jest przecudna książka przeczytałam chętnie polecam!!!

Dba bardzo i kocha swoją piękną klacz Shanti.
Shanti jest koniem narowistym nikomu nie da się dosiąść, trudno ujarzmić ją.
Gdy w okolicy pojawia się Klara sprawy przynoszą...

Jinny ma coraz więcej problemów z wciąż narowistą Shanti. Boi się, że w pewnym momencie rodzice nie pozwolą jej na dosiadanie klaczy. W Finmory zjawiły się rybołowy, co jest rzadkim zdarzeniem. Rodzina dziewczyny patroluje gniazdo, by nic nie stało się ptakom. Do miasta wróciła Klara-utytułowany jeździec. Zawsze wygrywa każde zawody-trudno się dziwić, gdyż posiada tresowane arabskie konie. Jinny uważa, że tak doświadczona dziewczyna może jej pomóc. Klara w końcu zgadza się lecz Jinny nie tak to sobie wyobrażała...

Bardzo dobra seria, pisana prostym językiem, czyta się szybko i z przyjemnością.

Muszę przyznać, że się szczerze zawiodłam na tej książce. Dawno czytałam pierwszą część, ale jestem pewna, że mi się spodobała. W każdym razie, na pewno była lepsza od tej. W większej mierze zawiodłam się i denerwowałam przez główną bohaterkę-Jinny. Jej głupota i naiwność doprowadzały mnie do szału.
(Spoiler)
Zwłaszcza kiedy zostawiła rybołowy, by obejrzeć araby i wypaplała w ogóle o nich. Jak można być tak głupim!
(Po spoilerach)
Ale poza główną bohaterką to zawiodłam się również na przewidywalności. Ta książka była tak przewidywalna, że mogłabym nie przeczytać ponad połowy książki, a i tak wiedziała bym, co się wydarzyło. Jednak jest coś co mi się podobało-Shanti. Kocham konie i rozumiem Jinny pod tym względem. Dzięki Shanti dałam radę znosić Jinny, chociaż dalej nie mogę zrozumieć (częściowy spoiler),jak mogła być tak zapatrzona w Klarę, ludzie są chyba jednak jakieś granice. Ale najważniejsze, że potem przejrzała na oczy.
Jedno jest pewne- teraz nie jestem aż tak zafascynowana tą książką, by bez opamiętania kupować kolejne części. Zanim bowiem ją zaczęłam czytać, to już wiedziałam, że jest tak gdzieś z 5 części, a nie chciałam ich kupować. Teraz przynajmniej nie będzie mnie kusiło.

Jak dla mnie powinno się przeczytać jeśli się czytało pierwszą część, głównie po to, by zobaczyć Jinny w tym innym świetle. Tylko ostrzegam, że można się zawieść,
Kanakuji

(Spoiler)
Zwłaszcza kiedy zostawiła rybołowy, by obejrzeć araby i...

SUPER!

SUPER!

Z tomu na tom jest coraz lepsze.

Z tomu na tom jest coraz lepsze.

Super książka!!!

Super książka!!!