Noc nad Samborzewem

Okładka książki Noc nad Samborzewem Wiesława Bancarzewska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Noc nad Samborzewem
Wiesława Bancarzewska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Powrót do Nałęczowa (tom 3) literatura piękna
Powrót do Nałęczowa (tom 3)
Nasza Księgarnia
2015-07-15
2015-07-15
rodzina wojna kobieta przetrwanie

Ostatni tom tej serii i ostatnie spotkanie z Anką Duszkowską( Obrycką),jej córeczką Walentynką oraz wojenną rzeczywistoscią. Ania musi sama zmagać się z trudami wojny, bo Aleksander został powołany do wojska. Okupanci zmuszają ją także do zmiany miejsca zamieszkania. Panie wynajmują skromne mieszkanie w budynku przy stacji kolejowej. Zbieg okoliczności stawia na drodze Ani Dominika. pracownika kolei. Mężczyzna odegra niebagatelną rolę w życiu kobiety.
W powieści mamy całą relację z codzienności lat 40 tych XX wieku. Zdobywanie pożywienia, ciągły lęk przed aresztowaniami, niepewnośc jutra, to chleb powszedni dla ludności. Choć w przypadku Ani jest trochę łatwiej, bo wciaż ma możliwość powrotu do wspołczesności, a tym samym oraganizowania towarów reglamentowanych. Oczywiscie nawet takie ułatwienie wymaga pomysłowości, bo przecież nie można przyniesc mleka w butelce z plastiku lub krówek w kolorowych papierkach.
W tym tomie zobaczymy także, jak to jest zobaczyć świat z perspektywy ludzi z czasów wojny, przeniesionych do wspołczesności. I tu rodzi się taka reflekscja: my jesteśmy przyzwyczajeni do udogodnień wszelakich i nawet ich nie zauważamy. Dla poprzednich pokoleń stają się one niepojęte, a wręcz śmieszne. Ciekawe zderzenie poglądów i spojrzenia na świat.
Choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że seria ta mocno trącila bajkowością, to jednak żyłam razem z bohaterami zarówno w rzeczywistości wojennej, jak i wojennej. I zupełnie nie przeszkadzała mi świadomość, że Anka zawsze może wrócić do teraz, gdy sprawy zajdą za daleko.

Przychodzę do Was już z ostatnią książką z tryologii Wacławy Bancarzewskiej "Noc nad Samborzewem". Dla mnie osobiście jest to najlepsza część💛 Szczęśliwe życie Ani i Aleksandra przerywa wybuch II wojny światowej. Całe życie dworu w Annopolu jak też ich znajomych przewraca się do góry nogami. Aleksander wyrusza na wojnę. Majątek przechodzi w ręce bogatego Niemca, który zatrudnia Annę jako swoją sekretarkę, musi ona jednak opuścić dwór z Walentynką i wynajmuje pokoik w Samborzewie. Tam poznaje pozostałych lokatorów kamienicy i dzięki podróży w czasie pomaga im przeżyć ten trudny czas. Jednym z lokatorów jest Dominik, który przeżył masakrę więźniów Zakładu Karnego w Innowroclawiu, która na kartkach historii zapisała się jako "Krwawa niedziela w Innowrocławiu". Między nim a Anią nawiązuje się prawdziwa przyjaźń, która z czasem od strony mężczyzny przeradza się w "coś" więcej... Czy głowni bohaterowie przeżyją wojnę? Czy rodzina Obrockich odnajdzie się po wojnie i odnajdzie swoje co z Anią, czy będzie musiała na zawsze opuścić współczesny świat i tym samym utracić swoją prawdziwą tożsamość a może przeciwnie, może powróci do rzeczywistości a wszystko co się jej wydarzyło okaże się tylko pięknym snem?
Stworzona przez Panią Bancarzewską seria książek jest dla mnie fenomenalna❤ sam pomysł na fabułę książki jest oryginalny i sprawia, że trudno się od niej oderwać....Wszystkim bardzo polecam przygodę z tą książka i przede wszystkim z autorką💚

Niestety najsłabsza część serii.

W poprzednich dwóch książkach pani Bancarzewska stworzyła miłą i lekką opowiastkę o marzeniach życia w przedwojennym świecie. Aż tu nagle ups!, do przedwojennego świata przyszła wojna. I teoretycznie przestaje być przyjemnie i bezpiecznie, ale w rzeczywistości... wcale nie. Niby gdzieś tam są Niemcy, ktoś strzela, ktoś umiera, ale nasza bohaterka żyje sobie bez żadnych trudów i zmartwień. Chłód, bród i ubóstwo? Co z tego, za modrzewiem XXI wiek, gdzie można się najeść i wykąpać! Dziecko nie radzi sobie z wojenną rzeczywistością? Wystarczy opowiedzieć mu bajkę i zaraz pójdzie się bawić. Mąż wyjechał daleko za granicę? Nie szkodzi, zaraz zjawia się nowy adorator, który nie pozwala zapomnieć, jak cudowna jest Anna Duszkowska-Obrycka.

Anna, którą w pierwszej części naprawdę polubiłam, a w tej miałam jej serdecznie dość. Podobnie jak wiecznych szczęśliwych zbiegów okoliczności i całej cukierkowej atmosfery, w której wszyscy są dobrzy, kochający i odważni. JAKAKOLWIEK scena, w której bohaterce coś się nie udaje albo popełnia jakiś błąd, byłaby zbawienna. Ale żadnej takiej sceny nie ma, więc... jest jak jest.

Gdybym miała polecać: 1 część bardzo, 2 średnio, a 3... tylko wytrwałym.

Niestety najsłabsza część serii.

(...)
W ostatniej części cyklu "Noc nad Samoborzewem" romantyzm schodzi na dalszy plan, bo rozgrywające się działania mają związek z drugą wojną światową. W takich warunkach sentymenty nie mogą przesłonić tragedii. Sama należę do tego pokolenia, gdzie w dzieciństwie jeszcze słuchało się opowieści dziadków o tamtym czasie i przyznam, że później myślałam o tym, coby było gdybym mogła na chwilę w jakiś magiczny sposób przejść tę granice i znaleźć się w okupowanej Polsce. Dość dziwne życzenie, jak na dziesięcio- dwunastolatkę, ale zawsze czułam się mocno związana z historią, przeszłością, choćby swoich bliskich. Zasadniczo żaden człowiek nie istnieje bez historycznego kontekstu, a separując się o przeszłości przodków jedynie pozbawiamy się korzeni, tożsamości, przynależności.
Wiesława Bancarzewska mogła mieć podobnie. W tym wypadku z tęsknoty za bliskimi, którzy dawno odeszli postanowiła stworzyć rzeczywistość po dwóch stronach lustra, czy raczej modrzewia, który stał się wspaniałym symbolem domu rodzinnego. Z uwagi na czasy, w jakich przychodzi żyć bohaterce pożegnamy się z nutą ckliwości, która gościła jeszcze na kartach drugiej części. Rozkosze pożycia małżeńskiego państwo Duszkowscy muszą zamienić na kilkuletni czas rozłąki. Aleksander walczy o wolną Polskę oraz przeżycie na zesłaniu, a Anna wraz z córeczką wkracza w nowy wymiar swej egzystencji za modrzewiem. Tyle że bohaterka ma praktycznie we wszystkim przewagę nad mieszkańcami zarówno Annopola, jak i Samoborzewa. Mamy bajkę o tym, jak nierealne może być życie, gdy zna się reguły gry, a jednocześnie czuje się pewną ekscytację, że można manipulować drobnymi zdarzeniami posiłkując się wiedzą historyczną odkrytą na stronach internetu. Z zastrzeżeniem by pokusa nie doprowadziła w przyszłości do chaosu w kartach narodu.

(...)
Nie uważam, by powieść była przekombinowana, mimo iż wydaje się, że bohaterka nagina, a momentami nawet i przegina z przechodzeniem z przeszłości w przyszłość. Jednak nie mamy do czynienia z powieścią historyczną, a ze specyficznym potraktowaniem stanu rzeczywistego. To jak zagięcie czasoprzestrzeni. Można, a nawet trzeba wybaczyć Autorce pewne pofolgowanie swojej wyobraźni.
Podoba mi się sposób, w jaki pani Wiesława opisuje poczynania Anny oraz podejście wbrew pozorom historyczne do przytaczanych miejsc i zdarzeń (przypisy do realnych zdarzeń). Bancarzewska stworzyła niepowtarzalny, otulający czytelnika klimat w "Powrocie do Nałęczowa" (cykl) i po słabszej(?),bardziej rozleniwiającej z uwagi na tok wydarzeń części drugiej "Zapiski z Annopola", zakończyła całość solidnie. Przy tym powołała do życia bohaterkę, nie żeby idealną, ale taką której nie zapomnę.

Całość:https://nakanapie.pl/recenzje/zakonczenie-sentymentalnej-podrozy-do-naleczowa-noc-nad-samborzewem

(...)

Ostatnia książka z cyklu "Powrót do Nałęczowa". Opowieść pełna optymizmu i radości życia, fantastycznie przeczytana przez Joannę Gajór,

Ostatnia i najlepsza część o przygodach Anny Duszkowskiej- Obryckiej.
Tym razem razem z Anią, jej rodziną i przyjaciółmi przeżywamy ciężkie wojenne czasy. Dzięki magicznej tajemnicy wszystkim wokół Anki jest ciut lżej.
Tak bardzo zżyłam się z bohaterami, że już za nimi tęsknię.Gdy zobaczyłam słowo "koniec" ogarnął mnie smutek, iż ciąg dalszy już nie nastąpi 😔

Ostatnia i najlepsza część o przygodach Anny Duszkowskiej- Obryckiej.

Dla mnie najlepsza i najpiękniejsza książka z cyklu " Powrót do Nałęczowa"

Dla mnie najlepsza i najpiękniejsza książka z cyklu " Powrót do Nałęczowa"

3 ostatnia część sagi W.B. Losy Ani w ogarniętym wojną świecie. No i rozwiązanie->w jaki sposób autorka zakończyła podwójne życie bohaterki? Polecam Noc nad Samborzewem!

Ostatnia cześć także super tylko szkoda że ostatnia bardzo fajna tak jak pozostałe. Polecam

• Audiobooki
  • 2016