Koniec i Początek

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Okładka książki Koniec i Początek
Chuck Wendig
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2015
Wydawnictwo: Uroboros Cykl: Trylogia Aftermath (tom 1) Seria: Kanon Star Wars [Uroboros] fantasy, science fiction
Trylogia Aftermath (tom 1)
Kanon Star Wars [Uroboros]
2015-09-04
Małgorzata Fabianowska
Star Wars
Inne

Okładka książki Star Wars – Cztery opowieści. Tom 9 Cullen Bunn, Jody Houser, Chuck Wendig
Star Wars – Cz... Cullen Bunn, Jody H...
Okładka książki Star Wars Komiks Tom 9: Cztery opowieści Ario Anindito, Fernando Blanco, Roland Boschi, Andrea Broccardo, Cullen Bunn, Jody Houser, Leonard Kirk, Andres Mossa, Duane Swierczynski, Chuck Wendig
Star Wars Komi... Ario Anindito, Fern...

Autor zamiast napisać historii w stylu orginalnalnej trylogi thrawna z legend to on zrobił na odwrót, książka jest nudna, po każdym rozdziale występuje interludium które są zwyczajnie nudne a te ciekawe pojawiają zbyt rzadko, wolałbym osobiście zobaczyć dalsza historię luka Hana lei a zamiast nich dostajemny kompletnie losowe osoby.
Nie polecam czytać a już na pewno nie na wstęp do książkowego świata star wars

Nie polecam czytać a już na pewno nie na...

Bardzo ciekawa seria książek, które kończą nam Wojnę między Imperium a Rebelią. Nowe postacie, nowe światy, cel taki sam. Ostatecznie wyzwolić się spod jarzma Imperium i zobaczyć co przyniesie nowy świt. Ciekawe powieści. gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka, która zapoczątkowała moją przygodę z czytaniem! Wcześniej tylko lektury były a po tej książce poooszło...

Są nawet ciekawe postaci, których losy się splatają, zwłaszcza polubiłem Sinjira i Bonesa. Ale fabuła jest bardzo naiwna, wątek relacji matki i syna męczący, dużo zbiegów okoliczności i bohaterowie cudem wychodzący cało z najgorszych tarapatów. Sama Norra powinna tu kilka razy zginąć. xD I szkoda, bo to najbardziej irytująca postać.

5/10

5/10

Bardzo cięzko postawić mi opinię o tej ksiażce. Niby 1/4 to nic do fabuły nie wnosi. Uważam że mocno przecietna, lecz jakoś ciagnęło mnie do czytania z nadzieja na coś niesamowitego dla mnie takie 5/10.

Książka posiada wartką akcję, aż chce się czytać. Bohaterowie zostali przedstawieni w sposób prosty. Nie mają żadnych rozterek wewnętrznych lecz nie stoi to na przeszkodzie aby ich polubić. Świetna lekka książka z nowego kanonu star wars.

Przeciętna to niestety bardzo dobre określenie tej książki.
Wiedziałem na co się piszę - przygodówka z czasu tuż po bitwie o Endor. Nowi bohaterowie, których trzeba polubić. I nie jest źle. Postacie jakoś się od siebie odróżniają, pan Bones to chyba topka droidów tego uniwersum, a powiązanie tego z niewykorzystanym w nowym kanonie potencjałem Wedge'a zapowiada dobrą zabawę. Do tego mamy interesującą antagonistkę - Sloane oraz Interludia, które są warte przeczytania w każdej części Aftermath.
Tylko co z tego, skoro narracja jest niesamowicie chaotyczna. Autor prezentuje bardzo dziwny styl pisania, który ogranicza naszą wyobraźnię. Sporo rzeczy trzeba jednak wybaczyć, bo to dopiero początek i sklejenie naszej załogi z trylogii Aftermath.
Ale Norry nie znoszę przez całą serie

Przeciętna to niestety bardzo dobre określenie tej książki.

Zabrałem się za tą książkę, ponieważ jest to pierwsza trylogia nowego kanonu, co sprawia, że to taka "nowokanoniczna" Trylogia Thrawna. Co zresztą podkreśla hasło "Wojna się nie zmienia" czy "W oczekiwaniu na Przebudzenie Mocy" to wszystko sugerowało ważną opowieść rozwijającą uniwersum. Już nie mówiąc o tym jak Disney gadał o tym, że teraz WSZYSTKIE nowe materiały będą budować nowy kanon.

No i powieść jest totalnym rozczarowaniem.
1. Nie ma tu pokazania co się działo istotnego między Powrotem Jedi, a Przebudzeniem Mocy. Cała akcja dzieje się na jednej planecie. Nie ma pokazania galaktycznej wojny jak w przypadku Trylogii Thrawna. Nie ma wydarzeń które by wpłynęły na uniwersum. Nie ma nic co byłoby pokazaniem jak świat z OT zmienił się w ten z Przebudzenia Mocy

2. Nie ma ciekawego antagonisty. Niby jest jakaś Imperialna Admirał, ale jest totalnie nijaka. Daleko jej do takiego Thrawna czy nawet Admirał Daali, która może i była jak antagonista z kreskówki, ale chociaż było to trochę zabawne. A tu imperialna admirał jest totalnie nudna

3. Postaci są mało ciekawe. Sporo czasu tracimy na jakąś rebeliantkę i jej syna, co jest koszmarnie denerwujące, bo te postaci kompletnie nas nie interesują. Tylko siostrznica Sugi jest w miarę spoko, ale robi głównie za tło zamiast bardziej skupić się na niej

4. Masa zapychaczy. Autor leje wodę jak tylko może. A to jakieś interludiumy z postaciami i wydarzeniami, które nie mają nic wspólnego z resztą książki, a to jakieś powtarzanie scen z bitwy o Endor, a to wrzucanie kolejnych postaci-zapychaczy. Zresztą cała opowieść to zapychacz, bo nie dzieje się nic co by wpłynęło na świat przedstawiony.

5. Tyle chwalono się motywem lesbijskim w nowym kanonie i jest on wielkim rozczarowaniem, bo małżeństwem lesbijskim jest jedna postać epizodyczna i druga, która jest tylko wspomniana. Tyle szumu wokół czegoś co jest ledwie wrzucone w opowieść.

6. Totalnie brak zagłębienia się w postaci i ich problemy.

7. Brak pokazania istotnych dla nowych filmów rzeczy jak budowanie nowej akademii Jedi czy ślub Leii i Hana albo narodziny Bena Solo. Nie ma też nic o Snoke czy pretorianach, co tym bardziej pokazanuje że Disney totalnie nie ma planu na rozwój spójnego uniwersum i wymyśla wszystko na bieżąco.

8. Brak czegoś nowego. Praktycznie wszelkie rasy, organizacje jakie przewijają sie przez książkę to rzeczy z Legends. Nie ma wymyślonego nic ciekawego i kreatywnego. Trylogia Thrawna otwierająca stary kanon miała masę świetnych nowych planet, postaci, organizacji czy stworzeń.

9. W kółko motywy, że postać niby zginęła, a potem okazuje się, że jednak żyje.

Powieść to wielkie rozczarowanie. Nawet takie Dzieci Jedi czy Miecz ciemności sprawiały mi wiecej frajdy niż to "dzieło". Nudne, kompletnie nie wyjaśnia niczego jeśli chodzi oto jak świat wygląda w Przebudzeniu Mocy. Nie ma ciekawych postaci, ani nic nowego.
To już moja piąta książka z Nowego kanonu i naprawdę jest on koszmarnie słaby.
Już nie mówiąc o tym, że nie ma żadnych książek o Pretorianach, Siostrach Nocy, Rycerzach Ren, Snoke, o tym jak Imperator się wskrzesi i co robił przez ten cały czas, o przemytnikach, mandalorianach, Łowcach nagród. Jest tyle tematów, a oni wszędzie wpychają nudne postaci i wydarzenia nie wnoszące nic do świata. Skoro chcą robić spójne uniwersum to powinni zadbać by treść książek i komiksów uzupełniała się z filmami i była z nimi związana, a nie by książki to były zapychacze.

Trochę się nie dziwię opiniom, że ta książka jest jedną z najsłabszych w nowym kanonie Star Wars. Kilka wątków rozgrywających się w tym samym czasie, skakanie od postaci do postaci i bardzo urywana akcja sprawiły, że zajęło mi dobrą chwilę połapanie się, co też autor miał na myśli. Później było już nieco lepiej, ale nie zmieniło to faktu, że sporo się namęczyłam, żeby dobrnąć do końca. Kolejne części trylogii czekają na lekturę i pozostaje jedynie mieć nadzieję, że będzie nieco lepiej. Tutaj niestety nie mogę tego powiedzieć i faktycznie stawiam tę książkę najniżej. A wystarczyło nieco lepiej podciągnąć budowę samej książki i może zrezygnować z tak rozstrzelonych wątków. A tak dostaliśmy niezłą kaszanę, którą trzeba było szybko rozwikłać, żeby w ogóle zrozumieć, o co chodziło. Ucierpiały na tym same postaci, do których jakoś mocno się nie przywiązałam. A szkoda, bo sam pomysł na historię wydał mi się ciekawy.

• Star Wars
  • Star Wars