The Shockwave Rider

Harper & Row
1975-03-01
1975-03-01
cyberpunk dystopia literatura brytyjska

Ameryka po katastrofie, tym razem raczej naturalnej – wielkim trzęsieniu ziemi. I choć minęło zagrożenie naturalne, ciągłym jest Rząd, choć niewielu sobie z tego zdaje sprawę. A Rząd lubi swoja pozycję, miast chleba daje ludziom igrzyska – w tym wypadku sztuczną inteligencję, z której można korzystać w dowolny sposób. Ale ona nie tylko pozwala przetrwać, przede wszystkim zniewala. Są jednak ludzie kreatywni: artyści, wysoce wyspecjalizowani informatycy i „niebieskie ptaki”. To dla „ładu społecznego” największe zagrożenie. Są izolowani w tajnych ośrodkach, warunkowani psychicznie, albo eliminowani. Nielicznym udaje się wyzwolić z tych kajdan niewidzialnych. Jednym z nich jest Nicki Helfinger – człowiek niezliczonej ilości tożsamości – który formalnie nie istnieje. I byłby „niewidzialnym” nadal, gdyby nie przypadkowe spotkanie Kate, która zmienia jego spojrzenie na świat i pobudza do działania – rozliczenia Trzymających Władzę za wszelkie podłości, przestępstwa, zbrodnie nawet.
Fabuła znana z wielu, wielu innych powieści, choć – według dzisiejszej maniery – ukryta w mętnej, wielowątkowej opowieści silącej się na „dzieło niezwykłe”. Nie jest takie: początek zapowiada się ciekawie niezwykle, środek popada w bełkot tajemniczości i komplikacji, końcówka szybka i ckliwa.

Fajnie poczytać jak wyobrażano sobie 40 lat temu naszą rzeczywistość. Zadziwiające jest jak dużo autor trafnie przewidział. Akcję zastępują dialogi, w których poznajemy uwarunkowania i mechanizmy. Sama powieść to spokojny przewodnik po wykreowanym świecie. Fabuła zdecydowanie słaba, autorowi bardziej zależało na podzieleniu się swoimi przemyśleniami o przyszłości, zagrożeniom i utopijnym wersjom naprawy świata.

Nie należę do wybitnych miłośników tego typu literatury ale cykl Artefakty coraz bardziej mnie do tego gatunku przekonuję. Na fali szoku jest powieścią, która szokuje i skłania do przemyśleń. Czy naprawdę zmierzamy do do takiej rzeczywistości jaką pokazuje nam autor ? Przykra konkluzja , ale chyba tak . Powieść dość ciężka w odbiorze , ale porazajaco rzeczywista .

Brunner miał rację. Zarówno we "Wszyscy na Zanzibarze", jak i w tej książce. Nie wiem, skąd czerpał inspiracje. Może był po prostu świetnym obserwatorem? Nie wiem. Jego wizję przyszłości są trafione, chociaż trochę idealistyczne. Mi to nie przeszkadza, gdyż lubię bohaterów walczących z dotychczasowym reżimem. Chcących coś zmienić. A jak do tego dodamy interesującą fabułę... Brawo, panie Brunner, brawo.

Mam wielki problem z tą książką. Wizja przyszłości wydaje się być bardzo prawdopodobna i wiele aspektów naszego codziennego życia może przekształcić się w przedstawione w niej realia. Mimo trafnej, wręcz wizjonerskiej wizji przyszłości książka nuży niemiłosiernie stylem i fabułą, która nie przykuwa na dłuższy czas.

Tematyka może i nawet ciekawa, lecz książka napisana jest z gracją niemieckiego pociągu pancernego i zredagowana (mikrorozdziały) jak coś co pod niego wpadło. Jako ciekawostka pod kątem pre-cyberpunku. Generalnie umęczyłem się jakbym ten pociąg pchał.

7,5/10

7,5/10

ciężka . niby pomysł jest ale wszystko takie przewidywalne, bez finezji, kawa na ławę. Może się spodobać zwolennikom teorii spiskowych, ale wizja świata po to to czyste chciejstwo, nie zahaczyłam nawet jednej myśli abym miała uwierzyć. Nie polecam . I przeczytałam do końca!

Jak to u Brunnera, nie zabrakło niepotrzebnych, drętwych przerywników pomiędzy faktycznymi rozdziałami fabularnymi. Na szczęście było ich duuuużo mniej niż we wcześniejszych książkach autora.

Sama historia bardzo przeciętna. Początek zapowiadał się dobrze, w połowie nastąpiło widoczne wytrącenie tempa rozwoju wydarzeń, a sam koniec książki to już festiwal kiepskich dialogów zwieńczony rozczarowującym rozwiązaniem fabuły. Bohaterowie książki wykreowani w bardzo oszczędny sposób, ogólnie nie zapadający w pamięć (może z jednym, dwoma wyjątkami).

Ogólnie przeciętniak, zupełnie jak "Wszyscy na Zanzibarze".

Ależ te artefakty są ciężkie. Coś jednak z niej wyniosłem, wcześniej nie słyszałem np. o zasadzie Petera.

• Artefakty
  • Science Fiction