Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne

H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
Maciej Płaza
Vesper
Lovecraft Cthulhu Samotnik z Providence Vesper literatura amerykańska groza weird fiction
horror
Maciej Płaza
Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper

Lovecraft znów mnie zaskoczył. W kolejnym zbiorze jego opowiadań, zebranych przez świetnego tłumacza Macieja Płazę, odnalazłem bramy do świata Krain Snów, przedziwnego, lecz nie mniej bogatego od mitologii Przedwiecznych, przedstawionej w pierwszym zbiorze. "Przyszła na Sarnath Zagłada" łączy w sobie zarówno historie fantastyczne, ujawniające nieprzebrane krainy pełne...

Większość opowiadań ma miejsce w mitycznych Krainach Snów. Czytelnik, aby odkryć pewne tajemnice późniejszych opowiadań, musi niejako przebrnąć przez te krótsze wprowadzenia.

Mnie osobiście najbardziej podobały się te dłuższe teksty: "Reanimator Herbert West", "Opuszczony dom", "Ogar", "Coś na progu" czy "Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka", która wręcz rzuca...

Na półkach: , , , ,

O rozbite odłamki nigdy nieodzyskanej snów krainy raniąc sobie stopy. Przekręcenie klucza dało wyraz pustce kosmosu. Stojąc na krawędzi i wciąż się w nią wpatrując, jednocześnie próbując ten wzrok odwracać. Rozpacz nad utraconą niewinnością, rajem i świętością? W naturze na miejsce umarłego zawsze coś wzrasta, choć odór nieraz ma grobowy. Raz w tym zachwyt, raz odraza. A...

Do wyżej wymienionej książki zabierałem się dwa razy.
Za pierwszym podejściem, przeczytałem ledwie dwie pierwsze opowieści i przerwałem. Powodem tego nie był bynajmniej problem z samym autorem czy z samą fabułą, tylko z tłumaczeniem.
Tłumacz ewidentnie w swojej pracy starał się na siłę imitować jakiś starodawny polski dialekt, tak aby odpowiadał temu, w jaki sposób...

no spk ziomo koty są fajne zrozumiałem nie musisz o tym całej książki pisać

Lovecraft zapisał się w historii literatury jako jeden z największych twórców horroru i powieści grozy. Autorowi z pewnością nie można odmówić niesamowitej wyobraźni i umiejętności literackich (bogate słownictwo, niesamowite porównania, wielka poetyckość opisów).
Jednak gdy odrzemy jego opowiadania z tych wszystkich poetyckich ozdobników znajdziemy dość prosty schemat:...

W odróżnieniu od cyklu "Zgroza w Dunwich", gdzie zebrane są opowiadania wskazujące na działanie Przedwiecznych oraz Starszych Ras, tutaj zebrane zostały opowiadania w większości skupiające się na Krainie Snów, która nie jest bytem odrębnym od świata Lovecrafta, a uzupełnia całkowicie wcześniejszy tom i ukazuje, że na dobrą sprawę nic nie wiemy o otaczającej nas...

Drugi zbiór mniej znanych opowiadań mistrza grozy H.P Lovecrafta. Książka nie tak dobra jak "Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści" mimo wszystko i tak polecam. Można wyłapać perełki i ponownie wtopić się w świat pisarza.

Treściowo dużo bardziej oniryczna od pozostałych zbiorów opowiadań, jednak nadal ma swoje momenty. Ocenę zdecydowanie winduje wydanie.

Kolejny zbiór opowiadań Lovecrata - i ten moim zdaniem jest słabszy od "Zgrozy w Dunwich" ale nie oznacza to, że jest zły. O nie - tak samo przeraża i zadaje pytania "Kim jesteśmy? Skąd przybywamy?"

Dyskusje

1 100
  • Chcę w prezencie
  • Fantastyka
  • Horror
  • 2018
  • 2019
więcej mniej

H.P. Lovecraft Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne Zobacz więcej

Video

Video