Ciuciubabka

Okładka książki Ciuciubabka Faye Kellerman
Okładka książki Ciuciubabka
Faye Kellerman Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Peter Decker i Rina Lazarus (tom 18) kryminał, sensacja, thriller
Peter Decker i Rina Lazarus (tom 18)
Blindman’s Bluff
HarperCollins Polska
2015-09-23
2015-09-23
Piotr Grzegorzewski

Książka, która jest o wiele ciekawsza, niż opis na okladce. Szybka akcja, ciekawy główny bohater i jego żona. Podoba mi się postac niewidomego świadka, która do końca zaskakuje. Opowieść o chciwości, z pokazanym światem ubogiej latynoskiej społeczności i wszechogarniającej przemocy gangów. Szybko przeczytane.

fajna ale jakoś strasznie długo się z nią męczyłam

fajna ale jakoś strasznie długo się z nią męczyłam

Zdecydowanie taka sobie. Ani intryga, ani element zaskoczenia, ani język, ani historia, ani bohaterowie - nic nie powala. Chociaż napisane porządnie, to daleko temu do książek małżonka autorki - Jonathana Kellermana. Całkiem fajnie spędzony czas, ale fabuła raczej we mnie nie zostanie dłużej niż do kolejnej książki.

Niestety książka zupełnie mi nie podeszła. Zbyt szczegółowe opisy, za dużo nazwisk, i zero napięcia, a skoro nie ma napięcia to i zakończenie jest nijakie, tak jak całość. Szkoda, bo "Pętla" bardzo mi się podobała"

Bardzo dobry thriller trzymający w mocnym napięciu, akcja znakomita historia opowiada o Poruczniku Deckerze z wydziału zabójstw w Los Angeles prowadzi serię zbrodni na ranczu w,którym 4 osoby zostały zamordowane i pokojówka.
Zaczyna szukać zabójcy, chce się dowiedzieć kto zabił ich.
Czytało mi się świetnie książkę naprawdę doskonała, rewelacyjna przypadła mi do gustu i się spodobała!!!

Zaczyna szukać zabójcy, chce się dowiedzieć kto zabił ich.

"Śledztwo zaczyna przypominać mroczną ciuciubabkę." Gdzie to jest?
Liczyłam na coś więcej.

"Śledztwo zaczyna przypominać mroczną ciuciubabkę." Gdzie to jest?
Liczyłam na coś więcej.

Sięgając po książki z gatunku sensacji czy thrillera mam pewne oczekiwania. Zazwyczaj nie są zbyt wysokie, ale jak dobrze wiemy i z zaspokojeniem takich bywa ciężko. Czy ta pozycja zalicza się do tych pozytywnie zaskakujących czy wręcz przeciwnie? Zobaczymy...

Peter Decker to porucznik wydziału zabójstw. Zostaje wezwany na miejsce wielokrotnego morderstwa. Jedna ofiara przeżywa atak, ale niewiele jest w stanie powiedzieć. O sprawie będzie bardzo głośno gdyż ginie miliarder Guy Kaffey i jego żona. Podejrzane staje się to, że wspierał wyłącznie byłych więźniów, a jako ochroniarzy swojej posiadłości zatrudniał osoby z wyrokami oraz należące do gangu. Śledztwo staje się o tyle trudne, że podejrzanych zamiast ubywać to przybywa. Zaczyna się gra w tytułową "Ciuciubabkę".

Świetnym zabiegiem jest dwutorowość powieści. W jednym momencie towarzyszymy Deckerowi w śledztwie, w drugim jego żonie, która pracuje jako ławnik. Niestety ich losy się splatają i to w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach. Jak potoczą się ich losy? Ile osób starci życie, a ilu z nich grozi niebezpieczeństwo? Jaki będzie wynik śledztwa?

Znakomity i klimatyczny kryminał. Klimat jakim uraczyła nas tutaj Faye jest mroczny i specyficzny. Wielowątkowość, która z czasem układa się w spójną i ciekawą historię godna jest poświęcenia odrobiny czasu. Polecam jeśli lubicie ten gatunek, a jeśli chcecie spróbować to świetna pozycja na zaczęcie przygody z kryminałem!

Z rodzina wychodzi jednak się dobrze tylko na zdjęciach. Co i kogo mogło skłonić do takiej zbrodni? Mimo pieniędzy nie udało się uchronić od złego. Mimo ogromnych kwot wydanych na bezpieczeństwo doszło do tragedii. Czy jednak wszystko poszło tak jak miało pójść? Jak rozwiązać zagadkę skoro nic nie trzyma się razem. Trzeba podstępem dojść do prawdy a może ktoś przypadkowo pomoże naczelnikowi rozwiązać jego najważniejszą sprawę? Co mam z tym zabójstwem wspólnego jego żona?

Nie jest przypadkowy tytuł powieści Faye Kellerman. Ciuciubabka to działanie bez należytego rozeznania, a szukanie przestępcy w thrillerze przypomina tę właśnie dziecięcą zabawę. Policjanci, którzy nie dają rady, błądząc po omacku w poszukiwaniu rozwiązania zagadki kryminalnej.

Miejsce akcji Los Angeles, Rancho Kojota. Główny bohater, porucznik z wydziału zabójstw, Peter Decker. Ofiarami jest małżeństwo Kaffeyów, Gilliam i Guy, właściciele firmy Kaffey Industries, miliarderzy posiadający większość centrów handlowych w Południowej Kalifornii. Najdziwniejsze i całkowicie niezrozumiałe jest to, że luksusowe rancho, na którym znaleziono zwłoki, było strzeżone przez zastęp ochroniarzy. Dwóch z nich także straciło życie. Wśród ofiar znalazła się także jedna z zatrudnionych tam pokojówek, Alicia. Starszy syn Kaffeyów, Gill, który cudem uszedł z życiem, jest poważnie ranny.

Ciuciubabka jest niezłą książką, interesującą i zaskakującą, z fabułą, dzięki której czytelnik czuje się wodzony za nos. Powieść napisana ciekawie i ma się wrażenie (kilkakrotnie),że już, już jesteśmy blisko rozwiązania. Nic bardziej złudnego. Poza tym Kellerman jest szczególarzem. Wszystko jest tak opisane, że nawet nie trzeba się wysilać, żeby oczami wyobraźni zobaczyć, każdy opisany szczegół, trop, miejsce zbrodni czy bohaterów.

Thriller Faye Kellerman zdecydowanie może się podobać. Jest skonstruowany bardzo dobrze, z ciekawymi postaciami, które mimo odwracanych stron nie rozjaśniają nam historii. Wręcz przeciwnie, wprowadzają chaos i naprawdę można się pogubić w zawiłościach i w mnogości osób. Moje spotkanie z Ciuciubabką uważam za bardzo udane i z czystym sumieniem polecam, zwłaszcza miłośnikom thrillerów i kryminałów.

Całość - http://monweg.blog.onet.pl/2015/11/12/ciuciubabka-faye-kellerman/

Szukanie sprawców przestępstwa jest niczym zabawa w ciuciubabkę, bezradne krążenie w ciemności, wpadanie na fałszywe tropy, kierowanie się jedynie przeczuciem i poszlakami.
Podobnie jest w przypadku bohaterów najnowszej książki Faye Kellerman, o jakże znaczącym w tym przypadku tytule "Ciuciubabka", w której grupa funkcjonariuszy z wydziału zabójstw poszukuje sprawców brutalnego morderstwa rodziny miliarderów.

Na Ranczu Kojota należącym do zamożnej i wpływowej rodziny Kaffey'ów dochodzi do tragedii. Wszyscy członkowie rodziny zostają napadnięci przez zamaskowanych przestępców, niemalże cudem z życiem uchodzi jedynie syn, który w ciężkim stanie trafia do szpitala. Policja nie ma żadnych wątpliwości, celem napastników była cała rodzina, dlatego dochodzący do zdrowia syn nadal znajduje się w niebezpieczeństwie. Śledztwo od początku przysparza trudności. Ogromna posiadłość jest ciężkim obiektem do przeszukania i zabezpieczenia, wskazówki i ślady mogą znajdować się dosłownie wszędzie. Motyw przestępstwa również nie jest znany, rodzina Kaffey'ów z pewnością miała wielu wrogów. A jeśli wziąć pod uwagę również to, że pan domu, z nieznanych przyczyn, zatrudniał do pracy w ochronie byłych przestępców, z których część zaginęła w nocy morderstwa, zagadka jeszcze bardziej się komplikuje. Wraz z postępem śledztwa podejrzanych zamiast ubywać to przybywa, każdy wydaje się w jakiś sposób w to zamieszany.

Akcja toczy się dwutorowo. Towarzyszymy porucznikowi Deckerowi w śledztwie oraz jego żonie, która pracuje jako ławniczka w jednym z procesów sądowych. Niespodziewanie dwie odrębne sprawy łączą się ze sobą. Żona Deckera, poprzez zbieg okoliczności, może przyczynić się do przełomu w śledztwie i pomóc funkcjonariuszom, jednak dbający o bezpieczeństwo ukochanej kobiety mąż ma pewne wątpliwości i nie chce dopuścić jej do śledztwa. Czy słusznie?

"Ciuciubabka" to dobry kryminał, w którym nic nie jest oczywiste. Co chwila podejrzana jest nowa osoba, nikomu nie można ufać i aż do ostatniej chwili nie wiadomo kto jest tym dobrym, a kto złym (chociaż muszę przyznać, że mój typ okazał się trafny). Bohaterowie dopracowani są perfekcyjnie, każdy z nich jest szczegółowo opisany i ma charakterystyczne cechy, które wyróżniają go spośród wielu innych. Niestety mnogość postaci lekko mnie irytowała, szczególnie nie mogłam połapać się w tym kto jest kim w rodzinie Kaffey'ów gdzie każdy z jej członków miał imię zaczynającą się na literę G, co jeszcze bardziej utrudniało mi identyfikacje. Również kilka wątków uważam za całkowicie zbędnych, gdyby je usunąć powieść nie utraciłaby nic ze swojego uroku, jedynie kilka stron objętości.

• 2016
  • :-),:-),:-)