Równoumagicznienie

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 3) Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantastyka, fantasy, science fiction
Equal Rites
2006-01-10
Piotr W. Cholewa
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Świat Dysku

W "Równoumagicznieniu" cała fabuła dotyczy młodziutkiej adeptki magii, jej babci-czarownicy i przygód, jakie napotkały na swojej drodze ku magicznej edukacji. A więc jest zupełnie inaczej, niż w poprzednich częściach, które bardziej przypominały zbiór opowiadań, scenek, których wspólnym mianownikiem był Świat Dysku, ale które miały sporo różnych bohaterów i wątków. W moim...

Można powiedzieć, że jest to typowy Terry Pratchett z tym charakterystycznym dla niego humorem. Jednak warto wspomnieć, że autor postanowił pójść drogą dość feministyczną, bo głównym bohaterem jest dziewczynka, która chce zostać magiem. I ja wiem, że magowie z Uniwersytetu Ankh Morpork już nadstawiają uszy z niezadowoleniem, więc na tym skończę.

Pratchett od a do z. Jeśli ktoś polubił pierwsze dwie części - nie ma siły, w trzecią po prostu wpadnie po uszy. Tym bardziej, że autor nie pozwala nam się nudzić, wprowadzając nowe postaci - Eskarina czy moja faworytka - babcia Weatherwax. Pratchett przemyca trochę poważnych tematów, jest trochę zapożyczeń. Ale wszystko razem tworzy niemalże majstersztyk. Świetna.

Seria o czarownicach, to w ocenie osoby, która poleciła mi cykl Świata dysku, jedna z najlepszych. Rzeczywiście babcia Weatherwax i jej powiedzonka czy opisy działania są fantastyczne. Ta część Świata dysku skupiła się jednakże bardziej na młodej czarownicy Eskariny Kowal. Lektura niemniej zachęca do kontynuacji przygody na dysku.

Chyba miałem trochę za wysokie oczekiwania. Świetny humor i budowanie świata, ale historia i bohaterowie trochę zbyt prości, by jakoś szczególnie wciągała.

Pratchett próbuje poruszać poważne tematy, ale satyra wychodzi z tego żadna. Absurdalnego humoru jest tu mało, a sama fabuła jest miałka i przewidywalna.

KLASYKA!!!

uwielbiam części z wiedźmiami - one starają się być takie odrażające i tak kiepsko im to wychodzi :)
książka mocno kobieca, pojawiają się zioła wspomagające pewne sytuacje, wątek miłosny (a nawet dwa), no i kobieta ratuje świat... no i czytało się jednym tchem
no nic, zabieram się za następną

Wow no niech skonam jest nawet nawiązanie do zamku Gormenghast, no to za to dodatkowy plus! Nie wiem kto tu z kogo zgapiał ale widać mocne podobieństwo do Mrocznej Wieży, ten sam motyw przeniesienia magii na zewnętrze, ten sam motyw istot zbudowanych z cienia, no i wiele innych podobieństw. A tak poza tym to jest to rewelacyjna część, bardzo mi się podobała. Ciekawe...

Na półkach: , , , ,

Równouprawnienie w dostępie do nauki i wiedzy. Magia Świata Dysku ponownie zadziałała. Przygody Eskariny i jej Babci podobały mi się tak samo jak Rincewinda i Dwukwiata.
Plusy:
- ciekawa fabuła, poruszenie tematu równości płci;
- splot wydarzeń, pośpiechu w uśmiercaniu Maga, w wyniku których okazuje się, że ósmym synem ósmego syna okazała się ambitna córka;
- czy dziewczyna...

Dyskusje

8 983