Przyjaciółki ze Staromiejskiej

Okładka książki Przyjaciółki ze Staromiejskiej Anna Mulczyńska
Okładka książki Przyjaciółki ze Staromiejskiej
Anna Mulczyńska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Staromiejska (tom 2) literatura piękna
Staromiejska (tom 2)
Nasza Księgarnia
2015-03-18
2015-03-18

Zacząć należy od tego, że Autorka zapomniała o paczworkach, a skoncentrowała się na krzyzykach. Też miłe, ale cokolwiek inne...
A cała reszta - ducvhy z przeszłości, "duch" z teraźniejszosści, wredność byłej narzeczonej byłego narzeczonego, brak logiki i sensu, przeskoki w czasie - nie, nie i jeszcze raz nie! Jedno wielkie rozczarowanie! Absolutnie, z żalem, nie polecam!

Byłoby fajniej i zdecydowanie ciekawiej, gdyby w drugim tomie autorka zdecydowała się na konkretne rozwinięcie losów głównych bohaterów - Weroniki i Edka. Tymczasem skupiła się na byłej narzeczonej Zawiślaka, Ani Bednarek, która po traumatycznych przeżyciach wraca z Kanady na ulicę Staromiejską, gdzie szuka ponownie zatrudnienia jako baletnica.

W tym tomie autorka próbuje zainteresować czytelnika swoją kolejną pasją - baletem, zaś robótki i patchworki, a nawet kuchnia włoska trochę schodzą na dalszy plan. Wydarzeń jest niewiele, akcja toczy się leniwie, priorytetowe miejsce dając przeżyciom i rozterkom Anny. Jest po prostu nudno. A wydumany, błyskawiczny romans Ani i starszego od niej niemal dwie dekady architekta Pawła nie jawi się, w moich przynajmniej oczach, tak optymistycznie, jak chce nam wmówić autorka.

Szkoda, bo potencjał na drugi tom był niezły i liczyłam, jak to w romansie, na huczne wesele, a a tymczasem tom zakończyły jedynie oświadczyny ad hoc, z obietnicą małżeństwa w nieco dalszej perspektywie.

W zasadzie ta książka przypomina swoją konstrukcją taki większy domek dla lalek. W Robótkowie Weronika wyszywa, po drugiej stronie ulicy Edward pichci włoskie potrawy, nieopodal w muzeum zabawek Paweł naprawia stare lalki, a kilka ulic dalej Ania ćwiczy do upadu swoje piruety. Jest trochę sztywno, sztucznie, powtarzalnie i słodko.

To już niestety nie moje klimaty. I chociaż pierwszy tom wydał się całkiem znośny i zachęcający do dalszej lektury, autorka nie umiała podtrzymać ani mojej ciekawości, ani nie sprawiła swoim piórem porównywalnej przyjemności, jakiej doświadczyłam czytając tom pierwszy.

W tym tomie autorka próbuje...

Jestem oczarowana drugą częścią powieści "Przyjaciółki ze Staromiejskiej"zachwyciła bardzo mnie książka.
Barwna,przepiękna i przyjemna to powieść.
Czyta się lekko,przyjemnie.

Barwna,przepiękna i przyjemna to powieść.
Czyta się lekko,przyjemnie.

Zachwycona pierwszym tomem który był fantastyczny poleciałam po tom drugi.Staram się nadmiernie nie krytykować autorów bo w końcu gustów jest tyle ile czytelników, wydaje tylko moją opinię.
Bardzo chciałam przeczytać drugi tom , bardzo i zaczęłam czytać i trwało to miesiąc...miesiąc mordęgi i siadania po kilka stron.Tak udziwnić tę piękną historię i dać głównej bohaterce widzieć duchy?
Serio? Ale tak naprawdę serio? Dialogi rozwleczone, nie wiem czy drugi tom był robiony na siłę czy jak ale cała historia z pierwszego tomu została zatłuczona tępym narzędziem.Zła byłam czytając kolejne strony, zła i rozczarowana i nie sięgnę po trzeci tom bo drugi przejechał moje chęci walcem.

Lekka książka chociaż czasami dużą ilością opisów co nie do końca mi się w niej podobało.

Po przeczytaniu drugiej części jestem w 100% przekonana, że, mieszkając w pobliżu Staromiejskiej, zaprzyjaźniłabym się z niezwykle barwną Werką, irytowałabym się dziwnymi wybrykami Anki, polubiłabym "pachnącą" Karolinę, zakochałabym się w restauracji Edzia i jego wymyślnych potrawach i w końcu, byłabym częstym gościem muzeum, w którym swoje cuda wyczyniał Paweł. Szkoda, że moja "przyjaźń" ze Staromiejską już się skończyła. Będzie mi jej brakować...

Urocza, ciepła książka. O tym jak bardzo miłość i przyjaźń wpływa na nasze życie. I o tym, że człowiek nie może być sam.

Jakiś czas czekałam na tę książkę, bo ciągle była w wypożyczeniu, ale warto było - doczekałam się. W tej części poznajemy przede wszystkim Anię Bednarek i jej losy, ale również śledzimy dalej życie i karierę Weroniki oraz Edzia. To książka nie tylko o przyjaźni, ale przede wszystkim o pasji, miłości, zazdrości, wierze i nadziei. Gdzieś w tle pojawią się tajemnice i duchy przeszłości, z którymi trzeba się w końcu rozliczyć. To mały leksykon wiedzy o balecie :). Ciepła, lekka, przyjemna powieść.

Niestety, książka bardzo mnie rozczarowała. Przede wszystkim jest "przegadana" i po prostu NUDNA. Znacznie mniej interesująca od części 1. Z trudem dobrnęłam do końca.

• Audiobooki

Anna Mulczyńska Przyjaciółki ze Staromiejskiej Zobacz więcej