Czarnoksiężnik

1977-01-01
978-83-60335-84-0
Zofia Kierszys
Barrett powieść amerykańska

Jak nigdy nie piszę opinii o książkach, tak tutaj już muszę parę zdań powiedzieć. Po opisie książki spodziewałam się czegoś zupełnie innego, miałam nadzieję na rozwinięcie bardziej wątku tajemniczego obrazu, a jedyne co dostałam to beznadziejne wtrącenia wspomnień bohatera, banalne rozważania nad wiarą i wręcz żałosne przedstawianie postaci kobiecych. Liczyłam na to, że nawet jeśli wątek obrazu nie zaskoczy mnie zbyt bardzo, to zrobią to rozmyślania bohaterów dotyczące religii. Jednak w obu przypadkach - rozczarowanie. Rozwiązanie tajemnicy dzieła nawet nie nadeszło, sprawa skończyła się w tym samym punkcie co zaczęła. Zamiast tego dostaliśmy kilka opisów jednej i tej samej uliczki oraz domów się na niej znajdujących oraz uwagi bohatera, jak bardzo dziecinna jest kobieta, którą spotkał w autobusie. Mnie jakoś szczególnie nie poruszyła, może osoby wierzące bardziej znajdą jakiś komfort w tej książce. Mówiąc z punktu widzenia osoby, którą mało obchodzi własna religijność, szczerze tej książki nie polecam. Jedyne plusy, za które są dwie gwiazdki a nie jedna, to opisy misteriów.

Malarska powieść o 17 - wiecznym twórcy z rozważaniami Pasji Chrystusa. Niewierzących nie przekona, dla teistów katolickich - może pogłębić wiarę. Kapitalny lektor.

Znakomicie słuchało mi się audiobooka! Nastrojowa książka, działająca na wyobraźnię, na pewno obraz, wokół którego rozgrywa się akcja, pozostanie w mojej pamięci.

Pozycja lekka i przyjemna, do poczytania, ale nie wzbudziła mojego wielkiego zachwytu. Fabuła zupełnie rozminęła się z moimi oczekiwaniami, bowiem wątek "detektywistyczny" zdecydowanie ustąpił pola rozważaniom dotyczącym wiary i duchowości.

Moje pierwsze spotkanie z W. Barrettem i zaczyna się intrygującą opowieścią o obrazie XVII wiecznym przedstawiającym ukrzyżowanie Chrystusa a obserwujący widzą swoje twarze na obrazie.......
Młody malarz Kirk Donner wyjeżdża do miasteczka Friedheim,malownicze miasteczko przypomina średniowieczny gród, w którym zatrzymał się czas,Bóg,misteria pasyjne i odkrywamy zagadkę obrazu i jego Autora Bonifacego Rohlmanna........Polecam i szukam następnej książki tego autora:)

Wątek główny jak i tajemnica podana czytelnikowi już na samym początku opowiadania zapowiada ciekawą historię, niestety niedługo potem akcja rozmywa się, trudno jednoznacznie określić cel książki, a wszelkie zagadki, których rozwiązanie miało okazać się niejako przełomowe, pozostają nie rozwiązane bądź ich rozwiązania rozczarowują, zamiast ekscytować. Ponadto wspomnienia głównego bohatera zamiast przeplatać się z fabułą powieści, wydają się być wciśnięte na siłę, przez co zupełnie nie pasują do całości. W skrócie: pomysł dobry, wykonanie - już nie za bardzo.

Lekka, łatwa i prosta historia o poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dotyczące wiary i sensu życia.

Jak wyrazić opinie o książce poruszającej nasz stosunek do Boga? Książka dotyka samego sedna religijności - jaki jesteś człowieku wobec tego co uczynił Jezus. Co byś zrobił w tamtym czasie w Jerozolimie?
Jakże to inna książka od "Chaty" autorstwa Young William P. a równocześnie zbliżona.

Książka opowiada o nietypowym obrazie, ponieważ każdy, kto na niego patrzy widzi tam własne odbicie. Mężczyzna, który zauważa tam siebie postanawia odszukac informacje o tajemniczym autorze obrazu i trafia do małego miasteczka, gdzie poznaje piękną dziennikarkę. Książka bardzo wciągająca, jednak ja rozwinęłabym ją bardziej, pogmatwałabym cos bardziej, ponieważ główny bohater prawie nic nie odnajduje, a jego podróż jest właściwie uboga w informacje. Więcej działo się wokół niego samego, niż wokół obrazu, który bardzo mnie interesował.

Nie będę upierać się przy tym, że to dzieło wiekopomne i genialne. Nie jest takie. Ale nie przeszkadza to w sięgnięciu po tę książeczkę przed snem, w tramwaju czy gdziekolwiek indziej, gdzie chcemy zająć czas w przyjemny sposób. Bardzo podoba mi się pomysł (dla mnie jest oryginalny, ale ja się na literaturze nie znam). Otóż znawca sztuki i malarstwa wchodzi w posiadanie obrazu. Jak się potem okazuje obrazu wybitnego, nie mającego odpowiednika wśród innych znanych dzieł. Akcja toczy się w Nowym Jorku, gdzie ów koneser ma swoją galerię. Zaprasza do siebie trzech przyjaciół, aby zaprezentować im swoją zdobycz i skonfrontować wrażenia towarzyszące oglądaniu jej.
Wszyscy (pastor, ksiądz katolicki i malarz-agnostyk) zauważają pewien szczegół, który głęboko ich porusza. Powiem nawet, że są wstrząśnięci. Przyglądając się mu zauważają najpierw kunszt artysty, talent, umiejętności, wyjątkowość ukazanej sceny. Przedstawiono na nim Jezusa tuż po biczowaniu, stojącego przed pałacem Piłata w otoczeniu rzymskich żołnierzy i rozwścieczonych wieśniaków rzucających kamieniami i wyzwiskami w Jego stronę. Dziwna rzecz w tłumie każdy zobaczył siebie...
Nikomu nieznany malarz, o którym nic nie wiadomo. Urodził się w małym miasteczku w Niemczech i umarł, właściwie na tym kończą się informacje o nim. I obraz, który ma w sobie jakąś magię. Bohaterowie przeczuwają, że może z niego wyniknąć jakieś zło, coś niedobrego dzieje się po obejrzeniu tej sceny. Właściciel popada w stan depresyjny, traci kolejno przyjaciół. Ksiądz wypiera to wydarzenie ze swojej pamięci. Pastor namawia malarza - Kirka Donnera na wyjazd do Niemiec w celu uzyskania większej wiedzy na temat autora obrazu - Bonifacym Rohlmannie.
Trop wiedzie do małego miasteczka Friedheim, gdzie co dziesięć lat wystawia się misterium pasyjne. Tam Kirk poznaje dziennikarkę z Ameryki, mającą napisać relację dla znanego pisma oraz mieszkańców, grających w przedstawieniu. Co dzieje się dalej to tajemnica. Ale tajemnica to dobre słowo, żeby opisać dalszy rozwój wydarzeń. W skrócie: poznajemy historię utalentowanego malarza i trudny charakter dziennikarki Joan, a także kontekst kulturowy i biograficzny twórczości Bonifacego. Jest coś o wierze, o niewierze, tolerancji, widowiskach, życiu w małym miasteczku.
Tak na prawdę nic w tej książce nie jest oczywiste. Każdy zobaczy w mniej coś z siebie. Tak jak bohaterowie widzieli siebie na obrazie. Zakończenie dale możliwość dalszych przemyśleń, nie narzuca prostych rozwiązań. Trochę jak w życiu. Polecam.

• 2015
  • Literatura piękna