Listy 1923-1956 Tom 1

Okładka książki Listy 1923-1956 Tom 1
Mieczysław GrydzewskiJan Lechoń Wydawnictwo: Więź biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Więź
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski, Marek Jan Chodakiewicz, Tomasz Gabiś, Jerzy Gizella, Marta Kwaśnicka, Jan Lechoń, Józef Mackiewicz, Olga Płaszczewska, Krzysztof Polechoński, Jan Sochoń, Andrzej Waśko, Wojciech Wencel, Marek Zieliński, Przemysław Żurawski vel Grajewski
Ocena 8,0
Arcana nr 161 Andrzej Babuchowski...
Okładka książki Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimierz Wierzyński
Ocena 7,8
Listy 1941-1956 Jan Lechoń, Kazimie...

Dwa opasłe tomy korespondencji Jana Lechonia z Mieczysławem Grydzewskim to gratka dla wszystkich, którzy chcą nie tylko przypomnieć sobie wizerunek poety znany z podręczników szkolnych, ale także poznać Lechonia-homoseksualistę. Listy pochodzą głównie z lat 1945-1956, kiedy autor „Balu u senatora“ osiadł w Stanach Zjednoczonych, a jego wieloletni przyjaciel i wydawca mieszkał w Londynie. Tematów rozmów przez ocean jest wiele, bo też sporo dzieje się w polityce, omówienia wymaga też ścisła współpraca redakcyjna, zawsze znajdzie się jednak miejsce na obgadanie kolejnych znajomych. Lechoń niechętnie pisze o swoim życiu intymnym, w żadnym z listów nie pada nazwisko jego ówczesnego partnera – Aubrey’a Johnstona – jednocześnie niezmiernie spragniony jest wszelkich informacji na temat znajomych homoseksualistów, dopytuje się i żartuje: „Piszesz mi, że Borman jest zakochany w Łempickim ,po uszy’. To bardzo ciekawe, ale głowię się, jak to wygląda – napisz mi jakieś szczegóły“. Grydzewski czasem spełnia prośby, pod koniec 1949 r. pisze o perypetiach Antoniego Bormana, który wynajmował mieszkanie u Mariana Hemara: „Kłócą się i Hemar chce go wyrzucić. Niedawno zagroził mu procesem o orgię, o ile nie wyprowadzi się w ciągu trzech dni. U Bormana był Łempicki i Tala Potocka (bardzo ładna, ale zupełne zwierzątko). Podobno jakaś lokatorka podsłuchała, że Tala krzyczała: ,Leżycie z gołymi dupami na łóżku, a co ja, biedna kobieta, mam z tego?’ zniszcz tę kartkę“. Lechoń szybko zrewanżował się informacją: „Nie wiem, czy Ci pisałem, że Zosia R. zawróciła w głowie jakiejś bogatej lesbijce, która gotowa jest na nią przekazać majątek“. I tylko czasem, kiedy już dużo nagromadziło się wiadomości o tym „kto jest“ i jakie zajmuje stanowisko, poeta narzekał obłudnie: „W życiu moim nie przypuszczałem, że pederaści naprawdę mogę owładnąć światem“.

(Krzysztof Tomasik, nr 9)

Dodaj cytat z książki Listy 1923-1956 Tom 1