Radość picia. Czytanie o alkoholu nie szkodzi zdrowiu

Barbara Holland Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Z żukiem satyra
2014-02-28
Jacek Konieczny
Z żukiem
alkohol napoje używki

Fajnie się to czyta, ale „Krótka historia pijaństwa” Marka Forsytha jest ciekawiej napisana. Ocena o jedną gwiazdkę wyżej ze względu na okładkę oraz ogólny wygląd całej serii „z żukiem".

Spełnia swoje zadanie jako książka lekka i przyjemna, do wzięcia na plażę; jednak humor Holland do mnie nie trafił - o wiele więcej przyjemności dostarcza po prostu konsumpcja.

Piękny esej o roli spożywania alkoholu w rozwoju światowej kultury. Barbara Holland ma wybitnie lekkie pióro, gdy opowiada o wpływie wyskokowych napojów na dzieje interakcji międzyludzkiej. W dowcipny i elokwentny sposób prowadzi swoją gawędę typową dla osoby znającą temat od podszewki. Lektura nie tylko dla praktykujących spożywaczy alkoholu! : )

"Radość picia" była prawdziwą przyjemnością. Niezwykle ciekawiły mnie przedstawiane historie i niejednokrotnie miałem przy nich ochotę napić się piwa lub wina. Może lektura byłaby jeszcze przyjemniejsza, jednak nie miałem okazji tego sprawdzić. Można było się domyślić, że wielcy przywódcy świata nie stronili od alkoholu, ale historie o pogrążającym się w tanich trunkach...

Niezła, ale nie powala. Barbara Holland zabiera nas w stosunkowo krótką opowieść o historii alkoholu. Gdyby wierzyć temu, co pisze autorka to wyszłoby na to, że alkohol i proces fermentacji to podstawa naszej cywilizacji, a nałogowymi alkoholikami byli najwięksi tego świata. Moim zdaniem wszystko jest nieco wyolbrzymione, przez co książka traci na wiarygodności. Zawiera...

Dyskusje

• 2015