Krzysztof Popławski OP Wydawnictwo: W drodze satyra
W drodze
religia księżka opowiadania życie
satyra
religia księżka opowiadania życie

Dwadzieścia jeden krótkich opowiadań ukazujących życie księży. Życie ludzi, którzy z różnych pobudek obrali właśnie taką drogę swojego życia. Nie oskarża, nie krytykuje, ale ukazuje, że jak w każdej społeczności są postawy skrajne i jest cały środek. Wyświęcenie nie zmienia człowieka, nie przestaje być grzesznikiem, który ciągle szuka drogi. Z wrażliwością, ale też z...

Jak zwykle mam problem z marketingiem. Urywki na okładce zachęcają do kupna pozycji, zapowiadając śmieszną lekturę (czyli coś, czym książka de facto nie jest). Tymczasem miniatury poruszają bardzo ważne sprawy. Owszem, są w nich elementy humorystyczne, ale same teksty są bardzo głębokie. Bardzo mi się podobały.

"Oczko. Miniatury (anty)klerykalne" to zbiór 21 krótkich opowiadań poświęconych księżom zmagającym się z różnymi problemami m.in. alkoholizmem, homoseksualizmem, zakochaniem w kobiecie. Autorem jest dominikanin o. Krzysztof Popławski. I to chyba zasadniczy mankament tej książki... Osoba duchowna nie zawsze potrafi zdystansować się od kościoła (myślę teraz o kościele jako...

21 historii z życia księży. Grzesznych księży. Samo życie.

Książka do przeczytania w jeden wieczór. Napisana bardzo lekkim językiem. W krótkich miniaturach z życia wziętych, z lekkim uśmiechem autor pokazuje często trudną i niewygodną codzienność "kleryckiego podwórka". Nie ma tu krytyki jest za to proste pokazanie faktów i puenta skłaniająca do refleksji nad własnym postrzeganiem i ocenami tej rzeczywistości.

Dyskusje

• Religia