Czas pluskiew

Okładka książki Czas pluskiew Krzysztof Mroziewicz
Okładka książki Czas pluskiew
Krzysztof Mroziewicz Wydawnictwo: Wołoszański kryminał, sensacja, thriller
354 str. 5 godz. 54 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo:
Wołoszański
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
354
Czas czytania
5 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361232001
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
567
443

Na półkach: , ,

Krzysztofa Mroziewicza znam z dwóch książek czytanych jeszcze na początku mojej fascynacji Indiami - "Ucieczka do Indii" i "Ćakra czyli kołowa historia Indii". Czytałam je z ciekawością, bo też i Mroziewicz dotknął Indii! 10 lat pracując tam jako dziennikarz, potem po Byrskim jako ambasador w Delhi.
Po tę książkę sięgnęłam jednak z wahaniem. Zaniepokojona zaciętością czy też goryczą w twarzy autora, zniechęcona tematem. Szpiegostwo, wywiady? Czy chcę to znać?
Mroziewicz przedstawia tu impresje z całej swojej pracy dziennikarza i dyplomaty, więc mamy i temat Kuby i World Trade Center, Bin Ladena, czy Mata Hari, Holenderki, która poślubiwszy oficera armii kolonizatorów poznany na Sumatrze taniec azjatycki pokazała w Paryżu prezentując się jako urodzona w Kerali córka bramina i devadasi. Zanim rozstrzelano ją jako niemieckiego szpiega ogłosiwszy się wyznawczynią Śiwy na magię Wschodu i swój taniec nago zwiodła bardzo wielu ludzi.
Podobnie jak on jako dziennikarz w Indiach miał szukać w prasie indyjskiej poloników, ja w jego książce chciwie wypatrywałam czegoś o Indiach. Niestety w tej książce, w której wciąż powraca żal autora za posądzenie go o bycie szpiegiem dużo o szpiegach, wywiadzie, mało o Indiach. Czy Mroziewicz szpiegiem był? Nie wiem, teraz coraz mnie wiemy, kim kto był w Polsce i po co.
A co pisze o Indiach? Właściwie Indie pojawiają się jakby w tle. Bombaj jako miasto po którym Mroziewicz oprowadzał córkę Jaruzelskiego, Monikę, Czennai jako miasto, które dowiedziawszy się, że w Delhi stawiają Jaruzelskiemu zarzuty z powodu ujawnienia afery z naszymi szpiegami w Indiach przekornie przyjęło go gościnnie. Są wzmianki o separatyzmie pendżabskim, o naksalitach, o tym, że Indusi nie lubią kawałów o politykach, bo uważają je za naruszenie cudzej prywatności. Właściwie tylko Indiom poświęcone są dwa rozdziały - "Malediwy"
(obraz indyjskiej pomocy wojskowej udzielonej archipelagowi w sytuacji pirackiego ataku na wyspy) i "Grenada Rajiva Gandhiego". To bardzo ciekawy rozdział. Szczegółowo przedstawia historię Cejlonu, który stał się Sri Lanką. Szczególną uwagę zwracając na konflikt między buddyjskimi Syngalezami i hinduskimi Tamilami. Rajiv Gandhi przejąwszy władzę po sikhijskim zamachu na jego matkę Indirę wmieszał się w konflikty na wyspie. Wzbudzając w szkolonych w Indiach tamilskich partyzantach nadzieję na to, że uda im się na wyspie stworzyć niezależne tamilskie państwo na wzór Bangladeszu, do powstania którego przyczynili się w 1971 Indusi. Za zawiedzenie tych nadziei Rajiv zapłacił śmiercią. Zginął z rąk samobójczyni z Tamilskich Tygrysów, której los pokazano w filmie "The Terorist"
W książce też rozdział o sąsiedzie Indii. Opisano Bangladesz - oderwaną od Indii w 1947 część Bengalu zamienioną we Wschodni Pakistan - z jego zamachami stanu, żebrzącymi na ulicach specjalnie okaleczonymi dziećmi. Jeden z rozdziałów poświęcono Afganistanowi. Rozczarował mnie. Zafascynowana "Modlitwą o deszcz" Jagielskiego spodziewałam się czegoś więcej niż wieści, że udręczonym wojną sowieckim oficerom marzył się wymarsz z Afganistanu i wkroczenie do buntującej się...Polski.
Podsumowując: jeśli lubicie pisane żywo i w pierwszej osobie (a więc smakując ego autora) książki o szpiegostwie i dyplomatach, to...czas pluskiew czeka. Ja poleciłabym przede wszystkim rozdział o Sri Lance.
A swoją drogą, w kim z pisarzy widzielibyście szpiega? Tu spotkacie: Grahama Greene’a, Defoe, Williama Somerseta Maughama, który napisał "Malowany welon" i..?

Moją opinię kopiuję z blogu valley-of.dance i strony nietylkoindie.pl

Krzysztofa Mroziewicza znam z dwóch książek czytanych jeszcze na początku mojej fascynacji Indiami - "Ucieczka do Indii" i "Ćakra czyli kołowa historia Indii". Czytałam je z ciekawością, bo też i Mroziewicz dotknął Indii! 10 lat pracując tam jako dziennikarz, potem po Byrskim jako ambasador w Delhi.
Po tę książkę sięgnęłam jednak z wahaniem. Zaniepokojona zaciętością czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    15
  • Posiadam
    12
  • Reportaże i literatura faktu
    1
  • Thriller/sensacja
    1
  • 0. Posiadam
    1
  • Szpiegostwo
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Polityka/Felietony
    1
  • Małgosia biblioteka papierowa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Czas pluskiew


Podobne książki

Przeczytaj także