Najpierw książka, później film – zapowiedzi
Mamy dobre wieści dla fanów książki „Światło, którego nie widać” – serial na jej podstawie pokaże platforma Netflix. Ponadto opowiemy wam o kolejnej próbie zekranizowania „Talizmanu” Kinga, nowym projekcie Ethana Hawke'a, idealnej Marilyn według Andrew Dominika i o ekranizacji książki, która była nominowana w tegorocznym Plebiscycie Książka Roku, z polskim akcentem.

„Ptak dobrego Boga”, James McBride (wyd. Czarne)
Ethan Hawke został gwiazdą, współscenarzystą i producentem serialu „Good Lord Bird”, który powstanie na motywach powieści Jamesa McBridge'a. Stanowisko reżysera otrzymał Anthony Hemingway, a serial wyemituje stacja Showtime. Nie znamy jeszcze daty premiery. Książka zdobyła w 2013 roku nagrodę National Book Award.
W 1857 roku ważą się losy stanu Kansas, rozdartego między zwolennikami niewolnictwa a jego przeciwnikami. Mały Henry Shackleford zrządzeniem losu zostaje wciągnięty w oko tego cyklonu. Porwany przez znanego abolicjonistę Johna Browna, włączony do jego armii obdartusów i głodomorów walczących z niewolnictwem, próbuje uniknąć śmierci przebrany za dziewczynę.
Dzięki sugestywnemu językowi i brawurowemu poczuciu humoru McBride stworzył fascynujący obraz Ameryki sprzed wojny secesyjnej, daleki od wszystkiego, co znamy z literatury i kina.
„Talizman”, Stephen King, Peter Straub (wyd. Prószyński i S-ka)
W sieci pojawiła się informacja, że ponowiono próby zekranizowania jednej z powieści Stephena Kinga. Na nowego reżysera filmu został wybrany Mike Barker („Opowieść podręcznej”). Nad scenariuszem pracuje Chris Sparling.
Jack Sawyer, dwunastoletni syn chorej na raka aktorki, wyjeżdża wraz z nią z Kalifornii do opustoszałego miasteczka letniskowego w New Hampshire. Jack nie chce dopuścić do świadomości choroby matki. Poznaje starego dozorcę wesołego miasteczka, który ujawnia mu zdumiewającą prawdę. W równoległym do naszego świecie, zwanym Terytoriami, Dwójniczka jego matki, Laura DeLoessian, również jest śmiertelnie chora. Tylko Jack może uratować obydwie kobiety – jeśli pójdzie na drugi koniec kontynentu, gdzie w groźnym, pełnym zła czarnym hotelu znajduje się Talizman o uzdrawiającej mocy. Jack rusza więc na heroiczną wyprawę, przeskakując między dwoma światami, przeżywając niesamowite przygody, poznaje wrogów i przyjaciół. Przede wszystkim jednak dorasta i staje się godnym Talizmanu. Jego wyprawa ma jeszcze bardziej doniosłe znaczenie, niż sobie pierwotnie wyobrażał.
„Światło, którego nie widać”, Anthony Doerr (wyd. Czarna Owca)
Serial na podstawie nagrodzonej w 2015 roku Pulitzerem książki pokaże platforma Netflix. Jak na razie nie znamy żadnych szczegółów, oprócz tego, że trwają poszukiwania scenarzysty.
Marie-Laure mieszka wraz z ojcem w Paryżu, jako sześciolatka traci wzrok i odtąd uczy się poznawać świat przez dotyk i słuch.
Pięćset kilometrów na północny wschód od Paryża w Zagłębiu Ruhry mieszka Werner Pfennig, który jako mały chłopiec stracił rodziców. Podczas jednej z zabaw Werner znajduje zepsute radio, naprawia je i wkrótce staje się ekspertem w budowaniu i naprawianiu radioodbiorników. Odtąd Werner poznaje świat, słuchając radia.
Kiedy hitlerowcy wkraczają do Paryża, dwunastoletnia Marie-Laure i jej ojciec uciekają do miasteczka Saint-Malo w Bretanii. Werner Pfennig trafia tam kilka lat później. Służy w elitarnym oddziale żołnierzy, który zajmuje się namierzaniem wrogich transmisji radiowych. Podczas nalotu aliantów na Saint-Malo losy tej dwójki splatają się…
„Może pora z tym skończyć”, Iain Reid (wyd. Prószyński i S-ka)
Do międzynarodowej ekipy filmowej dołączył polski operator Łukasz Żal, który był w tym roku nominowany do Oscara za zdjęcia do filmu „Zimna wojna”. Autorem scenariusza i jednocześnie reżyserem filmu jest laureat Oscara Charlie Kaufman. Główne role zagrają Brie Larson i Jesse Plemons. Książka była nominowana w w Plebiscycie Książka Roku 2018 serwisu lubimyczytac.pl w kategorii „Horror”.
Będziecie się bać przez cały czas. Nie wiedząc dlaczego.
Iain Reid bada głębię ludzkiej duszy, zadaje pytania o świadomość, wolną wolę, wartość związków emocjonalnych, strach i niedostatki samotności. Ta pełna napięcia i niesamowitego nastroju powieść, przypominająca wczesne dzieła José Saramago, kultowe „Pod skórą” Josepha Fabera czy „Musimy porozmawiać o Kevinie” Lionela Shrivera, nie pozwoli o sobie zapomnieć długo po przewróceniu ostatniej strony.
„Blondynka”, Joyce Carol Oates (wyd. Rebis)
Andrew Dominik podejmuje kolejną już próbę ekranizacji książki Oates. Reżyser największy problem ma ze znalezieniem idealnej Marilyn Monroe. Początkowo gwiazdą produkcji miała być Naomi Watts, później Jessica Chastain. Teraz trwają negocjacje z Aną de Armas, która ostatnio zagrała w filmie „Blade Runer 2049”. Jeśli aktorka przyjmie rolę i Netflix da zielone światło, niedługo ruszą prace.
„Blondynka” to portret Marilyn Monroe, intymny i bezlitosny jak żaden inny: portret dziecka, dziewczyny, kobiety, gwiazdy, nad którą zawisło fatum.
„Blondynka” to doskonały, poruszający obraz kultury zahipnotyzowanej przez własne mity, a także niepewnej rzeczywistości kruchych żywotów, które kultura ta pochwyciła w swój drapieżny uścisk.
„Amerykańscy bogowie”, Neil Gaiman (wyd. Mag)
Fani jeszcze niedawno drżeli o drugi sezon, a ten ledwie zadebiutował na małych ekranach, a stacja Starz ogłosiła, że rozpoczęły się już prace nad trzecim sezonem. Serial zyskał również nowego prowadzącego, którym został Charles H. Eglee. Przed reżyserem dwa zadania. Po pierwsze, wyprodukować sezon, który przypadnie fanom do gustu, po drugie, zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym niż przy drugim sezonie.
Najsłynniejsza powieść Neila Gaimana, która zdobyła serca czytelników na całym świecie. „Amerykańscy bogowie” to opowieść o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym, co nowe, a tradycjami, które powstawały przez wieki. Opowiada o pasji, miłości, nienawiści i śmierci, o codziennych problemach i rozterkach trapiących nas ludzi na początku nowego tysiąclecia.
Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Ale w miarę jak do końca odsiadki pozostają tygodnie, godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach – wszystko wskazuje na zdradę małżeńską. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesdaya, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają w niesamowitą podróż przez Stany, rozwiązując zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym amerykańskim miasteczku. Jednak podąża za nimi ktoś, z kim Cień musi zawrzeć pokój...
Tagi i tematy
komentarze [2]
Zapraszamy do dyskusji.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam