Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii

Okładka książki Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii Philippe Charlier
Okładka książki Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii
Philippe Charlier Wydawnictwo: Esprit historia
historia
Esprit
2015-10-15
2015-10-15
patologia zmarli śmierć

Jedyną zaletą tej książki są w miarę krótkie historie, dlatego całkiem szybko się ją czyta. Niestety nie zaciekawiła mnie.

Właściwie książka Charliera to zbiór jego „notatek” na temat różnych badań. Patolog, który śledzi historie, zbierając różne dane dotyczące niezliczonej ilości ciał. Rozdziały są czasami bardzo krótkie, po stronę i dwie. Czasami dosyć długie, uwzględniające np. fragmenty z pamiętników. Całościowo, bardzo ciekawa książka, aczkolwiek nieco w tej sytuacji skacząca od roku do roku. Autor zaczyna przed starożytnością, kończąc na XIX wieku, a książka ma w końcu około 250 stron. Łatwo zgadnąć, że niektóre rozdziały zostały potraktowane powierzchownie. Temat bardzo ciekawy i dający podstawowy ogląd na antropologię, medycynę, archeologię i patologie

Książka ma lepsze i gorsze momenty. Niektóre z opisanych przypadków naprawdę mnie zaciekawiły, inne niemiłosiernie znużyły... Duży plus za krótkie rozdziały, które czyta się naprawdę szybko, ale z kolei dziwne jest tu rozmieszczenie przypisów, znajdujących się co kilka rozdziałów, zamiast umieścić je w jednym miejscu.
Oczekiwałam, że dowiem się z tej książki więcej szczegółów z pracy w zakresie antropologii i medycyny sądowej. Natomiast te aspekty zostały nieco przysłonięte historią. Ponadto, miałam wrażenie, że niektóre treści były tu powtarzalne.

Oczekiwałam, że dowiem się z tej książki więcej...

Zachęcający temat i okładka, a po przeczytaniu rozczarowanie. Oczekiwałam wyższego poziomu, ciekawszych, dogłębnie potraktowanych historii, a dostałam zbiór opowiastek na poziomie filmików dokumentalnych dla mas. Powierzchownie potraktowany temat, tak jakby autor nie był pewien, na co może sobie pozwolić - a może jakiś redaktor mu tłumaczył, że należy się dostosować do "przeciętnego" poziomu współczesnego czytelnika? Do tego fatalne wydanie: ogromne marginesy, wielka interlinia, gruby papier, przypisy umieszczone po kilku rozdziałach (poroniony pomysł: albo umieszcza się przypis pod linią na bieżącej stronie, co jest najlepsze, albo zbiorczo na końcu książki). No i jeszcze jedno, tłumacz się nie popisał - "męska paproć" to w polskiej nomenklaturze nerecznica samcza, zaś przy metodzie wykorzystującej izotop C14 mówi się o datowaniu, nie zaś o "datacji".

Czego nas uczą umarli? Z treści wynika, że właściwie niczego.
41 historii (historyjek?) historyczno-antropologiczno-sądowo-nijakich opisanych w stylu krótkich notek na etykiecie albo kart z czipsów. Nie wiem komu może się spodobać i kogo zainteresować, bo przeciętny szary oglądacz serialu w typie Bones/CSI zna więcej naukowych faktów i chyba tym samym oczekuje od takiej pozycji dużo więcej.
Powstała i wydana na fali popularności tematu, chyba na zasadzie "wrzućmy co mamy, dajmy na okładkę czaszkę i słowa klucz; chwyci."
Książka o wszystkim i o niczym. Z naciskiem na to drugie.

Czego nas uczą umarli? Z treści wynika, że właściwie niczego.

Spodziewałam się więcej po tej książce. Jest bardzo dużo krótkich rozdziałów opowiadających o badaniach jakie prowadził autor. Jednak są to tylko ogólnikowe szkice, nic szczegółowego. Po niektórych rozdziałach czułam niedosyt i chętnie zagłębiłabym się bardziej w temacie. Książka wydaje mi się przechwałką, w jakich to autor badaniach nie uczestniczył. Naprawdę nic specjalnego. Większość to historia Francji i jej wielkich.

Naprawdę ciekawe opowieści o odkrywaniu historii na podstawie ludzkich szczątków. Intrygujące, pozostawiające niedosyt, mocno osadzone w realiach historii Francji.

Książkę czytało mi się dobrze, jedyny minus, że historie były zbyt skrótowe. Wolałabym więcej szczegółów. Rozumiem jednak, że pomysł na książkę był inny - krótkie informacje na temat postaci historycznych i szczegóły dotyczące badań ich szczątków.

Ciekawa.

Ciekawa.

Książka w formie krótkich historii i ciekawostek przedstawia fascynujący świat paleopatologii. W mojej ocenie historie przedstawione w tej książce są trochę za krótkie, dlatego pozostaje trochę niedosyt po lekturze.

• Literatura faktu
  • Popularnonaukowe
  • Medycyna

Philippe Charlier Czego uczą nas umarli. Patolog na tropie zagadek historii Zobacz więcej