Ibrahim Pasza. Wielki Wezyr Sulejmana Wspaniałego.

Okładka książki Ibrahim Pasza. Wielki Wezyr Sulejmana Wspaniałego. Hester Donaldson Jenkins
Okładka książki Ibrahim Pasza. Wielki Wezyr Sulejmana Wspaniałego.
Hester Donaldson Jenkins Wydawnictwo: Napoleon V biografia, autobiografia, pamiętnik
Napoleon V
2015-01-01
2015-01-01
Turcja Imperium Osmańskie władcy

Ksiązka o jednym z bohaterów tureckiego serialu "Wspaniałe stulecie", trzeba przyznać, że bohater filmowy był sympatyczniejszy niż ten książkowy. Ale przeczytać warto.

Bardzo krótkie, encyklopedyczne ujecie biografii jednego z najbardziej znanych wezyrów imperium osmańskiego. Dla osób, które na ten temat już coś wiedzą publikacja nie będzie niczym nowym ani odkrywczym. We wstępie Autor pisze, że życie Ibrahima Paszy jest jak najbarwniejsza powieść, po czym w książce obcesowo stwierdza np."ten wątek życia nie jest przedmiotem tej książki", albo "nie będziemy się zagłębiać w tę kwestię, bo powstało o niej wiele publikacji".
Do tego długie przypisy po niemiecku, angielsku bądź łacinie, nieprzetłumaczone - niewiele wnoszą, w związku z czym książka też ma niewielką wartość. W moim odczuciu więcej dowiesz się o tej postaci z tureckich filmów dokumentujących ten okres historii imperium niż z tego czegoś, co nawet nie jest pełną biografią. Do tego momentami styl szkolny, przypominający wypracowanie licealisty.

Właściwie wszystko, co można napisać o tej publikacji, da się zawrzeć w czterech słowach: krótka książeczka o niczym.

• Biografie, reportaże
  • Sułtański dwór
  • Orient
  • Nie mam ebooka
  • Militaria

Dodaj cytat z książki Ibrahim Pasza. Wielki Wezyr Sulejmana Wspaniałego.