Sekrety dawnych zbrodni. Patolog o słynnych historycznych morderstwach

Philippe Charlier Wydawnictwo: Esprit popularnonaukowa
Adriana Celińska
Esprit
zbrodnie sekrety
popularnonaukowa
Adriana Celińska
zbrodnie sekrety

Czyli od zabójstw z czasów Imperium Rzymskiego, po Lwa Trockiego. Brzmiało imponująco, a wyszło dość nijako.
Autor jest Francuzem i większość opisanych przez niego zabójstw wzięte jest z historii Francji. I o ile zabójstwa królów mają tu sens, to już np. zupełnie anoninowe ofiary z XV wieku, czy jakiś drugorzędny (w najlepszym wypadku) poeta z XIX wieku, to już chyba lekka...

Krótkie rozdziały ,jedne lepsze (ciekawsze) inne gorsze (pełno cytatów) i właściwie nie bardzo pasujących do innych. Ogólnie jeśli lubisz poczytać o balsamowaniu ważnych postaci w historii to polecam. To takie kompedium wiedzy różnej związanej ze śmiercią.I truciciele i zabójcy i co tam sobie zamarzysz.Bardzo nie równa książka ,ale nie można jej odmówić przystępnego języka...

Jak przystało na rasowego żabojada cała książka jest oparta głównie na francuskich przypadkach. Nie jestem przypadkiem który szybko czyta ale te prawie 300 stron poszło uwaga w 1 dzień. To chyba musi o czymś świadczyć. Może trochę o tym że jednak nie jest to książka wybitnie wysokich lotów. Jak dla mnie to ani w tym nie było za dużo patologii ani archeologii. A szkoda bo...

Sekrety dawnych zbrodni" - tytuł chyba na topie teraz a jakże inny,który mnie bardzo zaciekawił.
W książce możemy poczytać o tajemniczych zgonach sławnych ludzi na przestrzeni lat oraz o ich ponownym odkrywaniu.
Zgony opisane książce nie należą tylko do zgonów z przyczyn naturalnych,ale także do tych zaplanowanych i rozwiązywaniu ich tajemnic.
Ciekawe historie i można się...

Mam mieszane uczucia. Nie do końca wiadomo, jaka idea przyświecała autorowi... Jedne rozdziały są opowiastkami o tym kto kogo zabił (zwłaszcza w rozdziale I), inne składają się z cytowania źródeł, w wielu miejscach brak analizy antropologicznej, na czym by mi najbardziej zależało. A wielka szkoda.

Książka ciekawa, z kilkoma niespotykanymi nigdzie indziej przykładami zbrodni. Mankamentem są błędy składniowe i tłumaczeniowe dotyczące m.in. błędnych dat w książce.

Philippe Chalier, słynny francuski patolog sądowy i archeolog i z perspektywy naukowca oraz detektywa ukazuje na nowo sekrety dawnych zbrodni.
Po latach wykorzystuje szeroko pojętą naukę w celu odkrycia prawdy.
Miało być fascynująco a tymczasem wynudziłam się jak mops.
Niezwykle męcząca narracja, być może przytłoczona przez teksty źródłowe, których jest naprawdę dużo....

Ja przeczytałam za zainteresowaniem.
Jest sporo z tego to co lubię: literatura na faktach, historia, kryminalistyka, tajemnice zabrane do grobu.
Autor przestawia trzydzieści kilka przypadków zbrodni z przeszłości na które patrzy okiem współczesnego biegłego medycyny sądowej.
Mamy tutaj śmierć Benedykta z Nursji, św. Tomasza Becketa, Emila Zoli, słynnych potomków rodu...

Mówiąc trywialnie „szału nie ma, dupy nie urywa”, aczkolwiek przeczytać warto, bo jest rzeczowo i przystępnie napisana. Patolog Philippe Charlie przedstawia nam tajemnice śmierci znanych ludzi, którzy umarli lub zostali zabić w różnych epokach. Nie jest to literatura z górnej półki, ale naprawdę ciekawa lektura.

Philippe Charlier jest słynnym, francuskim patologiem i archeologiem. Wielu ludzi nadało mu miano Indiana Jonesa z cmentarza.
W "Sekretach dawnych zbrodni" Philippe ponownie zakłada swoje rękawiczki, których używa do sekcji zwłok i pokazuje naszą historię, przedstawioną okiem naukowca i detektywa.
Charlier zabiera nas w podróż, podczas której poznajemy tajemnice śmierci...

Dyskusje

• Historia