Równoumagicznienie

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 3) fantastyka, fantasy, science fiction
Equal Rites
Świat Dysku (tom 3)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
świat dysku wiedźmy humor fantastyka Babcia Weatherwax Esk równouprawnienie

Po drodze przez mękę, jaką był dla mnie cykl o Rincewidzie (a przynajmniej ta jego cześć, którą zdołałam znieść) sięgnęłam po (podobno) znacznie lepszy cykl o Czarownicach. I ok, fabularnie jakoś faktycznie bardziej do mnie trafił, ale to nadal nie jest świat, który mnie wciąga.

Ta książka pozwoliła mi stwierdzić, że to nie Świat Dysku mi nie odpowiada, a chodzi raczej o głównych bohaterów. Średnio pociągnęła mnie historia Rincewinda i Dwukwiata a także ich przygody. Wydawały mi się trochę chaotyczne i zagmatwane a także nie tak błyskotliwie zabawne na jakie chciały wyjść.
Na szczęście 'atakując' Świat Dysku z trochę innej strony mam już dużo...

Trzecia książka Pratchetta nie jest tak mocno humorystyczna, jak dwie poprzednie.
Jednakże to nie oznacza, że jest gorsza.
Opowieść kręci się wokół Babci Weatherwax, która przygarnia kilkuletnią dziewczynkę Esk. Esk jako ósmy syn ósmego syna (w efekcie okazało się, że ósma córka) ma zostać magiem.
Ta rezolutna dziewczynka szuka drogi na Niewidoczny Uniwersytet, żeby...

Bardzo ciekawa historia. Autor niezwykle zręcznie "wrzuca" do swoich opowieści bolączki naszego świata. Mimo to przygody pierwszej kobiety maga momentami mi się dłużyły, co nie zmienia faktu, że jest to pozycja warta przeczytania i bardzo przyjemna w odbiorze.

Pierwsza książka z cyklu o wiedźmach jest spokojniejsza niż reszta serii. Ten tom nie zawiera tylu gagów co większość pozostałych, a autor postawił na bardziej spójną fabułę której brakowało w poprzednich dwóch częściach. Nie jest to jeszcze najlepsza forma Pratchetta, która objawi się dopiero w późniejszych tomach, ale przez spokojniejszy klimat może być to dobry tom do...

Chwała Bogu za płodność Terrego Pratchetta!
Po kilku podejściach do Świata Dusku, w końcu znalazłam swój szlak!
Zabawny język, lekka parodia, trochę analogii, a to wszystko wokół istotnej tematyki równości.

Równoumagicznienie, czyli jak narodził się precedens w świecie czarodziejów.

Lekka książka, o młodej dziewczynie która ma zostać magiem w świecie samych męskich czarodziei.

W "Równoumagicznieniu" cała fabuła dotyczy młodziutkiej adeptki magii, jej babci-czarownicy i przygód, jakie napotkały na swojej drodze ku magicznej edukacji. A więc jest zupełnie inaczej, niż w poprzednich częściach, które bardziej przypominały zbiór opowiadań, scenek, których wspólnym mianownikiem był Świat Dysku, ale które miały sporo różnych bohaterów i wątków. W moim...

Można powiedzieć, że jest to typowy Terry Pratchett z tym charakterystycznym dla niego humorem. Jednak warto wspomnieć, że autor postanowił pójść drogą dość feministyczną, bo głównym bohaterem jest dziewczynka, która chce zostać magiem. I ja wiem, że magowie z Uniwersytetu Ankh Morpork już nadstawiają uszy z niezadowoleniem, więc na tym skończę.

Pratchett od a do z. Jeśli ktoś polubił pierwsze dwie części - nie ma siły, w trzecią po prostu wpadnie po uszy. Tym bardziej, że autor nie pozwala nam się nudzić, wprowadzając nowe postaci - Eskarina czy moja faworytka - babcia Weatherwax. Pratchett przemyca trochę poważnych tematów, jest trochę zapożyczeń. Ale wszystko razem tworzy niemalże majstersztyk. Świetna.

9 212
    1 871